Olen koko ikäni ollut allergikko-astmaatikko. Teini-iässä oireet lievenivät, mutta parikymppisenä sairastuin uudelleen. Pahimmat allergeenit ovat olleet eläimet ja tupakka ym. saasteet, pieniä ruoka-aine allergioitakin on yhä.
Muutin 1½ sitten maalle. Aluksi sain oireita kotieläimistä, joita täällä lähistöllä on. Samoin mm. paikallisista kissoista ja koirista. Piippu oli ahkerassa käytössä, ja eläimiä rapsuteltua tuli kutinaa ja näppylöitä, vaikka pesin itseni huolellisesti.
Nyt ei enää ole niin. Voin viettää tunnin lammasaitauksessa kirjaimellisesti pää lampaan naamassa tai villassa kiinni, eikä tule mitään oireita. Kissat ja koirat nukkuvat välillä sängyssäni, eikä silti mitään oireita tule.
Onko mahdollista, että olen maalle muutettuani saanut jonkinlaisen "siedätyshoidon"? Täällä ei ole autoja eikä muitakaan saasteita, ei edes tupakkaa, joten keuhkotkin toimivat hyvin. Ainoat, mitkä tuntuvat edelleen ahdistavan ovat heinät.
Onko muilla vastaavia kokemuksia? Osaako joku selittää mitä on tapahtunut?
Onko mahdollista?
4
571
Vastaukset
- maalta kotoisin
Siedätyshoitoa varmasti olet saanut, mutta oma osansa on myös maaseudun puhtaammalla ilmalla. Oletko mahdollisesti alkanut syömään enemmän alusta asti kotona tehtyjä ruokia? (=vähemmän lisäaineita ja pitkälle jalostettuja tuotteita.)
- sama
Einekset eivät koskaan ole kuuluneet ruokavaliooni, mutta täällä maalla on kyllä tullut syötyä enemmän oman maan (=luomua) ja lähitilojen vihanneksia sekä tuoretta kalaa. Sillekin muuten olin ennen allerginen!
Kaupungissa asuin keskustassa, ison tien varrella. Täällä missä nyt asun on kuulemma Suomen puhtain ilma. - minävain....
sama kirjoitti:
Einekset eivät koskaan ole kuuluneet ruokavaliooni, mutta täällä maalla on kyllä tullut syötyä enemmän oman maan (=luomua) ja lähitilojen vihanneksia sekä tuoretta kalaa. Sillekin muuten olin ennen allerginen!
Kaupungissa asuin keskustassa, ison tien varrella. Täällä missä nyt asun on kuulemma Suomen puhtain ilma.siedätys hoito on toiminut! Tiedän astma ihmisen joka otti koiran ja oireili vuoden...nyt nukkuu sen koiran kanssa ja ei ole mitään oireita..mutta muista koirista on!
- Jänes*
Minun eläinallergikko puolisoni on 1,5 vuoden aikana hiljalleen tottunut kaniimme, joka on sisätiloissa. Aluksi kani oli vain alakerrassa, mutta nyt se voi olla missä tahansa eikä puolisoni saa oireita. Muista eläimistä hän kuitenkin edelleen saa oireita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1287726Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?947262Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit317172Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t176491Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t736331Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1115687Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?465468Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa745321Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv195305Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus475190