Mikä olisi mukava ja rauhallinen asuinalue työssä käyvälle ihmiselle Lahdessa?
Toiveita olisi mm.
- Minimimäärä narkkareita, juoppoja ja sosiaalipummeja:)
- Koiran ulkoilutusmaastoja jonkin verran
- Lähellä keskustaa tai vaihtoehtoisesti hyvien yhteyksien varrella
- Peruspalvelut lähellä (kuten kauppa ja kioski)
- Kerrostalo- tai rivitaloasuntoja vuokralla
Toiveita olisi mm.
- Minimimäärä narkkareita, juoppoja ja sosiaalipummeja:)
- Koiran ulkoilutusmaastoja jonkin verran
- Lähellä keskustaa tai vaihtoehtoisesti hyvien yhteyksien varrella
- Peruspalvelut lähellä (kuten kauppa ja kioski)
- Kerrostalo- tai rivitaloasuntoja vuokralla
Vastaukset 15
Vanhimmat
Helsinkiin verrattuna noita haittapuolia on Lahdessa kuitenkin vähän. Liikenneyhteydet pelaavat yleensä ottaen hyvin, Espoon perukoihin verrattavia syrjäkolkkia ei tässä pinta-alaltaan melko pienestä kaupungista löydy. Mukavia ulkoilumaastoja on kuitenkin lähes kaikkialla.
Perinteisesti arvostetuinta aluetta on Jalkaranta kaupungin länsiosassa, muutama kilometri keskustasta. Tasokkaiksi on mainostettu Ruoriniemeä ja muita uusia alueita lähellä keskustaa.
Paavola on sijainniltaan ja palveluiltaa ykkönen.
Ja paskat, Paavola on täynnä alkoholisteja.
Jalkaranta, Ruoriniemi ok
Ruoriniemi on täynnä mummoja, jotka kyttäävät kaikkea ja ovat varsinaisia lähiöpoliiseja...
Jalkaranta yliarvostettu.. mukamas hienostoaluetta, kilpaillaan kenellä hienoin auto, piha tms...
Missäpä noita juoppoja ja narkkeja ei olisi, kysyn vaan?
mutta kyllä noissa kaikissa löytyy näitä nykyajan "lieveilmiöitä". Olen sinkku ja "vieraillut" usean eri naisen luona miltei kaikissa Lahden kaupunginosissa. Pettäminen on valitettavan yleistä kaikissa sosiaaliryhmissä, sen olen huomannut, ei sen enempää Mukkulalainen kassaneiti kuin Karistolainen varakas kotiäitikään kunnioita parisuhdettaan, oikein väkisin viedään vieras mies sänkyyn, kun mies on matkoilla tms.
Paavolassa oli ennen paljon vanhoja puutaloja sekä liekkimajat.
kerrostalossa olette tottuneet asumaan, niin Möysä on hyvä valinta, ei liian lähiömäinen, vaan ennemminkin keskustan laitamalla, palvelut lähellä jne.
moro
Kyllä Asemantausta on paras. Lähellä keskustaa, perhepuisto yms.
Hakatornit/VVO! (Ei vain pääse--> hirveet jonot!)
Ruoriniemi ja Ankkuri on oikein leppoisaa aluetta. Kai niitä hihhuleita joka paikoista löytyy mutta näillä paikoilla ne muutamat vakkarit vaan. Lapsiperheitä paljon ja muutenkin rauhallista porukkaa.
Kiitos vastauksista!
Kartanon alue tässä ankkurin reunamilla on erittäin rauhaisaa myös.
Kaikki toivomasi löytyy Saksalasta. Saksala on kovassa nousussa tällä hetkellä, vaikka asuntojen hinnat ovatkin korkeita. Saksala on myös hiljainen asuinalue, vaikka onkin etelä-Lahdessa. Eli moottoritien kohina ei kuulu tänne. Saksalan mäellä on paljon rivi- ja omakotitaloja puistomaisemin. Kerrostaloissa asuu paljon lapsiperheitä ja alueella 70-luvulla muuttaneita keski-ikäisiä pariskuntia. Isoja asuntoja harvoin tarjolla ja jos joku myy 4h k, menee se jo ekasta esittelystä. Vuokra-asuntoja ei taida paljon kyllä olla, mutta tänne muuttavat haluavatkin jäädä tänne pysyvästi. Alueella ei ole ongelma-asukkaita. Lahden parhaat kuntopolut löydät myös täältä.
Joo nyt 2023 asunnot on todella kalliita hinnat sen kun nousee Heh heh
Liipolaa haukutaan ihan aiheesta. Asuin aikoinaan Jyrkänkatu kympissä ja en kyllä pystyisi siellä asumaan kympistä jääneiden traumojen takia. Osa niistä hulluista, jotka siellä asui silloin 24 v sitten, asuu siellä varmaan vieläkin. Pois ei lähde kuin jalat edellä ja mua ei sinne takas saa edes kilon paloina.
Liipola pähkinänkuoressa: Joko päihdeongelmaa tai sitten jotain muuta mielenterveysongelmaa. Kun jokin on pielessä, niin se on kunnolla, ikinä ei jokin pielessä vain himpun verran.