Pieni kysely....

Jeppis

Tässä ollaan yhden kaverin kanssa "kinattu", että onko poikana olo helmpompaa kuin tyttönä ja nyt tämä kaverini antoi minulle listan siitä miksi poikana oleminen on helpompaa kuin tyttönä.. itse siis olen poika ja kaverini on tyttö. Nyt mun pitäis laatia lista miks tyttönä oleminen on helpompaa kuin poikana! Olisko mitään ajatuksia? Vähän apua mun listaan :D

9

812

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      No tyttönä saa helpommin munaa kun poikana vaikeemmin pillua

      • No pervoi noi vastaukset...

        Mutta joka tapauksessa. Tyttönäoleminen on vaikeempaa. Kiistaton juttuhan tuo.

        kunpa oisin poika ;) huoh.


    • jejjee

      ei voi olla esimerkiks mitään painetta minkä kokonen muna on. ei voi olla erektiohäiriöitä.
      treffeille ku mennää ni poika tarjoo kaiken. poikien tarvii useimmiten tehdä aloite tutustumisessa, poikien tarvii aina avata kohteliaana tytölle ovi, auttaa takin riisumisessa, ostaa sormukset ym. :))

    • jamppa

      Oisko mahollista saaha tänne se lista? Ihan mielenkiinnosta meinaan...
      Mut täs jotain:
      1) tytöt saavat helpommin tahtonsa läpi lapsena vanhemmiltaa (tosin pojat sitte vastaavasti teineinä)
      2) tytöt saa helpommin kesäduunei
      3) tytöt saa usein kouluis helpommin parempii numeroita, vaikkei koemenestys sitä välttämättä osottaskaa
      4) on ihan totta tuokii...että tytöt ja naiset saa helpommin aina halutessaan seksii (etenki nätit tai jos ei hirveest ronklaa)
      5) jos oot vähänki hyvännäkönen saat aikuisena helpommin: duunin, tahtos läpi, asias kuuluville, apua eri tilanteis, jne jne...
      Täs oli ny jotai.

      • PAKKO vastata viel tähän, sillä ei noi nyt pidä alkuunkaan paikkansa!
        1. äidit suosii enemmän poikii ku tyttöjä lapsesta alkaen
        2. pojat saavat ettimättäkin kesäduunei
        3. POJAT SAAVAT HELPOMMIN OPETTAJILTA PAREMPIA NUMEROITA KUIN TYTÖT. tyttöjen täytyy nähdä vaivaa saman numeron eteen, minkä poika saa vaivattakin.
        4. ei oo totta, mut ei sen välii vaik oiski totta.
        5. no ehkä tää on totta. (Ku tulee kokemusta asiasta, niin voin sit sanoo toisinpäin ;))

        Ehkä munki on tehtävä lista, jotta uskoisitte, että tää asia on kiistattoman selvä.

        1. pojat pääsee helpommin kaikkialle, sillä vahtimestarit ei uskalla väittää poikii vastaan
        2. pojat saa kinat periksi, kun tytöt pelkää tappeluita, kun ovat heikompia
        3. poikien ei tarvitse esim. yhdynnässä pelätä tulevansa raskaaksi tai muita jälkitraumoja ;x
        4. pojat saavat riehua koulussa enemmän kuin tytöt. (jos tyttö yltyy riehumaan, sitä katsotaan pitkään.)
        5. jos jollakin matkalla tulee kusihätä, poika voi lirauttaa sen melkein missä vaa. (heh)

        Kaikissa kohdin poikain elämä on niin paljon yksinkertaisempaa, että kyllä sen jeppiksen tyttöystävä oli ihan oikeessa tässä asiassa!


    • TyttöTuo

      Joillakin tytöillähän on kauheat paineet ulkönäön suhteen. Esimerkiksi täällä nuorten keskusteluissa ja muissa pojat haaveilevat iso rintaisista ja tiukassa timmissä olevia tyttöjä!

      Tyttöjen (naisten) Pitää sheivata karvoja, nyppiä kulmakarvoja, kestää kuukautisia, synnyttää.. Ei tietenkään tarvitse noita kaikkia , mutta usea näin tekee ja miehet usein vaativat kauneudenhoitoa. Jos ollaan siis vaikkapa parisuhteessa niin minä ainaki olen saanut kuulla,että voisit ajella noita karvoja tms..

      Ja sitten montako naisjohtajaa isoissa firmoissa oN??
      Ei varmaan yhtään.

      No siinäpä minun purkaukseni :D on vähän vaikeaa tekstiä,mutta hälläväliä

      Minusta miespuolisena olisi helpompaa, mutta en silti haluaisi olla miespuolinen :)

      • Tota...

        Ei kysytty varmaan näin päin mitä sä vastasit :)
        Ja haluan kommentoida hieman vielä vastauksiasikin.

        Miehilläkin on noita paineita ulkonäön suhteen. Esimerkiksi täällä nuorten keskusteluissa ja muissa tytöt haaveilevat pitkästä ja hyvin treenatusta pojasta joka on myös kookas fyysisesti, tiedäthän.

        Sitten tuohon naisjohtaja juttuun. Naisia on kyllä korkeissa viroissa. Ja kumpaahan sukupuolta mahtaa olla nykyinen presidentti.

        Että tällästä.


    • .....

      Kyllä miespuolisena on vaikeampaa. Riippuu tietenkin tapauksista.

    • valitettavasti

      Sua ei voi auttaa tässä asiassa koska poikana olo on helpompaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      51
      10103
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      118
      5852
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      67
      4521
    4. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      5
      3371
    5. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      141
      3117
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      272
      2947
    7. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      147
      2800
    8. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      55
      2719
    9. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      30
      2071
    10. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1757
    Aihe