Hei,
Minulla on ongelmana akvaariossani tupsu tai parta tai rihmalevä, en nyt siitä lajista ole niin varma. Levä kuitenkin kasvaa muutaman sentin mittaisina tupsuina kivistä ja kasveista. Suodattimessakin sitä kasvaa hiukan veden ulostuloaukon kohdalla. Muutoin en ole sen huomannut tarttuvan keinotekoisiin materiaaleihin.
Levä on melkoisen tummanvihreää, ja ohutta. Alan kirjallisuuden perusteella ilmeisesti leväbarbi tai mustamolli olisi keino jolla saada levä kuriin. Onglemana on kuitenkin akvaarion suht pieni koko, ja ko. kalat kasvavat aika suuriksi. Onko mitään muuta keinoa saada levää kuriin?
Muutto ja täydellinen puhdistus ei ainakaan auttanut, syy ilmeisesti suodattimessa, josta levä levisi uudelleen.
Minulla on ongelmana akvaariossani tupsu tai parta tai rihmalevä, en nyt siitä lajista ole niin varma. Levä kuitenkin kasvaa muutaman sentin mittaisina tupsuina kivistä ja kasveista. Suodattimessakin sitä kasvaa hiukan veden ulostuloaukon kohdalla. Muutoin en ole sen huomannut tarttuvan keinotekoisiin materiaaleihin.
Levä on melkoisen tummanvihreää, ja ohutta. Alan kirjallisuuden perusteella ilmeisesti leväbarbi tai mustamolli olisi keino jolla saada levä kuriin. Onglemana on kuitenkin akvaarion suht pieni koko, ja ko. kalat kasvavat aika suuriksi. Onko mitään muuta keinoa saada levää kuriin?
Muutto ja täydellinen puhdistus ei ainakaan auttanut, syy ilmeisesti suodattimessa, josta levä levisi uudelleen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
eli eipä ole ollut leviksistä apua tuohon samaiseen pulmaan, samoin ei mikkapyrstöistäkään.Molleja minulla ei ole ollut.
Päinvastoin, kun akvaani puhdistelevaa levista vastaan tulee moinen levä se "HYPPÄÄ" sen yli... Olenko sitten ruokkinut liikaa kalojani vaiko mikä on vialla?
Mullakin oli partalevää (pitkiä rihmoja vallisnerioissa) mutta eivätpä ne leväbarbit niistä niin välittäneet... Kyllähän niitä välillä tuli vähän näykittyä, mutta ei pahemmin. Onneksi hävisivät itsekseen...
levä voi olla sinilevä tai joku punalevä tms.
syynä luultavasti huono valaistus, liian vähän kasveja, liian harvoin tapahtuvat vedenvaihdot, liikaa kaloja josta johtuen ylikuorimttunut vesi. Tai pahimmassa tapauksessa kaikki edellä mainitut.
Leviin myydään akvaarioliikkeissä leväpoisto aineita, joita on eri sorttisia eri leviin. Kannattaa kokeilla ja ottaa huomioon mikä siellä on syynä levän kasvuun.
Niitäpä en altaaseeni vapaaehtoisesti laittaisi! Leväongelmiin auttaa akvaarion hoitorutiinien tarkastus. Leväongelmat voivat johtua esim. väärästä valosta, huonosta vedenlaadusta, liikaruokinnasta... jne. Jotkut levät akvaariossa ovat sitä paitsi ihan normaaleja ja haitattomia.
Levistä:
http://www.liaani.net/akvaario/aquafaq/falgae.html
Ollankiin jo "tavattu" kerran tän päivän aikana. =) Ruokitko liikaa kalojasi? Onko sinulla tarpeeksi kasveja? Kuinka usein vaihdat vettä? Nekin voivat olla syitä?
Hei,
Itsekkin olen noita samaisia syitä miettinyt, mutta kun omasta mielestäni niissä ei pitäisi olla vikaa. Valaistuksena on kaksi loisteputkea, joitten pitäisi omanikokoiseen akvaarioon (75 l) riittää ihan hyvin.
Veden vaihdon teen yleensö 3 viikon välein, joskus voi mennä 4 viikkoakin. Kalakantaa olen pienentänyt ihan tarkoituksella, mutta ei sekään ole auttanut. Myöskään suoraa luonnonvaloa ei akvaarioon pääse kokopäiväisesti.
Olen kyllä kuullut että kyseisten levien kasvu ei kuitenkaan ole merkki huonosta vedenlaadusta. Sen sijaan erilaiset limalevät yms. voivat ollakkin.
