Kertokaas omia kokemuksia käynnistyksestä, itse joudun käynnistykseen perjantaina jos ei pienokainen tule itse ulos. Siis onko vaikeempi synnytys kun normaali (siis kun itse vauva päättää tulla)? Kertokaa kaikkea, minua kiinnostaa teidän omakohtaiset kokemukset ja tuntemukset.. Kiitos vastanneille etukäteen.
kokemuksia käynnistyksestä
16
1868
Vastaukset
- Nimetön
halutun tuloksen eli supistukset alkoivat heti kun tippa laitettiin 3 minuutin välein. Sanotaan näin että rajummat supistukset ku käynnistetään kun että se lapsi tulisi ihan luonnollisilla "omilla supistuksilla". Mutta kaikesta huolimatta kyllä ne kestää ja mulla ainakin epiduraali laitettiin niin sopivaan aikaan että se auttoi. Kipu rupesi olemaan sitä luokkaa ettei enää kestänyt... ja kaikki meni hyvin loppuun asti noin 5 tikkiä eikä mitään repeytymiä ja ensimmäinen lapsi syntynyt sektiolla. Joten tsemppiä
- AnonyymiUUSI
Jos on 5 tikkiä niin on myös repeämä. Käynnistystä en suosittele kellekään. Kolme sellaista koettu, ne yleensä vain sotkee luonnollisen synnytyksen, ja kun 4cm auki, sitä vauhditetaan kalvojen puhkaisulla, eikä anneta vauvan levätä. Yksi lapsi menehtyi ja kaksi päätyi sektioon kolmesta käynnistyksestä, kun sydänäänet meni nolliin. Se pitäs olla ääriratkaisu se käynnistys, mut liian helposti siihen pääsee. Enää en saa synnyttää luonnollisesti, ja jokainen sektio lisää kiinnikkeitä viereisiin elimiin, eli ikääntyessä leikattava uudestaan, kun rakko kiristyy ym. Käynnistys supistukset sattuu sairaasti, eikä anna kehon levätä kun lepoa tarvisi, eikä myöskään vaiva saa levätä. Kaikki kolme synnytystä kestäneet yli 2vrk, joten itsekin ihan niin loppu ettei pysy hereillä kun pitäs jo imettää..vauvat joutuneet teholle, paitsi se yksi kylmiöön. Miettikää kahdesti, onko tarve oikeasti.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Jos on 5 tikkiä niin on myös repeämä. Käynnistystä en suosittele kellekään. Kolme sellaista koettu, ne yleensä vain sotkee luonnollisen synnytyksen, ja kun 4cm auki, sitä vauhditetaan kalvojen puhkaisulla, eikä anneta vauvan levätä. Yksi lapsi menehtyi ja kaksi päätyi sektioon kolmesta käynnistyksestä, kun sydänäänet meni nolliin. Se pitäs olla ääriratkaisu se käynnistys, mut liian helposti siihen pääsee. Enää en saa synnyttää luonnollisesti, ja jokainen sektio lisää kiinnikkeitä viereisiin elimiin, eli ikääntyessä leikattava uudestaan, kun rakko kiristyy ym. Käynnistys supistukset sattuu sairaasti, eikä anna kehon levätä kun lepoa tarvisi, eikä myöskään vaiva saa levätä. Kaikki kolme synnytystä kestäneet yli 2vrk, joten itsekin ihan niin loppu ettei pysy hereillä kun pitäs jo imettää..vauvat joutuneet teholle, paitsi se yksi kylmiöön. Miettikää kahdesti, onko tarve oikeasti.
Ja se vielä, että sektion jlk joudut pitkään olee leikkaustoipilas, viikkotolkulla, ja taasluonnollisen synnytyksen jlk voit yleensä kävellä, syödä, käydä suihkussa ja elää suht normaalisti. Sektioon päädytään tosi usein kun synnytyksen kulkuun puututaan. Kehon pitää saada levätä synnytyksen aikana. Liikkeellä on hyvä pysyä kun supistaa. Näitä ei painoteta tarpeeksi.
- minä
Sanotaan, että olisi kivuliaampi, mutta enpä sitten tiiä, kun on vain yksi lapsi..Käynnistettiin viikolla 38. Aamulla puoli 10 laitettiin ekat tabletin, puol 2 lisättiin ja samoihin aikoihin alko tulla pieniä menkkakivun tapasia oireita jotta tunnissa ylty kovix suppareix. Eivät olleet uskoa minua. Käskettiin vaan suihkuun ja syödä. puol viis sitten siirryttiin synnytyssaliin ja tyttö synty lopulta 20.00 imukupin avulla. Minä kyllä kävelin koko ajan aamusta asti olin jalkeilla. Kuulemma se nopeutti kans käynnistymistä. Tiiä sitte.
