Jupiter toiseksi nimeksi?

Jeps, ajattelin kysyä tuota vähän laajemminkin koska ehdotus on herättänyt hämmennystä ja vastustustakin. Harvinainen nimihän tuo on, mutta oikea nimi kuitenkin. Väestörekisterin mukaan niitä on annettu suomessa 28 tähän päivään mennessä.
Haluaisin asiallisia vastauksia voisiko sen antaa, tai perusteluineen miksi sitä ei tulisi antaa.
8733
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Minulle tulee Jupiterista ensiksi mieleen planeetta.Jos itsellänne on jokin erityinen perustelu näinkin erikoisen nimen käyttämiselle niin asia on ok.Minä en kyllä haluaisi olla Jupiter -niminen mies,mitähän poikanne myöhemmin mahtaa ajatella nimestään.Toisaalta,onhan se nimi siinä missä Jasper tai Jesperkin.Onnea pikkuisellenne ja menestystä nimivalinnallenne.

Äänestä

Pyörittelin tuota hetken mielessä ja totesin, että miksipä ei.

Ensin tuli mieleen planeetta ja polkupyörä, mutta ei kai niistä mielikuvista tarvitse välittää.

Itse valitsisin jonkin toisen nimen, mutta jos sinä pidät tuosta ja lapsi näyttää siltä, että voi tuota nimeä pitää omanaan, niin mikä ettei.

Äänestä

yhtä hyvin voi laittaa Jupiter kuin esim. Otava.

Äänestä

oikein hyvin, jos lapsellasi on mielestäsi jumalallisia piirteitä tai ominaisuuksia. Jupiterhan on vanha roomalaisten jumala.

Äänestä
  • Pluto on jo koiran nimi, joten ota se Jupiter mieluummin.

    Äänestä

Taannoin oli kastetuissa Jyry Juju Jupiter... Hoh hoijaa... Laps' parka... Sukunimikin taisi olla joku "Virtanen".

Äänestä

Kyllähän Jupiter käy hyvin, mutta itse pistäisi toiseksi tai kolmanneksi nimeksi, niin ei tarvitse tuntea huonoa omatuntoa, jos poikaa etunimen takia kiusataan.. tai siis :)
mutta kiusaushan ei ole mikään peruste ja kyllä toiset, kolmannet nimet saadaan selville jos jostain halutaan kiusata.

Eli joo, kyllähän tuo Jupiter menee nimenä, mutta itse tosiaan noin muutenkaan en pistäisi ekaksi nimeksi.

Äänestä

jupiter
ei paha
mutta outo

Jetro vanha raamatullinen nimi parempi

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Täpinä kirjoitti:

Jeps, ajattelin kysyä tuota vähän laajemminkin koska ehdotus on herättänyt hämmennystä ja vastustustakin. Harvinainen nimihän tuo on, mutta oikea nimi kuitenkin. Väestörekisterin mukaan niitä on annettu suomessa 28 tähän päivään mennessä.
Haluaisin asiallisia vastauksia voisiko sen antaa, tai perusteluineen miksi sitä ei tulisi antaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu