Ajat ovat muuttuneet ja hinnat kokoajan nousseet joten millaisella neliöhinnalla kokonaan valmiit
talot ovat toteutuneet nyt keväällä ja kesällä.
Kehukaa samalla talotoimittajaanne jos on ollut
hyvä (hinta/laatu suhde).
Hinta ilman tonttia koska tonteissa huikeat
erot. Minä olen rakennuttamassa pian Uudellemaalle.
talot ovat toteutuneet nyt keväällä ja kesällä.
Kehukaa samalla talotoimittajaanne jos on ollut
hyvä (hinta/laatu suhde).
Hinta ilman tonttia koska tonteissa huikeat
erot. Minä olen rakennuttamassa pian Uudellemaalle.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Täällä palstalla on yleisesti ottaen erittäin halpaa ja laadukasta.
tällä palstalla tavoitellaan lähes ilmaista
ja saadaan laatua koko rahalla =)
Jokunen poikkeus voi löytyä vahvistamaan säännön.
on 20000 - 50000 euroa, paitsi sen ruotsalaisen, riippuen talon koosta. Siihen se innostus yleensä loppuu.
siis tonttiin, eikä taloon niinkään liittyviä lisähintoja.
em. ruåtsalaiseen perus talopakettiin on lisäkulut yleensä 2-10 teur (takka,ovimuutokset,lattiamuutokset,yms). jos yläkerran rakennuttaa valmiiksi niin lisää saa laittaa n. 20-30 teur.
tonttitöihin, maksuihin ja liittymiin yms pitäisi 25 teuroa riittää.
eli omaan taloon pääsee jopa n 130 teuron budjetilla (vuokratontille). minulla budjetti on n.160 teuroa jolla pitäisi jonkunnäköinen autotalli väsätä. talolle hintaa tulee n. 120 teuroa päätyterassilla ym.lisäyksillä. tontin mylläämiseen ja maksuihin on varattu reilu 30 teuroa.
avainkodin, ja asuinneliöitä 127 hinnalla 158 t. talo tuli ajallaan ja nopeasti perustuksille, jotka tekevät myös jollet itse teetä. Erittäin tyytyväisiä toimitukseen, palveluun ja tähän asti taloonkin (puhallusvilla vintille niin päästään lopputarkastukseen ja kokeilemaan asumista. se, mikä koko projektissa yllätti, oli perustusten ja maatöiden hinta. Niin aina. Onnea valinnoille!
Mitä olisi tullut teidän talonne hinnaksi, jos olisitte teettäneen myös perustukset talofirmalla?
sen summan muistaa kauppias paremmin. Luultavasti emme voittaneet hinnassa suuriakaan kun itse teimme, mutta on se kyllä hyvin tehtykin.
Kyllä näitä on jo paljon toimitettu ihmisille jotka eivät osaa tai halua itse rakentaa.
Eikö kaikki saada valmiiksi n. 1500e/ neliö. Siis
talo ja lisäksi tulee tontti?
Niin se homma vaan etenee. perustuskustannukset varsinkin tuntuvat olevan varsin laaja- ja epämääräinen käsite.
...180/202 m2 1.5krs puutalo pl. piha ulkomaalaus 196t euroa. Perustukset ja maanrakennus mukana.
Muurametalojen avaimet käteen hinnat Kuopiossa vuodelle 2005 ovat
t-88 100 000e
t-106 115 500e
t-121-3 124 500e
t-136 139 000e
t-182 210 000e
Eli noiden talomallien väliltäkin löytyy avaimet käteen periaatteella taloja. Mutta tuossa halvin ja kallein.