- minullakin!
Eli käynnistys tableteilla, aloitettiin aamulla ja illalla alkoi supistukset, HETI olivat kipeitä(TOSI!!) ja olin vähän ihmeissäni, että eikös niitä kivuttomia välejä tule. No heti vaan saliin, 4cm auki, epparin sain 6cm:n kohdalla, helppo ja nopea synnytys. Esikoinen, 4,5kg ja hyvin mahtui.
Todella upea kokemus oli.
Ja minä kans kävelin koko päivän sairaalalla ja ravasin portaita, auttoi vai ei?
Mulla oli vkot 42, kun käynnistivät.
- Jesmina
Käynnistettiin 39 3, niillä kristalleilla jotka laitetaan tuonne alas, kesti 3 päivää ennen ku alko tehoamaan. Salissa laitettiin supistustippa ennen epiduraalia. Aikas äkäsiä suppareita tuolla yhditelmällä saatiin aikaan. Mullakin eka laps, joten ei ole mitään mihin verrata.
Kuitenkin vieressä synnyttäjä joka aamulla 11 aikoihin sai ekan sytotecin (?) ja lapsi tuli vielä samana iltana, elikkäs hyvin nopeesti. - Katja
Meidän vauva syntyi kaksi viikkoa yli lasketun ajan käynnistettynä. Mentiin aamulla puoli yhdeksältä äitiyspolille, jossa minut laitettiin sydän- ja supistuskäyrille. Puolikymmeneltä laitettiin ensimmäinen tabletin palanen kohdunsuulle. Käyrät näyttivät jonkilaisia supistuksia sen jälkeen, mutta itse en tuntenut mitään.
Puolikahdelta laitettiin toinen tabletin muru, kun supistuksia ei vieläkään ollut. Puoliviideltä sitten alkoi ensimmäisen kerran tuntumaan jonkinlaisia supistuksia ja viideltä humahti jatkuvat supistukset päälle. Mitään supistuksien välejä ei edes viitsinyt alkaa laskemaan.
Puolikuudelta siirryttiin synnytyssaliin ja reilu tunnin kuluttua kohdunsuu olikin täysin auki. Mitään kipulääkkeitä ei ehditty antamaan, koska kohdunsuu aukeni niin vauhdilla. Onneksi ilokaasu auttoi todella hyvin avautumisvaiheessa.
Tunnin verran "harjoiteltiin" ponnistamista, kun vauva ei ollut laskeutunut yhtään. Varsinainen ponnistusvaihe kestikin sitten kaksi tuntia. Onneksi syntyi kuitenkin ilman instrumentteja. Vauva oli siis maailmassa 5 tuntia supistusten alettua.
Jälkeenpäin kätilö mietti, että olisi voitu laittaa spinaalipuudutus, jos olisi tiennyt että ponnistusvaihe on noin pitkä.
Minulle jäi ihan hyvä mieli käynnistyksestä ja koko synnytyksestä, vaikka ponnistus kestikin niin pitkään. Mitään vertailua en voi suorittaa tavallisen ja käynnistetyn välillä, kun meillä oli esikoinen kyseessä. - hetastiina
Minulla siis menossa rv 41 5 ja käynnistetään keskiviikkona, jos ei tule sitä ennen itsestään. Toivon että lähtis itsestään, sillä mun kokemuksen mukaan käynnistetty synnytys on paljon kivuliaampi ku luonnollisesti etenevä synnytys.
Supistukset ovat käynnistetyssä synnytyksessä räväkämpiä ja tulevat tosiaan säännöllisesti, tosin käynnistetyssä on se etu että yleensä kivunlievityksen kerkee saada. Minulla takana kolme synnytystä, joista yksi köynnistetty ja tosi kivulias, kaksi luonnollisesti edennyttä synnytystä joissa en ole kerennyt saada kivunlievitystä ovat olleet kokemuksena "mukavampia ja kivuttomampia", jos noin voi synnytyksestä yleensä sanoa. Ainahan se sattuu, mutta kyllä sitä selviää. Aika tärkee juttu ois että pystyis pitämään kroppansa rentona, ku kauheen tuskallinen suppari iskee:). Synnytyksetkin on yksilöllisiä juttuja ja jokainen kokee sen omalla tavallaan. Onnea synnytykseen.- takaa ja
aikaa 16,5v mutta muistan: ekaksi yritettiin tipalla käynnistystä, ei mitään>takasin osastolle>välipäivä>sitten geeli(en enää muista, mikä aine se oli)> ja alkoi tapahtua. Käppyröissä näkyi supistuksia, mutta en tuntenut niitä. Paha olo tuli ja siinä vaiheessa kätilö sanoi, nyt se sitten alkaa se synnytys, ja niin se alkoi. epiduraali tuikattiin jossain välissä. Mua ei kyllä sattunut mihinkään, ei ennen eikä jälkeen. Parin päivän jälkeen olisin halunnut jo kotiin, mutta eivät päästäneet. Toivuin tosi nopsaan ja hyvin.
