miten tehdään tyrnimarjamehua?
tyrnimehu
15
29954
Vastaukset
- hurr1
Jos marjat on jo poimittu, on yksinkertainen tapa tehdä tyrnimehua kylmäpuristus käsikäyttöisellä sosepuristimella (Stockmann, Hobby Hall). Mehuun tulevat hedelmälihan öljyt ja nesteet, mutta kuoret ja siemenet jäävät siivilään. Ne voisi kuivattaa ja raastaa jauheeksi. Mehu kannattaa pakastaa käyttöön saakka.
- leilakristiina
Mutta kun ei ole sellaista puristinta...
Onko aivan pyhäinhäväistystä tai tyrnin hyvien ominaisuuksien tuhlaamista, jos tekee mehua keittämällä tai mehumaijalla ? - pekkajuhani
leilakristiina kirjoitti:
Mutta kun ei ole sellaista puristinta...
Onko aivan pyhäinhäväistystä tai tyrnin hyvien ominaisuuksien tuhlaamista, jos tekee mehua keittämällä tai mehumaijalla ?Itse saman ongelman edessä ollessani lueskelin näitä viestejä, enkä löytänyt vastausta. Tänään sitten laitoin tyrnini mehumaijaan ... ei se onnistu, tyrni ei puhkea maijassa ja lähes kaikki mehu jää sisään. Ne piti sitten kuumana pusertaa, siivilöidä ja pullottaa. Oppia ikä kaikki ! Olipahan kuumaa mehua ja kuumennetut pullot, joten ilmeisesti ainakin säilyy.
- joku
pekkajuhani kirjoitti:
Itse saman ongelman edessä ollessani lueskelin näitä viestejä, enkä löytänyt vastausta. Tänään sitten laitoin tyrnini mehumaijaan ... ei se onnistu, tyrni ei puhkea maijassa ja lähes kaikki mehu jää sisään. Ne piti sitten kuumana pusertaa, siivilöidä ja pullottaa. Oppia ikä kaikki ! Olipahan kuumaa mehua ja kuumennetut pullot, joten ilmeisesti ainakin säilyy.
Tyrnimehua saa parhaiten kun puristaa suoraan tyrnipuskista niihin tarkoitetulla saksilla. En ole koskaan kuullut että tyrniä mehutettaisiin mehumaijalla..
- mehun tekijä
joku kirjoitti:
Tyrnimehua saa parhaiten kun puristaa suoraan tyrnipuskista niihin tarkoitetulla saksilla. En ole koskaan kuullut että tyrniä mehutettaisiin mehumaijalla..
Itse olen tehnyt tyrnimehuni seuraavalla tavalla: rikon marjat sauvasekottimella ja valutan mehun siivilän läpi toiseen astiaan. Siemenet ja kuoret kuivan ja jauhan tehosekottimella hienoksi, jonka jälkeen käytän jauhetta esim. viilissä, puurossa taikka sämpylätaikinassa. Mehun maustan juoksevalla hunajalla suhteessa puolet kutakin. Liukenevat toisiinsa kun vain tarpeeksi sekoittaa.
Valmis hunaja-tyrnimehu ei säily kauaa pakastimessa, joten tätä kanattaa valmistaa pienisä erissä vaikka pakastetuista marjoista pitkin talvea.
Meillä tätä kutsutaan "köyhänmiehen appelsiinimehuksi" ja kelpaa kaikille. - pekkajuhani
joku kirjoitti:
Tyrnimehua saa parhaiten kun puristaa suoraan tyrnipuskista niihin tarkoitetulla saksilla. En ole koskaan kuullut että tyrniä mehutettaisiin mehumaijalla..
Ai, mistä sellaisia tyrnisaksia saa ? Juuri revin kädet verillä tyrnini puskista. Tosin niitä ei tänä vuonna tullut puolta litraa enempää, joten jälleenkäsittely on selvää, syödään sellaisenaan.
- niitä
pekkajuhani kirjoitti:
Ai, mistä sellaisia tyrnisaksia saa ? Juuri revin kädet verillä tyrnini puskista. Tosin niitä ei tänä vuonna tullut puolta litraa enempää, joten jälleenkäsittely on selvää, syödään sellaisenaan.
- joku
pekkajuhani kirjoitti:
Ai, mistä sellaisia tyrnisaksia saa ? Juuri revin kädet verillä tyrnini puskista. Tosin niitä ei tänä vuonna tullut puolta litraa enempää, joten jälleenkäsittely on selvää, syödään sellaisenaan.
Ne voi joko tehdä itse tai ostaa, hinta n. 200 e.
Voihan mehua tehdä myös sauvasekoittimella mutta aika hidasta hommaa. Olin eilen puristamassa tyrniä ja sain kahdessa tunnissa viisi litraa mehua. Mutta alkää enää niitä marjoja mehumaijaan laittako, tyrniä ei saa kuumentaa kuin muutaman sekunnin ajan muuten kaikki vitamiinit katoavat!!! - 6+6
leilakristiina kirjoitti:
Mutta kun ei ole sellaista puristinta...
Onko aivan pyhäinhäväistystä tai tyrnin hyvien ominaisuuksien tuhlaamista, jos tekee mehua keittämällä tai mehumaijalla ?Äitini on jo vuosia tehnyt tyrnimehua niin, että on survonut marjat ämpärissä perunasurvimella ja valuttanut sitten mehun harsokankaan läpi. Mehu on säilynyt hyvin kylmäkellarissa kun on laittanut sokeria ja vähän Atamonia kiehautetun mehun sekaan.
- Anilii
Itse teen tyrnimarjoista aina tarvittavan määrän mehua sauvasekoittimella. Lisätessä muuta nestettä, siemenet jää pohjalle josta ne voi ottaa muuhun käyttöön. Se mehusta, mutta tietääkö kukaan montako euroa kilo tyrnimarjoja maksaa ja kuka ostais pieniä määriä?
- Mailapesis
Kukaan ei mainitse mehulinkoa? Eikö sillä saisi mehut talteen ja jäljelle jäävän mössönkin voisi käyttää leivontaan, tmv.?
- pienitoivo
pistä marjat pakkaseen muutamaksi viikoksi sitten mehumaijaan ja keitä noin 2 tuntia välillä sekoitellen koska päällimmäiset pehmenee ensin mehu irtoaa todella hyvin 5 kiloa marjoja 4 litraa mehua sitten jäljelle jäänyt mössö sosemyllyn läpi tulee 8 dl sosetta lisää siihen 2 dl vettä ja 700 g hillosokeria keitä 10 min saat kilon hilloa ja hukkaan menee 5.stä kilosta marjoja vain 600 g
- hirveenmakusta
no joo, tyrnimehu puristetaan suoraan puskasta, tyrnisaksilla, pulloon. Näin Merikarvialla.
- Otoslerosis
Meillä on tyrnistä tehty vispipuuroa. Eli poulukoiden sijasta tyrniä, on tosi herkkua. Vaatii kokeilua sopivan vahvan seoksen saadakseen. Kymmenen vuotta ollut tyrniä, tulee välillä hyviä satoja jodkus myös ollut täysi kato.
- Satumarjatta
Kuinka kauan tyrnimarja säilyy ettei se happane. Olen juonut mehua joka mielestäni oli käynyttä. Oli niiiin hapanta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.
Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii394685Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1304001Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta333727Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1462729Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten862593Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole462508Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom132471Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin672325Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt541969Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1521816