Pojallani on useita lippiksiä, joita ei missään nimessä saisi pestä vedellä, sallittua on vain ja ainoastaan kostealla pyyhkiminen (sillä muuten lippis kuulemma menettää muotonsa). Millä keinolla esim. valkoisesta hatusta likatahrat sitten pitäisi poistaa,kun se on lähes kokonaan harmahtava? Pestä en uskalla kun ovat niin kalliita päähineitä ettei tohtisi mennä pilaamaan... Ja miten hajun saa pois sisäpuolelta,kun pelkkä tuletus ei enää auta?
Lippalakkien pesu
13
12356
Vastaukset
- vaihtoehtoa:
Lätsät pestään tai hävitetään.
Valitkoon kolli ihan itse.
Tämä on hyvä menetelmä, myös kasvatuksellisista syistä.- sinäkin
vaatteesi, joita ei saa koneeseen laittaa koska voivat mennä pilalle? Hyvä periaate!
- voi viedä
sinäkin kirjoitti:
vaatteesi, joita ei saa koneeseen laittaa koska voivat mennä pilalle? Hyvä periaate!
kemialliseen pesulaan?
En sanonut, että vesipestään :) - joopajoo
sinäkin kirjoitti:
vaatteesi, joita ei saa koneeseen laittaa koska voivat mennä pilalle? Hyvä periaate!
Eikös ne ole jo pilalla, jos niitä ei voi pitää?
Mitä siis häviäisit?
- leila-mlä
Olen pessyt lippikseni hienopesuohjelmalla ilman linkoa, valuttanut ja muovaillut käsin. Laitoin päähäni sen kosteana ja hyvä tuli.
Nahkaan tämä ei tietenkään päde.
Pistä poika modistin pukiksi :)- kynsiharjalla
Itse olen jo vuosia pessyt lippikset siten, että liotan niitä ensin vähän aikaa pesuainevedessä ja sen jälkeen pesen kynsiharjalla sekä sisältä ja päältä ja tietysti pitää huuhtoa. Sitä kovaa etukohtaa ei saa rutistella. Yksikään ei ole mennyt pilalle.
- pilalle
kynsiharjalla kirjoitti:
Itse olen jo vuosia pessyt lippikset siten, että liotan niitä ensin vähän aikaa pesuainevedessä ja sen jälkeen pesen kynsiharjalla sekä sisältä ja päältä ja tietysti pitää huuhtoa. Sitä kovaa etukohtaa ei saa rutistella. Yksikään ei ole mennyt pilalle.
Näin minäkin olen tehnyt, eikä pesusta ole pilalle menneet. Viitseliäisyyttä siinä tietenkin tarvitaan, mutta nopeasti se sujuu. Sappi saippua oivana apuna.
- hele
pilalle kirjoitti:
Näin minäkin olen tehnyt, eikä pesusta ole pilalle menneet. Viitseliäisyyttä siinä tietenkin tarvitaan, mutta nopeasti se sujuu. Sappi saippua oivana apuna.
minäkin olen onnistunut ihan hyvin.Hetken liotus ja kynsiharjalla hankaus ja vot,se on siinä.....kuivuukin ihan normaalisti ja normaalin muotoiseksi....
- pesukoneeseen
Pessyt 40 asteen kirjopesuohjelmalla ja lingonnut täysillä (1400 kierr/min)ja puhtaita ovat. Pilalle ei ole menneet.
- Lippalakkii
Itse ostan joko uuden lippiksen tai yritän varovasti harjata tahroja tai hien hajua pois
- Anonyymi
Pistä löylykepin päähän lippis pesun jälkeen.
- Anonyymi
Viileällä vedellä lavuaarissa, saippuaa ja kynsiharja, kuten edellä sanottiin. Lippaa voi varoa kastumiselta.
- Anonyymi
Ihan hyvä vähän paska kyllä
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045231Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415673Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010823Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16910802Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369641Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2226489