Eli mitä siis tarkoittaa esim. lääkemerkintä 1 1 1 tai 1 1? Onko sillä sama merkitys kuin 1*3 tai 1*1? Valaiskaa hölmöä, kiitos.
Vastaukset 8
- Jesmina
jos tuo tähti on kertaa merkki ni on...
1 1 1 on joku kertaa kolme elikkäs 1x3
1 1 on joku kertaa 2 elikkäs 1x2
1 on joku kerran elikäs 1x1
selkiskö?- ex-hoitaja
Joo, 1 1 1 on joku kertaa kolme päivässä (1x3), mutta ero lienee siinä, että tarkoituksena on ottaa tabletti aamulla, päivällä ja illalla. Jos olisi ainoastaan merkintä 1x3, niin sen mukaan voisi napata vaikka kaikki kolme kerralla :)
- minä
ex-hoitaja kirjoitti:
Joo, 1 1 1 on joku kertaa kolme päivässä (1x3), mutta ero lienee siinä, että tarkoituksena on ottaa tabletti aamulla, päivällä ja illalla. Jos olisi ainoastaan merkintä 1x3, niin sen mukaan voisi napata vaikka kaikki kolme kerralla :)
3x1 tarkoittaa kaikki 3 tabl.samalla kerralla, mut 1x3 tarkoittaa yksi tabl. kolme kertaa pv
- näin minä annostelua tulkitsen
minä kirjoitti:
3x1 tarkoittaa kaikki 3 tabl.samalla kerralla, mut 1x3 tarkoittaa yksi tabl. kolme kertaa pv
1x3 tarkoittaa, että yhdellä kerralla otetaan 3 esim. tablettia ja 3x1 tarkoittaa, että otetaan kolmella eri kerralla 1 esim. tabletti.
- alalla
näin minä annostelua tulkitsen kirjoitti:
1x3 tarkoittaa, että yhdellä kerralla otetaan 3 esim. tablettia ja 3x1 tarkoittaa, että otetaan kolmella eri kerralla 1 esim. tabletti.
1x3 = 1 tabletti 3 kertaa päivässä
3x1 = 3 tablettia kerran päivässä.
Voi hyvänen aika! Missä olet oikein opiskellut??? Toivottavasti et hoida minua tai läheisiäni koskaan noilla tiedoilla!!!! - musikka
alalla kirjoitti:
1x3 = 1 tabletti 3 kertaa päivässä
3x1 = 3 tablettia kerran päivässä.
Voi hyvänen aika! Missä olet oikein opiskellut??? Toivottavasti et hoida minua tai läheisiäni koskaan noilla tiedoilla!!!!Nimimerkki "alalla" on oikeassa. Ennen kertomerkkiä oleva luku tarkoittaa tablettien määrää ja kertomerkin jälkeinen luku sitä, kuinka monta kertaa päivässä tabletti otetaan. Jos on merkintä 1 1, niin tabletit jaetaan aamuun ja iltaan (ellei lääkäri toisin määrää). 1 1 1 tarkottaa, että lääke jaetaan aamuun, päivään ja iltaan tasaisin väliajoin.
Miten ihmeessä hoitoalan ammattilaisilla on näin eri tietoja siitä miten lääkkeet jaetaan? Onkohan koulutuksessa parantamisen varaa? - Anonyymi
musikka kirjoitti:
Nimimerkki "alalla" on oikeassa. Ennen kertomerkkiä oleva luku tarkoittaa tablettien määrää ja kertomerkin jälkeinen luku sitä, kuinka monta kertaa päivässä tabletti otetaan. Jos on merkintä 1 1, niin tabletit jaetaan aamuun ja iltaan (ellei lääkäri toisin määrää). 1 1 1 tarkottaa, että lääke jaetaan aamuun, päivään ja iltaan tasaisin väliajoin.
Miten ihmeessä hoitoalan ammattilaisilla on näin eri tietoja siitä miten lääkkeet jaetaan? Onkohan koulutuksessa parantamisen varaa?Anteeksi! En tiennyt, että tämä palsta on vain hoitohenkilöstölle.
- Anonyymi
Miten otan lääkkeen 1tap 2 kertaa vuorokaudessa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 74916
- 113809
- 143774
- 37732
- 70647
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40629Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu179546- 32539
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58513Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46512- 65496
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 75483
- 37451
- 41446
- 45443
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i1443Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61430Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74426