Kun tuo akvaario on ostettu, siinä tuli mukana ahven. Ei vaan tiedetä mikä ahven se on, en oo löytäny saman näköstä kuvaa siitä mistään... Ahven on n. 13 cm pitkä huulista pyrstön päähän. Väriltään se on harmahtavan sini liila... Kyljissä sillä kulkee tummempi "pallo jono", silmät on kellertävät. kellään mitään aavistuksia, mikä kala se on?! Haluttais sille kumppani.
ahven
3
427
Vastaukset
- aqua-täti
Voisi olla tulisuu ja sukupuoleltaan naaras, joka on väreiltään vaatimattomampi...
Tulisuulle ominainen punertava kaulushan ei ole välttämättä aina ole selvästi havaittavissa. Yksilöstä (sukupuoli, perimä, ikä, jne.) ja elinolosuhteista (ruokinta, jne.) riippuen sukukypsän tulisuun "punainen" kaulus voi olla väritön tai värikäs. Lisäksi tulisuu "vaihtaa" väriään tilanteen mukaan (uhkailu, ärsyyntyminen, stressi, jne.).
Yleensä ottaen tulisuulla kulkee kyljessä pituussuuntaisesti "pallojono", kalan päävärinä harmaan/sinisen eri sävyt (kauneimmillaan sateenkaaren omaisesti), silmissä voi olla kellertava sävy. Aikuinen tulisuu voi olla jopa 17 cm pitkä.- sissi.3
Meiän ahvenen pää ei oo noin "pitkulainen", se on melkein pyöreä sivusta katsottuna... Väri on kyllä sama, ei oo yhtään punasta, ja väriä vaihtaa tilanteen mukaan. aateltiin et tää vois olla uros, kun sillä on komeet ja näyttävät(pitkät) evät.
- Vaari-o
sissi.3 kirjoitti:
Meiän ahvenen pää ei oo noin "pitkulainen", se on melkein pyöreä sivusta katsottuna... Väri on kyllä sama, ei oo yhtään punasta, ja väriä vaihtaa tilanteen mukaan. aateltiin et tää vois olla uros, kun sillä on komeet ja näyttävät(pitkät) evät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1693205
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541849Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471789Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591664- 771574
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3401491Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811349The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201268- 1581122
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251105