- skootterin merkki?
- työmatkan pituus yhteen suuntaan?
- työmatkan pituus yhteen suuntaan?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jep 14km / päivä / 7km suunta
Merkki BT 49QT7 Alias Fude Sport
13 minuuttia suunta. :)
16 km per suunta eli reilut 32 km päivässä.
Pelinä Vespa LX 50 4-t vm 05
Ja ajan oli keli mikä hyvänsä.
mielestäni moposkootteri on hyvä ja mukava kulkine matkaan jos mihinkin jos yksin on menossa. Mukava oli kuulla, että muitakin vannoutuneita työmatkaskootteristeja löytyy.
Mukavia ja turvallisia kilometrejä työ,-ja muillekin matkoille mukavan harrastuksen lomassa kaikille skootteresteille! Tulee se kevät taas kohta uudelleen.(::
25km suunta päivässä reilu 50 km tulee ajeltua peugeot blasterilla (-05) töihin ja takas. Stressitön kulkuväline ruuhkaliikenteessä. 1000 mittarissa ja autolla en suostu ajamaan niin kauan kun hangessa pääsee kyntämään =)
:kuski -vm78-
Ajopelinä Kymco Agility ja matka pääkaupunkiseudulla n. 22km suuntaansa - satoi tai paistoi, ympäri vuoden.
Tämän "harrastuksen" aloitin keväällä 2004 ZY50QT-7:lla, alias "Streamy", alias "Fude". Reilun vuoden ja 11tkm jälkeen vaihdoin nykyiseen.
Ajelen varsinkin kesäisin mielelläni työmatkat Keeway Focuksella 26km/suunta eli = 52km.Reittinä Pohjois-Espoo - Töölö - Pohjois-Espoo.Reitti on muuten erinomaisen hyvä,ja pyörätietä pitkin pääsee lähes koko matkan.
Viime vuonna hoitelin työmatkat Sanililla jonka siis keväällä vaihdoin Focukseen.
Näin vanhemmiten sitä vaan on tullut sen verran"herkäksi"että jos on sadetta tai muuten koleaa luvassa,tulee kyllä ajeltua autolla töihin.
Mites talvella meinaatko vääntää nastat alle?
Mullakin on Agility mut duunimatkaa vaan 16km edes-takas:)
Jep, näin oli tarkoitus. Viime talvena oli Fudessa niin ikään nappulakuvioiset nastapyörät. Fudessa minulla oli tälvirenkaat erillisillä vanteilla, joten allelaitto oli aika joutuisaa, mutta luulen, että Kymcon vanteet ovat sen verran tyyriimmät, etten tohdi niihin investoida.
Kyllä tulee ajeltua töihin n.26 km/suunta. Ei päivittäin mutta aina kun mahdollista. Onhan se edullisempaa kuin autolla. Eikä "oikeaa" prätkääkään oo järkeä meidän perheessä pitää.
Vakuutusmaksut, kulut, ym. moottoripyörässä paljon kalliimmat kuin mopossa, eli sillä ei säästöä tee.
Ajan myös työmatkani Kymco Ac 9:llä, ja matkaa kertyy
24km päivässä yhteensä. Talvella ajan autolla.
Kymcon Super AC ja 28 km työmatkaa, yövuoroja tehdessä menen autolla, muutoin skoballa.
Ajan työmatkan Skodella, jos ei tarvitse jostain syystä autoa päivän aikana. Saa nähdä miten talvella käy. Tuskin silloin skodella viitsii...
-Kymco Agility
-Työmatka vain 3-4 km/suunta
Skootterin merkki lombardia jolla nyt ajettu 2500km. Työmatkaa tulee 34km yhteen suuntaan. Tarkoitus olis ajaa talvellakin, se riippuu tuosta lombardiasta miten se pelaa loskakeleillä ja pakkasessa.
Ajopeli on Sanili Forte.
Matkaa kertyy reilu 16Km suuntaansa.
ajan kanta-Hesan alueella noin 10 kilsan työmatkan noin 20-25 minuutissa (liikennevaloja yms.), jos keli on nätti ja jos en tarvitse autoa heti töiden jälkeen esimerkiks pidempiin matkoihin tai kuljetukseen. Kulkuvälineenä mainio Vespa ET2 vm. 2001.
Pösöllä 2,5km/sivu. talvi fillarilla
9 km suunta MBK Ovetto (Yamaha Neo's)