Kyllä se siitä!
Onnea.
- Nimetön
supistukset oli todella voimakkaat käynnistetty synnytys on yleensä aika nopea synnytys,itsellä alle 6 tuntia kesti(:
- voi olla raju
Minulla käynnistetty synnytys on paljon mukavempi kokemus kuin luonnollisesti käynnistynyt. Luonnolliseen tapaan lähtenyt synnytys oli todella nopea ja raju. Kun vesi meni kotona, niin tytär oli reilun tunnin päästä maailmassa. Kerkesimme siis juuri ja juuri sairaalaan. Käynnistetty synnytys (tippa) eteni kivasti, kerkesin saada puudutuksen ja oi sitä taivaallista oloa, kun ei juurikaan ollut kipuja :) Synnytys kesti vajaat viisi tuntia ja minulle se oli pitkä ja helppo synnytys :)
Tippa oli reilun tunnin ollut, kun alkoi säännölliset supistukset. Tunnin supisteli kahden minuutin välein ennen kuin rupesi kunnolla tuntumaan..
Onnea matkaan! - nelli
Käynnistyksellä pyritään saamaan vain normaaleja
supistuksia eivätkä sen kipeämpiä ole. Jos taas
supistustippa(oksitosiini) laitetaan vauhditta-
maan jo käynnissä olevaa synnytystä, syynä on heikot supistukset.Eli siis silloinkin pyritään vain normaalien synnytyssupistusten voimakkuuteen
jotka tietysti edeltävään tilanteeseen nähden
ovat "tuntuvampia."- AnonyymiUUSI
Paitsi jos sattuu olee lääkäri joka päättää että kyllä se sieltä pihalle saadaan ja lisää oksitosiinia yli suositusten, sen kokeneena ja lattialla kivusta kierineenä eikä lapsi dyntynyt koska ei ollut pää edelläkään, vaa meinas kuolla. Olin sairaan kipeää ja väsynyt. Ja jouduin sektioon ja lakkasin hengittämästä, ihme että edes elän
- ASV
Esikoinen meni siis 2 vko:a yli lasketun ajan.Kävin ma ä-polilla,kaikki ok,ke uudestaan,lapsivettä senverta vähän,jotta päättivät käynnistää.
Olin sen ke tarkkailuhuoneessa,laittoivat kahteen otteeseen pillereitä,ei auttanut.Sitten kokeiltiin tippaa,tarkkailussa vierähti ke-to ja eikun pe osastolle mahan kanssa.Vihdoin supparit alkoi la-aamuna ja niitä sitten kesti seuraavan vuorokauden ja taas synnytyssaliin.Vihdoin supparit su-aamuna niin reippaat,että menoa oli.Poika syntyi klo:13.10 su-aamupäivällä. Että näin pitkä prosessi itsellä! Kammoa ei minkäänmoista jäänyt,ainut että olin TODELLA poikki väsynyt tuosta viiden pvän rupeamasta,toki palkinto oli sen arvoinen =0) - äippäx2
Ensimmäinen lapseni käynnistettiin rv 41 2. Aamulla klo 8 äitiyspolilla otin tabletin ja noin klo 10 aikaan alkoi tuntua supistukset ja joskus iltapäivällä pääsin synnytyssaliin. Synnytys kesti 17h35min ja imukupilla autettiin kun voimat oli ihan lopussa.
Toinen lapseni sitten lähtikin syntymään ihan itsekseen rv39 4. Synnytyssalissa kerettiin olemaan vain 25min ja poitsu syntyi. Kaiken kaikkiaan synnytys kesti 4h30min. Kyllä tämä toinen oli todella helppo ja nopea. - Ok..
Kokemus on kyllä kohta 11vuoden takaa..
Käynnistettiin vikolla 37 ja pelkästään varuiks kun epäilivät että mun lantio on liian ahdas.
Maanantai aamuna käynnistettiin pillereillä,päivä meni ihan ok ja näytti jo siltä ettei mitään tapahdu.
Illalla klo.21 tuli lapsivedet siitä sitten synnäriosastolle ihmettelemään.
Poika syntyi lapsiveden tulosta 6 tunnin päästä.
Eli koko operaatioon käynnistämisestä syntymiseen kesti 18 tuntia.
Olo oli väsynyt muuta en muistakkaan koko synnytyksestä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390