Siis saako mielisairaalassa panna potilas
lepositeisiin lupaa kysymättä?
lepositeisiin lupaa kysymättä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kai jos potilas on niin levoton, että on vaaraksi itselleen ja muille, niin voi LAITTAA siteisiin. Tilille pannaan rahaa, yms. Otsikkosi oli jotensakin harhaanjohtava.
näin sanoi äidinkielen opettajani, kun olin koulussa. Mitä lepositeisiin tulee, niin pakkohan niitä on joskus käyttää, jos potilas riehuu valtoimenaan, tuhoaa ympäristöään ja on vaaraksi itselleen ja muille.
Lepositeissä olevaa ei kuitenkaan saisi koskaan jättää yksin, vaan häntäpitää tarkkailla jatkuvasti.
Kenen lupaa tarkoitat?
Lepositeisiin voi laittaa ilman potilaan lupaa, mutta ei ilman lääkärin hyväksyntää. Äkillisissä tilanteissa on lupa toimia ensin, mutta lääkäri on kutsuttava paikalle välittömästi.
Oletan että myös otsikkosi oli kysymys?
Koska siinä oli kyssäri perässä.
Jos panemisella tarkoitat naintia, niin luultavasti ei.
Päihdeklinikalla ainakin lentää ulos heti jos on sellaisia hommia.
Ja toiseen kysymykseen vastaus.
Ei saa. Vaan hoitajat kysyvät potilaalta aina ensin että saammeko laittaa sinut lepositeisiin?
Saakelin runkut hinkkaavat kulliaan kun toiset yrittävät nukkua.