Olen jo jonkin aikaa pohtinut laserleikkaukseen menoa pystymättä asiaa kuitenkaan päättämään. Onko kenelläkään kokemuksia PRK-leikkauksesta kun näkö on yli-6.0. Paraniko näkö kokonaan, vai joudutteko käyttämään laseja?
Laserleikkaus
8
2434
Vastaukset
- ...................
Itse olen myös harkinnut laserleikkaukseen menoa ja siksi haluaisinkin kysyä miksi haluat juuri PRK-leikkaukseen? Siksikö, että se on edullisempi kuin muut vaihtoehdot? Itse olen tullut siihen tulokseen, että Lasik-leikkaus olisi ainakin minulle se paras vaihtoehto, vaikkakin hieman kalliimpi. Itselläni on näkö n. -3.
- kysyvä kysyjä
Millä perusteella olet tullut siihen tulokseen että Lasik on sinulle paras vaihtoehto? Siksikö, koska uskot että sen on pakko olla parempi kun se on kalliimpi?
- marsu
kysyvä kysyjä kirjoitti:
Millä perusteella olet tullut siihen tulokseen että Lasik on sinulle paras vaihtoehto? Siksikö, koska uskot että sen on pakko olla parempi kun se on kalliimpi?
Niin, se että leikkauksen jälkeen a) ei ole kipuja lainkaan, b) näöntarkkuus on hyvä jo seuraavana päivänä eikä kuukausien päästä ja c) silmät voidaan leikata peräkkäisinä päivinä ei liene hyvä syy pitää lasik-menetelmää prk:ta parempana? Tuollainen -6nenkin saa kulkea pitkän aikaa yksilinssisissä rilleissä, mutta mikä kellekin on syy jotain maksaa on toki jokaisen oma valinta...
- Modigliani
Kävin itse PRK:n 6 ja 7 vuotta sitten hyvin tuloksin (näöntarkkuus 1 ja 1,2 edelleen). Silloin minulla oli muistaakseni -2 ja -2.5. Ehdottaisin melkein -6 kyllä lasik-leikkausta; se nimittäin on noilla vahvuuksilla tarkempi. PRK:n etu on pääsääntöisesti se että "leikkaus" on pinnallisempi, eli vakavien komplikaatioiden riski on pienempi, joskaan se nyt ei suuri ole Lasikissakaan. Lasik myös paranee huomattavasti nopeammin, ja PRK:n lievää särkyä ei esiinny. Molemmat ovat halventuneet aika paljon jos hintaa vertaa omiin leikkauksiini (10 tonttua markoissa).
- nainen jostain
Kyllä leikkaustapaa kannattaa kysyä suoraan leikkauksia suorittavilta lääkäreiltä. Netissä on jopa yhden firman sivuilla "lomake" jolla saa ilmaisen arvion ko. firman lääkäriltä mikä on paras leikkausmenetelmä juuri kunkin omilla arvoilla.
Itse olen asiaa nyt harkinnut todella vakavasti puoli vuotta ja tiedustellut leikkausmenetelmää netin kautta. Minulle suositeltiin lasikia - sitä jossa mitataan sarveiskalvon epätasaisuudetkin. ennen tätä olin jo lueskellut aiheesta j a"päätynyt" itsekin että ko menetelmä olisi minun kohdallani paras. Minun näköni on noin -7,5 ja hajataittoa on reilusti siinä 2 paikkeilla. Nyt olen säästänyt rahaa mutta en ole vielä päättänyt mihin menen leikkaukseen, rahat olisivat jo koossa.
Myös leikkausajankohta on se mikä mietityttää... tuon hämäränäköasian kannalta. Onko hämäränäkö leikkauksen jälkeen huonoimmillaan heti vai vasta myöhemmin? Onko kaikille tullut hämäränäkö ongelmia? Eli jos hämäränäkö ongelmat tulevat niin onko järkevää leikkauttaa keväällä.... talvella kun joutuu ajamaan aamuin illoin pimeässä työmatkoja... Tämä on nyt minun pohdinnan aiheeni, ei enää leikkausmenetelmä.- marsu
Hei!
Hämäränäön huononeminen ei ole automaattisesti tapahtuva asia, mutta etukäteen sitä ei voi tietää. Itselläni ei huonontunut (puoli vuotta lasikista, arvot ennen operaatiota -5) ja nyt näkö aivan loistava eikä mitään ongelmia. Kaikessa on riskinsä, mutta omalta kohdaltani voin lämpimästi suositella leikkausta. - pauli s
http://www.optometry.co.uk/files/98b3f4f1a6338c3d722db8ec550fab58_shah20030613.pdf
Lyhyen ajan tuloksella ei ole verrattain mitään merkitystä, pitkän ajan tuloksella on.
Hämäränäkö* on huonoimmillaan heti, ja mahdollisesti n. 6-24kk tai ikuisesti pysyy sellaisena. Voi parantuakin tai olla jopa alusta alkaen hyvä, jos oikein onnekas on ja skotooppinen pupilli on erityisen pieni.
* = oleellista on kuinka paljon palloaberraatiota tulee, koska siitä pääosin starburst, halo ja sumeus johtuvat
- Anonyymi
Huomenna mennään, vähän jo jänskättää. Valkkasin hintojen ja kokemusten perusteella, lähinnä http://silmaleikkaus.com ista Suomi24stä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2164917Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html354105Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2393910Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1353097Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1613086Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis652974Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat162781Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos692645Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien962399En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132195