Tunisia vs Turkki

Lähdetään viikon-kahden päästä rantalomalle, mutta kohde on vielä epäselvä. Tunisiaan näytti olevan yksi melko halpa matka, Turkkiin taas pääsee melkein aina edullisesti. Kommentteja? Etsitään verrattain siistiä kohdetta, jossa olisi myös jotain tekemistä/näkemistä.
61600
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Turkki on siistimpi ehdottomasti, mutta tunisian rannat on mielestäni paremmat.. Jos jotain haluaa nähdä niin hyviä retkiä tehdään kummastakin paikasta..en osaisi kyllä oikein itsekään päättää..henk.koht pidän enemmän turkista, se on jotenkin elävämpi, rehevämpi ja hiukan länsimaisempi kun tunisiassa taas huomaa että afrikassa ollaan. Loistavat ostosmahdollisuudet kummassakin.. Toiv joku muu neuvoo paremmin, mulla vähän 50-50.

Äänestä

Ehdottomasti mieluummin Tunisiaan.Turkissa et löydä alkuperäisyyttä,turismi on sen aika pitkälti pilannut.Miksi matkustaa turkkiin puhumaan suomea ja istumaan heikin baariin??? No,kuka tykkää mistäkin,mutta Tunisia on heti kerralla erilainen ja ihana!!! Kuten Soussessa asuva eräässä viestissään kirjoitti, "anna Tunisian hurmata sinut" olen täysin yhtä mieltä hänen kanssaan :) Hyvää lomaa sinulle!

Äänestä
  • Turkki on ihan hyvä turistimaa.... mutta Tunisia on entinen Ranskan siirtomaa ja siitä johtunee, että sieltä ei löydy barbaareja (paitsi Soussen basaareissa, jossa huutavat perään ja manaavat kuten Suomessa ikään). Kun menette Tunisiaan, menkää ihmeessä jeeppisafarille Saharaan ja nauttikaan muutenkin mm. kristallinkirkkaan Välimeren syleilystä, vanhasta kulttuurista, markkinoista yms

    Äänestä

Turkinmatkailusta on vähän ja ihan mukavia kokemuksia, mutta Tunisiasta ei yhtään.

Vaihdoimme syyskuun alkuun varatun Alanyan viikon Sousseen. Syynä ihan yksinkertaisesti Turkissa orastava sisällissota.

Viimeiset niitit meille olivat sotaennuste Hesarissa 10.8. sekä tieto, etteivät risteilyalukset enää pysähdy Alanyassa, vaan niilla on poikkeussatamat (syynä "tarkemmin määrittelemätön uhka").

Eli jos on nyt vasta matkaa varaamassa, on vapaa valitsemaan kohteen, jossa ei ole aikoihin (2002 jälkeen) ollut levotonta.

Aurinkoisuutta on varmaan molemmissa, turistikohtelua ja jotain alkuperäistäkin vähän etäämmällä keskuksista. Afrikka on mielenkiintoista valloittaa vaihteeksi :)

Äänestä
  • Samoin kuin nimim. Varma, mekin valitsimme Tunisian nimenomaan Turkin epävakaan tilanteen vuoksi. Lähtö Tunisiaan viikon kuluttua. Tällä hetkellä Turkkia todellakin nyydään hyvin halvalla, enkä yhtään ihmettele miksi.

    Äänestä

  • Anu kirjoitti:

    Samoin kuin nimim. Varma, mekin valitsimme Tunisian nimenomaan Turkin epävakaan tilanteen vuoksi. Lähtö Tunisiaan viikon kuluttua. Tällä hetkellä Turkkia todellakin nyydään hyvin halvalla, enkä yhtään ihmettele miksi.

    Kävimme tänä kesänä Turkissa rallien aikaan Kemerissä ja se oli tosi hieno paikka.Suosittele Taurus vuoriston jeeppisafaria.Vaikka tiesimme mahdollisesta uhkasta lähdimme sinne silti raikkain mielin.Ei se vaarallinen maa ole!Ehdottomasti käymisen arvoinen!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kumpi? Miksi? kirjoitti:

Lähdetään viikon-kahden päästä rantalomalle, mutta kohde on vielä epäselvä. Tunisiaan näytti olevan yksi melko halpa matka, Turkkiin taas pääsee melkein aina edullisesti. Kommentteja? Etsitään verrattain siistiä kohdetta, jossa olisi myös jotain tekemistä/näkemistä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu