Tein abortin 7 raskausviikon jälkeen.Raskaus olisi ollut viides ja lisäksi kaksoisraskaus.Edelliset lapset ovat 10v.,8v.,3v.,ja 1½ vuotiaita.
Tähän ratkaisuun päädyin ajateltua omaa jaksamistani,taloudellista tilannetta ja sitä et kaksoisraskaus on riskiraskaus varsinkin monisynnyttäjillä.
Nyt mietin olinko liian itsekäs,mutta kuten hoitaja sanoi sairaalassa, on parempi keskittyä hoitamaan niitä jo olemassa olevia lapsia hyvin .Hehän olisivat jatkossa jääneet väkisinkin vähäiselle huomiolle.
Vaikka tiedän tehneeni järkevimmän ratkaisun,silti mielessä on kysymys entä jos?
Onko perusteltua tehdä abortti,jos raskausaika saattaisi äidin terveyden koetukselle ja jatkossa äidin jaksaminen ja mielenterveys olisi koetuksella?
Tähän ratkaisuun päädyin ajateltua omaa jaksamistani,taloudellista tilannetta ja sitä et kaksoisraskaus on riskiraskaus varsinkin monisynnyttäjillä.
Nyt mietin olinko liian itsekäs,mutta kuten hoitaja sanoi sairaalassa, on parempi keskittyä hoitamaan niitä jo olemassa olevia lapsia hyvin .Hehän olisivat jatkossa jääneet väkisinkin vähäiselle huomiolle.
Vaikka tiedän tehneeni järkevimmän ratkaisun,silti mielessä on kysymys entä jos?
Onko perusteltua tehdä abortti,jos raskausaika saattaisi äidin terveyden koetukselle ja jatkossa äidin jaksaminen ja mielenterveys olisi koetuksella?
Vastaukset 21
Vanhimmat
että tein abortin 22 vuotiaana vuosia sitten. Silloin ei tuntunut miltään.
Nyt minulla on lapsi ja hänen syntymän jälkeen olen tajunnut vasta tekoni. Hirveät syyllisyydentunteet. En anna asiaa koskaan itselleni kokonaan anteeksi. Toimin silloin silloisen kokemukseni ja tietämykseni ja elämäntilanteeni mukaan.
Voimia sinulle.
Itse tiedät parhaiten perheesi tilanteen, ei ole mitään syytä tuntea huonoa omaatuntoa, jos oma tilanne ei uusia vauvoja kestä. Sinä olet tehnyt jo monta lasta, ja heidän hyvinvointinsa sekä koko perheen hyvinvointi on tärkeintä.
Älä vertaa itseäsi muihin, yksikään toinen ei ole sinun huosuissasi tilannetta punnitsemassa. Itselläni ei ole vielä lapsia, vaikka ikää on paljon ja toiveet ja pelot korkealla, silti voin vallan hyvin ymmärtää sinun ratkaisusi. Itsekkyyskin on joskus hyvin terveellinen merkki. Kaikkea hyvää, älä jää märehtimään asiaa, vaan elä täysillä nykyiselle perheellesi.
kun välillä lukee viestisi,tosi rohkaisevaa,kiitos.
Sinunlaisten ihmisten viestejä varten nää palstat on keksitty eikä noitten,jotka lähettää viestejä, joilla ei ole kuin syyllistämis tarkoitus.Eivät varmaan itse ole olleet vastaavassa tilanteessa ja silti ovat herkkiä moittimaan.
Itselläni on ollut viimeiset kymmenen vuotta täydellistä lastenhoitoa.Vaikka ihmminen on luotu "lisääntymään" niin ei kai se tarkoita sitä,että joskus ei sais antaa aikaa itselleen.
Vauvat ovat suloisia,mutta aikansa kutakin elämän vaihetta,vai mitä?Elämässä on pakko mennä eteenpäin.
Kiitos sinulle rohkaisusta.
Et sitten ole ehkäisystä kuullut?
täydellinen ettei sinulle voi käydä inhimillistä vahinkoa. Miten maailmassa voi olla noin pikku sieluisia ihmisiä. Saunan takana on tilaa tollasille.
Jos aikuinen ihminen ei tajua, että ehkäisyä käyttämättä voi tulla raskaaksi, niin sitten ei kannata harrastaa seksiä!!! Minä onneksi tajuan.
Saunan takana on tilaa myös sinulle, nähdään siellä.
Sinä et varmaan ole kuullut et ehkäisykin voi pettää.
