koneeni oli huollossa, oli mennyt ohjelmistot sekaisin. Siihen laitettiin ko ohjelma. Kielitaidottamana tumpelona en ymmärrä siitä paljonkaan, Löytyykö sivuja suomeksi,mistä saisin tietoa, kuinka ko ohjelman kanssa menetellä. Mikä se on , ja milloin sen käytöstä on apua.
onko ad-aware suomenkielellä
mallia -38
8478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
..siitä AdAwaresta:
http://groups.msn.com/FileShareFinland/tietoturva3.msnw
..tuolta kun lueskelet:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/adaware.htm
kiitos ohjeista, mutta kerroppa, mitä tarkoittaa alussa oleva teksti"valitse oikea tarkistustapa",mistä valita. Ohjeet ovat muuten hyvät ja helpot.
...on se suomenkielinen Adaware koneellasi,valitse vasemmalta: Tarkista nyt ja sitten merkki kohtaan: Tarkista koko järjestelmä.
apuja, siellä on muös se kielipaketti jolla saat ohjelman suomenkieliseksi. http://koti.mbnet.fi/pattaya1/adaware.htm
Lataa AdAwaren uusin versio täältä:
http://www.download.com/3000-2144-10045910.html
Sitten sinun pitää vielä ladata kielitiedosto
Lawasoftin sivustolta ( Lawasoft on AdAware ohjelman valmistaja):
LANGUAGEPACKS:
Download Ad-Aware SE language-pack vol. 1.1-klikkaa tuollaista (löytyy sivuston keskeltä melkoisen alhaalta) ja valitse sitten SUORITA niin kielitiedosto asentuu oikeaan paikkaan.
http://www.lavasoft.de/support/download/
Tässä ohje miten sen jälkeen saat muuttumaan suomenkieliseksi kun olet tuon kielipaketin ladannut.
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/ada.htm
Tee tämä AINA ennen AdAware skannausta niin tiedät mitkä todella on örkkejä ja mitkä oli vain Evästeitä:
Tämä kannattaa tehdä myös joka kerran aina ennen selaimen sulkemista:
>Työkalut
>Internet-asetukset
>Poista Evästeet
>Ok (pikku-ikkunaan)
>Poista tiedostot, laita ruksi, Poista kaikki off-line sisältö, kohdan eteen
>Ok (pikku-ikkunaan)
>Ok
Latasin ja asensin suojaohjelman nimeltään SpywareBlaster. Sillä ei siis skannailla mitään, riittää kun muutaman kerran kuussa tarkastaa, onko tullut päivityksiä. Se kun on koneessa, Ad-Aware ei ikinä löydä mitään merkittävää poistettavaa, kun ei ole mitään örkkejä tullutkaan.
Muutaman kuukauden olen seuraillut tätä paria, ja juttu on niin, kuten netistä selvitin, että Ad-Awarelle ei jää pyydystettävää.
Mitäkö hyötyä? No jos vaikka se, että ei tarvitse päivystää pitkää skannausta. Se tosin on vain englanninkielinen, eli kysyjälle ei sovi.
...kuitenkin tuolla ohjeet, joten annetaanhan linkki:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/spywareblaster.htm