joo elikkä pitäs saaha tietoa että missä hermo pisteet sijaitsee ja ois mukava saada linkkejä ja kuvia niistä kohdista...
hermopisteet
jkl
83279
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...hakusanoilla pressure points, tuli eka linkki kuvien kanssa...
-T
Erittäin vaarallinen ja tehokas hermopistekamppailu on siis tehnyt sinuun vaikutuksen. Salaisimmat tekniikat ovat niin salaisia ettei edes suomen guruille ole niitä kerrottu.
Tee näin. Töki kaveria sormilla joka paikkaan.
Piirrä tusilla ympyrä niihin kohtiin joihin eniten sattui. Älä kuitenkaan töki kaveria silmiin. Toimenpiteen jälkeen kaverissasi on hermopiste kartta. Vie kaveri valokuvausliikkeeseen ja pyydä ottamaan koko vartalokuva. Kehitä se suurennettuna ja laita salin seinään. Kaverisi voi myös tutkia aitoa hermopistekarttaa. Kirjaile kartan ympärille epämääräisiä Kiinalaisia kirjainsymbooleja (löytyy netistä)niin se näyttää vielä paremmalta.
Olen Jidon kanssa ihan samaa mieltä.
Nyt kaikilla Helsinkiläisillä on mahdollisuus tulla oppimaan hermopisteiden salat. Shiai Kyokushin Karatessa pyritään manipuloimaan rajusti pääasiassa seuraavia hermopisteitä:
pää, kroppa ja jalat. Ideana on pyrkiä mahdollisimman kovaan osumaan ko. kohteisiin =).
lisätietoja kurssista www.kyokushin.fi/helsinki.htm
t: Hokkinen
Kannattaa mieluummin mennä johonkin lajiin, jossa niitä opetellaan. Ei niitä niin vain akupunktiokartasta opetella. Niiden manipuloiminen on sen verran vaikeaa jo pelkästään menemällä johonkin ko. lajiin että on ihan mahdoton homma ruveta niitä itse kokeilemaan. --> http://www.kyushojutsu.com
Et sitten kai hoksannut, että edellisen kirjoittajan tarkoitus oli vihjata, että hermopisteiden käyttö on kamppailussa vähemmän hyödyllistä. Riittää, että osuu kroppaan, jalkoihin tai päähän, kunhan lyö tai potkaisee tarpeeksi kovaa.
Joo. Tuli vahingossa juttu vaan tän jälkeen. Sitä paitsi Chichin Funakoshin(eräs karaten isistä) kirjoista on on aika paljon peräisin noiden hermopisteheppujen tiedot.
Jokainenhan tietää että kyynärpäässä on hermopiste, jokainen tainnut sen joskus elämässäänkin lyödä johonkin ovenkulmaan tms, ja huomannut että piru ku särkee, ni siellähän on yksi, jatkakaa etsimistä