Tuo vedenvaihtorutiinisi kuulostaa kyllä riittämättömältä... Kokeileppas suorittaa 1/4 - 1/3 vedenvaihto vähintään joka toinen viikko, josko se leväongemakin helpottaisi. Monet akvaristit (kuten minäkin) vaihtavat altaistaan viikottain vettä, jolloin allas pysyy siistinä, vesi hyvälaatuisena ja kalat terveinä.
Oireet sopivat punalevään. Punalevän eräs suurimmista esiintymissyistä on korkeahko veden nitraattipitoisuus.
Itselläni oli aikoinaan punaleväepidemia, minkä johdosta meinasivat kaikki miekkasvit mennä vaihtoon.
Äkkäsin ongelman syyn ajoissa ja aloin vaihtamaan vettä 2 kertaa viikossa 1/4 osaa kerralla.
Punalevän kasvu loppui siihen, eikä ole enää tullut takaisin.
Ruokin kaloja suht paljon ja altaani (600 L) on suht reippaasti kansoitettu.
Jos lykkään veden vaihtoa viikonkin, alkaa punalevä heti nostaa päätään.
Neuvoisin siis vain lisäämään vedenvaihtoja, ei sen kummempaa :)
Hei,
Tuota täytyykin kokeilla. Omaan 75 ltr akvaarioon moinen tahti voi ehkä kuitenkin olla liikaa, mutta ehkä kerta viikossa tai kahdesa vielä menisi?
Kyllä sä voit vaihtaa 1/4 vedestä kahdestikin viikossa kun yrität päästä levästä eroon. Vettähän vaihdetaan muutenkin kerran viikossa joku 1/4-1/3... tosin sinä et ilmeisesti näin tee, ainakin kirjoituksestasi jäi sellainen tunne kuin vaihtaisit vettä useamman viikon välein.
Tarinaa siitä, miten punalevästä pääsee eroon:
http://www.uta.fi/~sk63895/akvaario/punaleva.html
On ilmeinen mielipide täällä, että levät ovat osoitus veden huonosta kunnosta. Mutta jos vettä vaihdetaan kerran viikossa ja kalatkin tuntuvat viihtyvän, niin ei kai se ihan pilalla voi olla? Minusta levätupsut ovat sitäpaitsi olleet aika viehkeitä ja etenkin saviruukut maastoutuvat mukavasti semmoisen sammaleen näköisen vihreän maton alle. Mutta pitäisikö niitä siis alkaa torjua? Vai saavatko levät rehottaa, jos ei itseään haittaa?
En ainakaan minä sanoisi että vesi välttämättä on huono laatuista vaikka levä kukkiikin. Parempi ilmaisu on "ravinteikas vesi". Kalat voivat viihtyä näennäisesti ihan hyvin mutta niin tekevät levätkin jos vedessä on liikaa ravinteita eli nitraattia yms.
Punalevästä pääsee eroon tihentämällä vedenvaihtoväliä. Se on kokeiltu ja toimii :)
Taitaa siis olla vanhan kansan oppia toi vedenvaihto kolmen viikon välein. Täytyy ruveta siis vaihtamaan useammin... Mutta hyvä sekin oli tietää.
Kalat tosin on viihtyneet mielestäni ihan hyvin, ainakin päällepäin. Mitään massakuolemia ei ole esiintynyt. Päinvastoin miljoonakalat sikiää nopeammin kuin on tarpeen.
Mutta pistänpä kommenttia jonkun ajan perästä, että alkaako leväongelma häipymään...
Siis vielä puolustaudun sillä, että kyllähän vettä haihtuukin viikossa niin paljon, (aiankin minulla, koska kansi ei peitä koko akvaariota) että semmoinen muutaman prosentin vaihtuvuus kuitenkin viikottain tulee.
Kun akvaariosta haihtuu vettä, sieltä häviää vain puhdasta vettä eli H2O:ta! Kaikki nitraatit ja muut kuona-aineet jäävät altaaseen, eikä ne sieltä mihinkään haihdu. Veden lisääminen haihtuneen tilalle ei tosissaan ole sama asia kuin vedenvaihto.
Jessipä vei jalat suustani :)
Okkeeeii...
Kiitän ja kumarran, minulla taiaa olla hiukan oppimista vielä ;). Kiitos kuitenkin neuvoista!
lepää lewä pää!!!
)=)==)=)=))=