Tapani Kansa lumosi !!!

fani_

Olin tänään Helsingin MM-kisojen kisatorilla Tapio Rautavaaran 90-vuotisjuhlakonsertissa.
Esiintyjänä oli Tapani Kansa.

Täälä joku/jotkut ovat arvosteelleet Tapsaa, mutta tämänpäiväisen kokemukseni perusteella täytyy sanoa, että hän on aivan ilmiömäinen !
Paitsi ,että sen lauluääni kuulostaa aivan mielettömän komeelta osaa hän näemmä myös esiintyä ja viihdyttää yleisöä. En ole koskaan kuullut mainiompia välispiikkejäkään. Osaa todella ottaa yleisönsä ja tempaista mukansa laulujen tunnelmiin. Karismaattinen pakkaus !

Rautavaaran tytär ( Leena Rautavaara) oli konsertissa juontamassa. Kansa on hänellekkin varmasti mieluinen isänsä laulujen tulkitsija, koska kehui tätä ja halasi Tapsaa lämpimästi. Konsertin lopussa antoi Kansalle kukkakimpunkin.

Yhdessä vaiheessa konserttia Tapsa kuulutti, että seuraava laulu on " Reppu ja reissumies". Bändi alkoi soittamaan introa, mutta väärää biisiä ! Eli " Lapin jenkkaa". Tapsa keskeytti soiton ja nauraen lausahti ,että. " Tässä nyt taas nähtiin ,ettei soittajat kuuntele juontoja ollenkaan. Ne soittaa vaan sen perusteella, mikä niillä on seuraavana nuoteissa... Olkoon tuo äskeinen pätkä mainospalana tulevasta. "
"Reppu ja Reissumiehen" jälkeen Tapsa lauloi tuon " Lapin jenkan", koska Tapsan sanoin . Bändi käy niin kuumana siihen biisiin.

Hersyvät naurut kirvoitti yleisössä mm.Tapsan demostraatio siitä miten suomalaiset ja norjalaiset heittävät keihästä.
Suomalaista keihäänheittäjää matkiessaan " Tapsa kirosi "Prekele..jumal.... sitten otti vauhdin ja oli heittävinään keihään ja karjaisi tosi kovaa ja piiitkään keihään perään.
Norjalaista heittäjää matkiessaan Tapsa hyppelehti hymyhuulilla kevyennäköisen vauhdin ja heitti sitten keihään, kuin tikan... ilman karjahdusta. Yleisöä nauratti se kovasti.

Tapsa lauloi jotain biisiä, jonka vaihtoi lennossa hieman blues-tyyliseksi. Sanoi sitten biisin jälkeen ,että täytyi välillä laittaa vähän bluussiksi, kun musta mies käveli äsken tuosta torin läpi niin rennon näköisesti...juu tervetuloa vaan kaikki tänne suomalaisen musiikin konserttiin.

Sitten Tapsa kehui bändiään ,että aika pirun komeesti soittivat tuon " Hummani hein" siihen kitaristi kysäisi ,että senkö biisin vaan? Eikö me muuta olla soitettu hyvin?" Tapsaa nauratti ja sanoi, että:Tottahan toki. Todella hyvin ".
Joten kyllä Tapsa tunnustusta bändilleen pystyy antamaan myös. Tuossa konsertissakaan ei kertaakaan ärjynyt milläänlailla bändilleen.

5

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • utuska

      kivaa,

    • Annika

      Olin siellä minäkin ! Oli kyllä upea konsertti. Eka kerta, kun näinja kuulin Tapsaa livenä. Teki kyllä positiivisessa mielessä todella suuren vaikutuksen minuun.

      Huvitti se,kun apsa kertoi, että hänellä oli jokin aika sitten Korpilahdella kirkkokonsertti ja hänen tarkoituksenaan oli laulaa siellä "Reissumies ja kissa", mutta kirkkoherran mielestä se oli liian maallinen laulu kirkkoon, vaikak Tapsa oli selittänyt ,että lauletaanhan siinä, että :" Vain taivas yksin ties...".
      Tapsa kertoi ,että antoi kuitenkin periksi ja vaihtoi toisenlaulun tilalle siihen ohjelmalehtiseen,mutta konsertissa sitten kuitenkin lauloi tuon " Reissumiehen ja kissan".
      Tapsa sanoi, että ei nuo kirkkoherrat yleensä tule noihin konsertteihin, niin ei se tiennyt siitä mitään, mutta saipahan sitten ainakin sielunrauhan."

    • Kivaa luettavaa !!! :D Kyllä Tapsa on huippuhyvä laulaja ja esiintyjä. Osaa ottaa yleisönsä hienosti !

      • JEE!!!!!

        Kansa muka huippuhyvä kyllä sä nyt Justiinax ammut taas ihan yli. Kansa on yksi nolla laulajana ja esiintyjänä!


      • JEE!!!!! kirjoitti:

        Kansa muka huippuhyvä kyllä sä nyt Justiinax ammut taas ihan yli. Kansa on yksi nolla laulajana ja esiintyjänä!

        jos joku on nolla, niin se olet kyllä sinä. Sun arvostelukyvyssä on pahoja puutteita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3315
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      120
      1321
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1265
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1028
    5. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1021
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      187
      1006
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      957
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      921
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      66
      900
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      855
    Aihe