e34 rattiin tuli hetkessä reilusti "välystä" tai klappia tai miten se nyt sanotaankaan.... mikähän sieltä on mennyt paskaks? voiko simpukkaa kiristää??
e34
juupajoki
3727
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sitä voisi kiristää simpukan päällä olevasta ruuvista (ja mutterista), joka näkyykin ainakin M50 koneen vasemmalta puolelta kurkkimalla.
Katoppa vaikka (toisella kotimaisella): http://www.bmwe34.net/e34main/maintenance/steering/steering_box.htm
Ohjeet hyvät, mutta kuva suttuinen.
Kerro, miten kävi.
jotta kabiinin puolella on löystyvä teleskooppiliitos, joka voi myös aiheuttaa ylimääräisen välyksen.
Se kabiinin puolen löystyvä mutteri löytyy, kun otat polkimien yläpuolella olevan peneelin pois (muutama ruuvi ja pinni) . Kiristät 32 millin lenkkiavaimella ohjausakselilla olevaa isoa mutteria.
Jos vedät liian tiukalle, ratin edestakainen säätöliike menee jumiin.
Itsellä tuon kiristäminen auttoi kummasti, sitä ennen olin yrittänyt turhaan ropeloida apusimpukkaa. Sitä jos kiristät liikaa niin ohjaus ei palauta kunnolla ja se vasta helvettiä on.