Vai saunan takana on tilaa hänellekin. Miten ihmeessä ihmisistä on tullut näin pikku sieluisia, kaiken tietäviä rienaajia? Eikö ketään edes yhtään mietitytä mitä on kirjoittamassa, ennen kuin sormet naputtelee sitä jo? Minusta tuntuu ainakin pahalta nämä täysin asiattomat ja typerätkin viestit, joiden tarkoitus on vain aiheuttaa paha mieli. :(
Ensimmäiselle haluan sanoa, että anna itsellesi aikaa käydä kokemuksesi läpi. Toivotan sinulle ja perheellesi kaikkea hyvää.
kannustuksesta.Vaikeetahan nää ratkaisut on,mutta mielestäni ei ole oikein isompien lasten kärsiä heidän jäädessä vähäiselle huomiolle.Mielestäni jo olemassa olevia lapsiakin täytyy ajatella ja tietysti itseään et jaksaako hoitaa lapsia vai ei.
Itsekään en kyllä suosi aborttia,mutta elämässä on joskus tehtävä vaikeitakin ratkaisuja ja niiden kanssa on pystyttävä elämään. Nää on varmaankin niitä elämän vastoinkäymisiä.
Ja kyllähän sitäkin pitää ajatella pystyykö lapset"elättämään".Kyllä se suurperhe vie rutkasti rahaa.Talodellinen tilanne täytyy olla hyvä,ei ne toiset kenenkään lapsia elätä.
Noi tuomitsijat on varmaan sellasia ihmisiä,joilla ei ole itsellään lapsia eivätkä ole joutuneet tekee vaikeita päätöksiä elämässä.
Kuule, kannattaisko katkaista piuhat, ettei tule enää vahinkoja!
iteltäs,jos siltä tuntuu.Vai lienetkö jo katkaissut,kun tuli kerta mieleen.
No kuule en ole kun ei ole tarvetta. Olen vaan valistunut, niin että tiedä vaihtoehtoja.
Ihmettelen vaan, että jos et halua enempää lapsia, sitten käy vahinko ja teet abortin, niin miksi ihmeessa et voi katkaista piuhojasi?? Vai odotatko, että kenties 10 vuoden kuluttua teet iltatähden? Ihmeen kylmäverinen tyyppi, todellinen äitihahmo.
kun käyttää ilmaisuja "saunan takana on tilaa".. Huh huh. Jokatapauksessa abortti on jokaisen oma asia, haluaako tehdä lisää enkelilapsia.. Ehkä niissä tapauksissa kun abortti on edes vaihtoehto on parempi päätyä siihen, jotta lapsen ei isompana tarvitse elää rakkaudettomassa perheessä.
Niin ja kyllä niitä vahinkoja käy =) Nimimerkillä tuleva yhäiti (joka tosin rakastaa pientä muruansa niin kovasti jo nyt..)
seuraatte kunnolla tota keskustelua niin ensinnäkään minä en ole kirjoitellut mitään tollasia et saunan takana on tilaa.Kannattais lukea viestit kunnolla ennenkuin alkaa syytttelee.
iso huoli toisten "piuhoista".
Anteeksi vaan mutta jokainen elää elämän tilanteensa mukaan.
No etpä sinäkään kovin vastuuntuntoiselta vaikuta, etkä voi edes kertoa mikä siinä piuhojen poikkaisussa on niin kamalaa jos kerran lapsia et enää halua!!! Abortti on pikkujuttu, mutta tuota vaihtoehtoa ei saisi mainitakaan...
Elä vaan miten parhaaksi näet, mutta älä ruikuta jos taas tulet raskaaksi...kukaan järkevä ihminen ei ala pelleilemään tuollaisilla asioilla!
sulle vaan.Olet varmaan maailman paras ihminen eikä sulla ole vaikeuksia elämässäsi.Onnea hyvälle elämällesi ja toivon että vastoinkäymiset pysyvät jatkossakin poissa elämästäsi.
Täällä pyörii näitä tyyppejä, joille elämä on (vielä) joko mustaa tai valkoista. Yleensä aikuiseksi kasvaminen kasvattaa myös sivistystä ja ymmärrystä siitä, että väliin mahtuu aika paljon harmaan eri sävyjä.
Voimia sinulle, neljän lapsen äiti, vaikeassa elämäntilanteessasi.
ei noi saa mua lannistettua,vaikka kovasti yrittävätkin.
Ihan oikein abortoida kun kyseessä olis jo sitten kuusi lasta perheessä! Maailma on jo niin ylikansoitettu että huh! Ei ihmisen pääasia ole vain lisääntyä vaan parantaa maailmaa ja elinoloja! Ei suurperheille!!
Kukahan se sinunkin eläkkeesi maksaa, kun syntyvyys Suomessa vain laskee...
t. suurperheen äiti :)