En pidä matematiikasta ja suoritin sen lukiossa lyhyenä arvosanalla C.
Kuitenkin muuten markkinointi,yrityksen johtaminen,kaupallinen ala historioineen ja toimintamutoineen kiinnostaa kovasti...
Sanokaapa rehellisesti olisiko kauppis minulle oikea valinta kuitenkin? Onko pääsykokeet ihan mahdottomat jos ei osaa trikonometriaa ja algebraa A:sta Ö:hön?
Kiitos neuvoista!
Kuitenkin muuten markkinointi,yrityksen johtaminen,kaupallinen ala historioineen ja toimintamutoineen kiinnostaa kovasti...
Sanokaapa rehellisesti olisiko kauppis minulle oikea valinta kuitenkin? Onko pääsykokeet ihan mahdottomat jos ei osaa trikonometriaa ja algebraa A:sta Ö:hön?
Kiitos neuvoista!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Heippa!
Olen myös kirjoittanut lyhyen matikan ceenä, kirjoituksista 3 ceetä ja 2 beetä. Pääsin pääsykokeen avulla yliopistoon lukemaan kauppatieteitä. Pääsykoekirjoja on 5 (matikka, laskentatoimi, johtaminen, markkinointija kansis), pärjäät ihan hyvin lyhyen matikan tiedoilla kaikissa muissa kirjoissa, mutta matikka kannattaa jättää väliin. (jokaisesta kirjastahan on 8 kysymystä, eli 40 yhteensä, jos jätät matikan pois, voit vastata enintään 32:een) Jokaisesta oikeasta vastauksesta saat 1 ja väärästä -0,5. Tänä vuonna Turkuun pääsi 26 pisteellä ja esim Porin yksikköön 21:llä. Noin kahdellakymmenellä pisteellä pääset aivan varmasti johonkin sisälle eikä se ole mahdottomuus. Nykyinen kauppakorkeakoulujen yhteishakumenetelmä mahdollistaa sen, että jos haet Helsinkiin ekana mutta pääsykoe ei menekään hyvin, niin saatat päästä esim. Vaasaan tai muualle.
Suosittelen siis hakemaan!
Ööh, eikös korkeekouluihin haeta sillon kanssa keväällä vasta kun yliopistoihinkin? Että eikai nyt vielä...Sitten olisi yksi ihan tyhmä kysymys vielä: tarkotetaanko kauppatieteiden opiskelulla aina kauppakorkeeta(aka kauppista)? Vai onko nää nyt 2 eri asiaa,tyyliin toinen yliopisto-pohjanen ja toinen korkeakoulu-pohjanen juttu?
Ja muutenkin..vitsi,faijan puolelta kauhee paine että pitäis saada yliopisto-tutkinto joltain maineekkaalta tiedekunnalta,mutta sitten itseä ehkä miellyttäisi silti toi kauppatiede enemmän(paitsi se matsku).Voisko joku kertoo miksi kauppiksesta voi valmistua? Siis mitä eroa on vaikak tradenomilla ja merkonomilla ja voiko päästä hyviin duunipaikkoihin vaikka on "vaan" korkeekoulu-pohjanen tutkinto?
Kiitti taas!
Kauppakorkeakoulu on siis ylempi korkeakoulu samoin kuin yliopisto. Tradenomiksi valmistuu ammattikorkeakouluista ja ekonomiksi=kauppatieteiden maisteriksi Helsingin, Turun ja Hankenin kauppakorkeakouluista sekä useista muista yliopistoista.
Eli tarkoitin tuolla nimimerkilläni sitä, että pääsin nyt yliopistoon ja aloitan kauppatieteiden tiedekunnassa nyt syksyllä. Pääsykoepäivänä kauppakorkeaan on yleensä ollut juhannusviikon tiistai eli tänä vuonna 21.6. Pääsykoekirjat julkaistaan normaalisti marras-joulukuussa eli lukuaikaa on maksimassaan tuo puolivuotta.
Ammattikorkeakouluihin ja yliopistoihin haetaan pääsääntöisesti siinä touko-kesäkuussa.
Suomessa on Helsingissä ja Turussa kauppakorkeakoulu, muualla Suomessa on kauppatieteiden tiedekunta, molemmista kuitenkin valmistuu kauppatieteiden maistereita. Eli jos sun isäsi on niin huolestunut siitä että saat yliopistokoulutuksen niin luulisi kauppakorkean kelpaavan. Muista että valinta on kuitenkin sun ja sun pitää lukea ne pääsykoekirjat- ei isän.
Ammattikorkeakoulussa voit lukea liiketaloutta, josta valmistut tradenomiksi, aineet on saman tyylisiä kuin yliopistossa, mutta opiskelu on käytännöllisempää eikä niin teoreettista, esimerkiksi ammattikorkeassa on työharjoittelujaksoja- yliopistossa ei.
Toi kauppis siis..Vaikka siltikin vielä kalvaa pieni epäilys että (mainitsit matikan lisäksi sen laskentatoimi-kirjan)että pääsykoe painottuu vahvasti matematiikkaan...Siis kun en ihan hallitse kuitenkaan lyhyttäkään matikkaa(tosiaan kirjotin sen C:n nippanappa),että ilmeisesti sitten pitää vaan tuntea läpikotaisin noi muut kirjat?
Entä onko kauppikseen lukemiseen jotain valmennuskursseja/mitä suosittelette (varmaan kannattaa käydä lukion matskun kirjat huolella läpi kertaalleen) muuten valmennukseksi?
Kiitos paljon,motivaation kannalta hienoa että joku viitsii vastata vaikka ei itse hyötyisi siitä rahallisesti...
Heippa- taas.
Ei ei ei, pääsykokeessa pärjäät ihan palikkamatikalla, kunhat osaat plussata, miinusta, jakaa ja hieman pyörittää kirjoissa annettuja lukuja. Laskentatoimen kirjassa on about 19 kaavaa (ellen nyt väärin muista) tyyliin Current Ratio: vaihtuvat vastaavat/lyhyt aikanen vieras pääoma (tän ei nyt kuulu sanoakaan sulle mitään..;)) ja sit sun pitää etsiä kyseiset luvut tilinpäätöksestä ja sitten jakaa kyseiset luvut. Tää nyt oli melko yksinkertainen esimerkki, mutta varmaan ymmärsit asian. Tämän vuoden laskiksen pääsykoekirja oli todella helppo (viime vuotiseen verrattuna) ja siinä oli hyviä esimerkkejä.
Organisaatiokäyttäytymisen perusteet (l. johtamisen kirja) oli ihan mielestäni ihastuttavan ärsyttävä. Ensimmäiset 120 sivua psykologiaa ja sitten kymmeniä teorioita jne jne. Kirja täynnä potentiaalisia pääsykoekysymyksiä. =)
Markkinoinnin kirja on lähinnä ulkoaopettelua, sellaisia asioita jotka ovat itsestäänselvyyksiä ja helppoja- eri asia onkin että muistatko asiat, jotka sekoitetaan pääsykokeessa toisiin itsestäänselvyyksiin.
Kansantalous. Argh. Siitä on vaikea sanoa mitään.. kirja käsittelee tarjonta-ja kysyntäkäyrien avulla markkinoiden hintojen määräytymistä ja paljon muuta.. pikkusen matikkaa, mutta esim. tänä vuonna ei tainnut olla yhtään laskemista pääsykokeessa, toisin kuin viime vuonna.
Mihin ajattelit hakea? Yritin lukea matikkaa, mutta yritykseksi jäi, jos haet Turkuun tai Helsinkiin niin suosittelen, mutta ota huomioon etta matikan kirjan kanssa puurtaminen vie aikaa muilta kirjoilta ja kaikista suurin kynnys minulle itselle oli se, että vaikka saisinkin laskun laskettua niin uskaltaisinko vastata?=) Väärästähän tulee heti miinusta.
Jotkut ovat valmennuskursseja vastaan, varmaan ne joilla ei ole mahdollisuutta käydä sitä. Rahaahan niihin menee ja paljon, mutta onko 900e paljon, jos mietit sen satsattavan tulevaisuuteen? Valmennuskursseja järjestää esim eximia, huippuvalmennus, takuuvalmennus jne. Itse kävin edellä mainitun ja oli hintansa arvoinen.
Millään lukion kirjoilla ei ole mielestäni mitään tekemistä kauppakorkeaan pääsemisen kanssa. Jos sinulla on kunnon motivaatio ja into päästä sisälle, jaksat tehdä töitä ja kunnon työn tekeminen tuottaa tulosta. Itselläni oli motivaatio-ongelmia heti yo-kirjoitusten jälkeen, seuraavana vuonna huomasin omaavani lukea hauki-on-kalaa, mutta nyt pääsin kirkkaasti sisälle kun kiinnitin huomion lukutekniikkaan. Kaikkea sitä oppii.=)
Tosta linkistä näet tämän vuoden pisterajat
http://www.hkkk.fi/netcomm/ImgLib/2/58/tilastoja_webbiin_2005_perustaso.pdf
ja tästä näet tämän vuoden pääsykoekysymykset- ei todellakaan ole matikkapainotteista, tai siis sellaista matikkaa jota mä en ymmärrä.=)
http://www.hkkk.fi/netcomm/ImgLib/2/58/valintakoe_2005.pdf
Että näin, onko sulla nyt välivuosi meneillään? Asuinpaikastasi riippuen voit tietenkin suorittaa avoimen yliopiston kursseja?
Ai että miksikö vastaan.. noh, yritän saada ajan kulumaan, sotaleskenä on rankkaa..;)
välivuosi johtuen siitä että isänmaa tarvitsi allekirjoittanutta vuodeksi merille heti yo-kirjotusten jälkeen,vaan nytten pitäisi alkaa sitten opiskelemaan :) Kiitti tosi paljon vastauksista,oot ollu tosi suureksi avuksi...
Piti vielä tulla laittamaan muutama unohtunut asia. En tiedä mihin aijot pyrkiä, mutta kannattaa miettiä suuren tai pienen yliopiston etuja/haittoja. Saako proffia kiinni yhtä hyvin Vaasasta kuin Helsingistä? jne. Asuntotilanne muuta tälläistä.
Ja ei muuta kuin sitten uusien kirjojen ilmestyttyä lukemaan innolla! (Jos sulla muuten on nyt jo luppoaikaa niin mikset voisi lukea tämän vuoden pääsykoekirjat läpi, yleensä osa kirjoista pysyy muutaman vuoden peräkkäin samana ja vuodeksi 2005 tulivat uudet laskis, johtaminen ja kansis. Matikka on (kai) aina sama ja markkinointi on ollu viimeset kolme kertaa pääsykoekirjana. Joten sen nyt ainakin luulisi vaihtuvan.
Motivaatiota löydät varmasti jo nyt lisää katsomalla eri yliopistojen ylioppilaskuntien sivustoja ja kaikkea niitä kivoja juttuja joita opiskelijaelämä tuo mukanaan.=)
Ei miitään, oli kiva olla avuksi. Ja muista että älä luovuta, joka lukukerta löydät aina jotain uutta kirjoista. Ite alotin tänä vuonna jo siinä tammi-helmikuussa selailemaan kirjoja, ja eilen kun etin sulle linkkiä pääsykoekysymyksiin niin on pakko myöntää, että tällä hetkelle en tiedä kuinka monta olisin saanut oikeen, kummallisesti se ihmismuisti kadottaa nippelitietoa, ehkä hyvä niin, ois se aika sairast että muistat vieläkin mitä ketäkin on sanonut..;)
Onnea sulle siis, itseni on helppo kirjoittaa, että lukemista ei kestä kuin hetki, mutta se on sen arvoista. Sen tajuaa vasta kun on päässyt sisälle, että se on kirjaimellisesti; itkua, tuskaa ja verta sekä epätoivoa. Mut sitähän kauppakorkeen pääsykokeet mittaakin, kuka oikeesti on niin "tyhmä" että haluaa opiskelemaan- kuka haluaa tuhlata monta kuukautta siihen että istuu neljän seinän sisällä kun kaverit ottaa aurinkoa.:) Ketä on motivoitunein?
Näistä asioista palstan lukijat voivat olla kyllä täysinkin eri mieltä, mutta tämä on minun versioni kirjoista ja kokemuksista.