Innostuin tilaaman itselleni kyseisen lehden ja kyselisinkin että onko noi kaavat kuinka helppoja?
Ja kannattaisiko hankkia saumuri jos tässä nyt innostuu enemmänkin ompelemaan?
Nuo vaatteet on aivan ihania tuossa lehdessä:)
Ja kannattaisiko hankkia saumuri jos tässä nyt innostuu enemmänkin ompelemaan?
Nuo vaatteet on aivan ihania tuossa lehdessä:)
Vastaukset 6
Vanhimmat
noiden lehtien kaavoista pidä,paremmin mitoitettuja noi Suuren Käsityölehden kaavat joihin voi luottaa varmemmin mitoituksen suhteen.Nättejä malleja tuossa toki on.
Jos sulla on pieni lapsi niin saumuri maksaa kyllä itsensä takaisin kun vain katsoo mistä kankaat hankkii.
on itse asiassa 3 lasta ja olenkin just miettinnyt, että kyllä tuo saumuri taitaa olla ihan kannattava hankinta.
Täytyypä katsella missä täällä Espoon lähettyvillä löytyisi jotain kangastukkua.
Eurokangashan Vantaalla on ja sitä olen tähän asti käyttännyt.
Ainut ettei kaikkein edullisin vaihtoehto.
parhaiten muuten noita kaavoja kun kirppareilla kollaat niitä lehtipinoja,ihan muutamalla kymmenellä sentillä saa aika hyvin erilaisia lehtiä.Burdassakin on joka kerta lastenkin kaavoja,niitä oon joskus haalinut myös.
Lasten vaatteisiin löytää myös noita jämäpaloja sieltä kirpparien aarreaitasta.Monet myyvät hukkapalansa pois pilkkahinnalla.
Toi Eurokangas on meilläkinpäin mutta niin kallis kyllä että lähinnä kun on jotain keiju-ja prinsessapukuja ollut tarve tehdä niin niitä ohuita paloja kilohinnalla sieltä oon hakenut.Meillä on aivan ihana paikka täällä,ostaa noita konkurssipesiä ja jämäeriä ja minä sitten innolla pengon sieltä aarteita.
Just ilmoitti harmittavasti lehdessä että myy puuvilla-ja tuulikankaita ym.2 euroa metri.
Taidan antaa autonavaimet isännän talteen etten lähde keräämään lisää ennen entisten hupenemista.
Taas se mun hamsteritaipumukseni näkyy.Voi voi.
noin halvalla on kankaita:)?
Minä käyn yleensä eurokankaasta hakemassa niitä justalelaareista.
noita Seinäjoella sellasesta paikasta kuin Pakan kangas ja paita.Kilotavaraakin 3-10 euroa kilo,älyttömiä löytöjä teen välillä.
Ostin upeeta kullanväristä metritolkulla hiljan,sen saman 2 eukkua metri ja meillä on nyt sohvassa kultainen irtopäällinen.
Aika vinkeen näköinen mutta hyvin on pesunkin jo kerran kestänyt.
Jos saan linnanjuhliin joskus kutsun niin sohvanpäällinen vaan puvuksi ja menoksi.
Jos ompelee, niin kankaita kannattaa hamstrata kesälomareissuilla.
Ympäri Suomea ja etenkin Pohjanmaalla on edullisia kangaskauppoja, mutta ei pääkaupunkiseudulla.