Silloin kun mennään synnyttämään eli odotellaan ponnistusvaihetta niin laitetaanko äidille vaipat? Entä synnytyksen jälkeen? Vaihdetaanko ne mahd. itse vai vaihtaako joku muu? Katsoin jotain dokumenttia synnytyksestä ja silllä äidillä oli ennen vauvan syntymää vaipat. Siis ei mitään sidettä vaan oikein vaipat.
Vastaukset 10
- vaipaton
Synnytyssalissa kätilö kehoitti ottamaan alkkaritkin kokonaan pois, ettei yhtenään tarttisi niitä riisua. Päällä oli siis pitkä sairaalan yöpaita. Synnytyksen jälkeen laitettiin yöside jälkivuodon takia. Suosittelen muuten ottamaan omia yösiteitä mukaan, kun ainakaan itse en todellakaan viihtynyt sairaalassa olleissa paksuissa siteissä.
- Äitsä
Kyllä laitetaan. Ne ovat nimen omaan samoja suorakaidevaippoja joita käytettiin lapsilla. Yleensä kätilö vaihtaa jos äiti ei pysty käymään vessassa. Vaippa laitetaan siinä vaiheessa kun lapsivesi alkaa tulla. Ja niit vaippoja käytetään jonkun aikaa synnytyksen jälkeenkin koska verinen vuoto on niin runsasta ettei terveyssiteet anna riittävää suojaa.
- pipsamami.
Ei mulla ainakaan mitään vaippoja ollut, eikä myöskään pikkuhousuja.
kuinka paljon äiti pystyy liikkumaan suppareitten välillä. Niin kauan kun pystyy kävelemään, on kivempi liikkua sairaalan housuissa ja ehkä käyttää sidettä (joka tosiaan näyttää vaipalta!).
Itse vaihdetaan, niinkuin petivaatteetkin, muistaakseni ensimmäisenä aamuna henkilökunta vaihtoi poikkilakanan.- cat70
ole tarttenu itte vaihtaa lakanoita. Meillä sairaalahenkilökunta vaihtoi kyllä lakanat. Ei niitä siinä itte tarttenut alkaa vaihtaa. Tosin siitä on jo 7 vuotta aikaa, jos lie henkilökunta vähentynyt niin paljon että tarttee synnytyksen jälkeen alkaa sairaalassa töitä tekemään.
Positiivisena seikkana oli muuten se, että yhdessä huoneessa oli jääkaappi, josta sai itte käydä evästä hakemassa jos nälkä yllätti kesken lepäilyn.
- Jesmina
mullaki aluks(olin sairaalassa ku synnytys alko) vaipat/side, siis mikä sitä lapsvettä imi. Synnytyssalissa otettin pois kaikki pöksyt. tyttö tuli tups. Sitte olikin edessä leikkaussalissa käynti. Loppujen lopuksi sairaalan jättisiteitä pöksyissä 3 ja poikkilakan vaihtoon n.2 x pvä. Vuosin vaan niin vähän.
Elikkä vastaus kysymykseesi, kyllä ne yleensä jotain pöksyyn änkee. ja valetettavasti sairaalamaailma ei ole vielä niin kehittynyt että olisi siistimpiä siteitä. (: - ven
Mulla ei lapsivettä alkanut tulla ennen kuin vähän ennen ponnistusvaihetta, jolloin kalvot puhkaistiin, joten ei sen takia olisi tarvinnut mitään 'vaippoja'. Muistan kyllä, että heti sairaalaan mennessäni kävin vessassa ja laitoin sieltä itse alkkareihin sen paksun siteen. Sitten mua kehotettiin vaihtamaan sairaalan verkkopöksyt, joihin joku taas lykkäsi siteen. Luulen, että se on jokin säästökysymys, että sairaalassa käytetään sellaisia 'vaippoja'. Kaupassakin imukykyiset ohuet siteet ovat paksuja rättejä kalliimpia.
- inhottavaa
vaippoja yök.. kaikkee sitä kuulee. tulis tosi häpeällinen olo jos laitettais jotkut vaipat aikuiselle ihmiselle.
- perästä kuuluu
toivottavasti kuolet ennenku vanhaksi elät, nimittäin edessä voi hyvinkin olla laitospaikka vaippoineen ja syöttämisineen.
onnea.
- horseland
ONo se normaalia et synnytyksen jälkeen laitetaan vaippa kaunko joutuu olemaan sairaalassa kaunko sitä vaipaa käytetään siten?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm691061- 55998
Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s43956Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."
Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k60766Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte21714Martina ja Levin kiinteistö
Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.320711- 33635
Harmittaa kun en saa edes tietää
miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää44608Teköäly löytää teidät
Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani177590Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta
Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi8582