Kuka kiihkoilee?

Täällä keskusteluissa syytetään muslimeja kiihkoilusta. Yhtäkään muslimin kirjoittamaa kiihkosävyistä kirjotusta ei ole tullut vielä nenän eteen vaan suurimpia kiihkoilijoita tuntuu olevan ei-muslimit. Miten ihmiset voi vaahdota asiasta, josta niillä ei luultavasti ole lähempää kokemusta eikä näin ollen oikeata tietoa? Vai onko se juuri siinä, että kun ei tiedetä niin oletetaan ja pelätään?

Kommentoikaa muslimit ja ei-muslimit. Ja jos saa toivoa, niin kommentit vaan sen pitusia, että ne jaksaa helposti lukea tähän aikaan yöstä. Ei siis montaa sivua...
7477
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

tietämättömyys lisää ennakkoluuloja,ennakkoluulot pelkoja,pelot epävarmuutta ja epävarmuus vihan tunteita.
Luulo ei ole tiedon väärtti ja todellista tietoa on välillä vaikea saada tässä maailmassa, missä media ruokkii uutisnälkäisten ihmisten mieliä äärimmäisillä uutisilla - jotka eivät kuitenkaan ole lähellekään koko totuutta...Ja kierre on valmis. Eikä tämä nyt koske ainoastaan Islamia vaan paljon muitakin asioita.
Niin että kyllä minä ymmärrän siinä mielessä näitä "kiihkoilijoitakin",sillä pelkoahan se vain on.

Äänestä
  • kukaan ei kiihkoile, kukaan ei pelkää vaan ne kiihkoilee ja pelkää koska niitten aika on täys painua takasin v*ttuun suomesta

    Äänestä

  • Tuollainen yleistäminen on täyttä humpuukia. Onhan selvää, että ihmisiä on monenlaisia. Eräät käyttävät paljon aikaa tutkimiseen ja ottavat selvää islamista. Sekin vaatii kielitaitoa. Suomeksi on tarjonta aika vähäistä.
    Myös kirjoittajien ikä voi vaihdella välillä 12-80 vuotta. Tavoitteet ja tarkoitukset on eri ikäisillä erilaisia. Jos kirjoittajien erilaisuutta ei ymmärrä, niin heikoilla tiedoilla ollaan liikkeellä.

    Tällä palstalla on tehty hyvin paljon kiihkotonta selvitystä islamin uskonnon luonnetta. Niitä tekstejä löytyy vanhoissa arkistoissa.

    Muslimit ovat eräs ryhmä, mutta tämän palstan kirjoittajat eivät ole.

    >>todellista tietoa on välillä vaikea saada tässä maailmassa,

    Koraani, hadithit ja sheikkien opetukset ovat netissä luettavissa. Vieläpä terroriristitkin julkaisevat omat mielipiteensä. Tietoa on saatavilla vaikka kuinka paljon.

    Äänestä

  • ...meitä ärsyttää!

    Äänestä

Eiköhän kannattaisi lukea vähän enemmän kuin viisi minuuttia.

Äänestä

MUSLIMIT VITTUUN SUOMESTA JA SAMANTIEN KOKO EUROOPASTA. JOS EI MUUTA NIIN SAVUPIIPUN KAUTTA.

Hitler vainosi vääriä koukkonokkia, perkele...

Äänestä
  • Muslimi vihaa juutalaisia ja natseja.
    Juutalainen vihaa muslimeja ja natseja.
    Natsi vihaa juutalaisia ja muslimeja.
    Muslimit ja juutalaiset vihaa natseja.

    Et tasoissa ollaan ei auta runkutus puolin ei toisin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


satu kirjoitti:

Täällä keskusteluissa syytetään muslimeja kiihkoilusta. Yhtäkään muslimin kirjoittamaa kiihkosävyistä kirjotusta ei ole tullut vielä nenän eteen vaan suurimpia kiihkoilijoita tuntuu olevan ei-muslimit. Miten ihmiset voi vaahdota asiasta, josta niillä ei luultavasti ole lähempää kokemusta eikä näin ollen oikeata tietoa? Vai onko se juuri siinä, että kun ei tiedetä niin oletetaan ja pelätään?

Kommentoikaa muslimit ja ei-muslimit. Ja jos saa toivoa, niin kommentit vaan sen pitusia, että ne jaksaa helposti lukea tähän aikaan yöstä. Ei siis montaa sivua...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu