Silloin kun mennään synnyttämään eli odotellaan ponnistusvaihetta niin laitetaanko äidille vaipat? Entä synnytyksen jälkeen? Vaihdetaanko ne mahd. itse vai vaihtaako joku muu? Katsoin jotain dokumenttia synnytyksestä ja silllä äidillä oli ennen vauvan syntymää vaipat. Siis ei mitään sidettä vaan oikein vaipat.
Video
10
3807
Vastaukset
- vaipaton
Synnytyssalissa kätilö kehoitti ottamaan alkkaritkin kokonaan pois, ettei yhtenään tarttisi niitä riisua. Päällä oli siis pitkä sairaalan yöpaita. Synnytyksen jälkeen laitettiin yöside jälkivuodon takia. Suosittelen muuten ottamaan omia yösiteitä mukaan, kun ainakaan itse en todellakaan viihtynyt sairaalassa olleissa paksuissa siteissä.
- Äitsä
Kyllä laitetaan. Ne ovat nimen omaan samoja suorakaidevaippoja joita käytettiin lapsilla. Yleensä kätilö vaihtaa jos äiti ei pysty käymään vessassa. Vaippa laitetaan siinä vaiheessa kun lapsivesi alkaa tulla. Ja niit vaippoja käytetään jonkun aikaa synnytyksen jälkeenkin koska verinen vuoto on niin runsasta ettei terveyssiteet anna riittävää suojaa.
- pipsamami.
Ei mulla ainakaan mitään vaippoja ollut, eikä myöskään pikkuhousuja.
kuinka paljon äiti pystyy liikkumaan suppareitten välillä. Niin kauan kun pystyy kävelemään, on kivempi liikkua sairaalan housuissa ja ehkä käyttää sidettä (joka tosiaan näyttää vaipalta!).
Itse vaihdetaan, niinkuin petivaatteetkin, muistaakseni ensimmäisenä aamuna henkilökunta vaihtoi poikkilakanan.- cat70
ole tarttenu itte vaihtaa lakanoita. Meillä sairaalahenkilökunta vaihtoi kyllä lakanat. Ei niitä siinä itte tarttenut alkaa vaihtaa. Tosin siitä on jo 7 vuotta aikaa, jos lie henkilökunta vähentynyt niin paljon että tarttee synnytyksen jälkeen alkaa sairaalassa töitä tekemään.
Positiivisena seikkana oli muuten se, että yhdessä huoneessa oli jääkaappi, josta sai itte käydä evästä hakemassa jos nälkä yllätti kesken lepäilyn.
- Jesmina
mullaki aluks(olin sairaalassa ku synnytys alko) vaipat/side, siis mikä sitä lapsvettä imi. Synnytyssalissa otettin pois kaikki pöksyt. tyttö tuli tups. Sitte olikin edessä leikkaussalissa käynti. Loppujen lopuksi sairaalan jättisiteitä pöksyissä 3 ja poikkilakan vaihtoon n.2 x pvä. Vuosin vaan niin vähän.
Elikkä vastaus kysymykseesi, kyllä ne yleensä jotain pöksyyn änkee. ja valetettavasti sairaalamaailma ei ole vielä niin kehittynyt että olisi siistimpiä siteitä. (: - ven
Mulla ei lapsivettä alkanut tulla ennen kuin vähän ennen ponnistusvaihetta, jolloin kalvot puhkaistiin, joten ei sen takia olisi tarvinnut mitään 'vaippoja'. Muistan kyllä, että heti sairaalaan mennessäni kävin vessassa ja laitoin sieltä itse alkkareihin sen paksun siteen. Sitten mua kehotettiin vaihtamaan sairaalan verkkopöksyt, joihin joku taas lykkäsi siteen. Luulen, että se on jokin säästökysymys, että sairaalassa käytetään sellaisia 'vaippoja'. Kaupassakin imukykyiset ohuet siteet ovat paksuja rättejä kalliimpia.
- inhottavaa
vaippoja yök.. kaikkee sitä kuulee. tulis tosi häpeällinen olo jos laitettais jotkut vaipat aikuiselle ihmiselle.
- perästä kuuluu
toivottavasti kuolet ennenku vanhaksi elät, nimittäin edessä voi hyvinkin olla laitospaikka vaippoineen ja syöttämisineen.
onnea.
- horseland
ONo se normaalia et synnytyksen jälkeen laitetaan vaippa kaunko joutuu olemaan sairaalassa kaunko sitä vaipaa käytetään siten?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli349208"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn273686Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi512250Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1062084Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on171880Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait121485Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.241308- 711197
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen168906- 68832