HURTH ULISEE?

Veneessäni on wetus 25 hv diesel ja perässä Hurth merikytkin.
Onko normaalia että kun veto on päällä vaihteesta kuuluu yninää, lisäksi ajon jälkeen mittatikku on varsin kuuma, juuri ja juuri kärsii käsin koskea.
Veneeni nopeus laskee toisinaan parilla solmulla mutta nousee taas uudelleen, johtuukohan vika merikytkimestä?
2675
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

johtuu huonosta hammaskosketuksesta. Saa varmaan korjattua, mutta joutuisi rattaat vaihtamaan eli tulee vähän kalliiksi. Paksumpi öljy voi auttaa, mutta riski on kytkien luistaminen. Normaali lämpötila mekaniselle kytkimelle, jossa ei ole erillistaä jäähdytintä voi olla 80-90 #C. Eli ei pidä käsin koskea. Vaikea uskoa, että nopeuden putoaminen johtuisi vaihteistosta. Tarkista pyöriikö akseli muuten herkästi. Saako moottori varmasti kunnolla polttoainetta?

Äänestä

vanhakin kytkin,onko oikeat öljyt,toimiiko/onko kytkimelle jäähdytys.
oireet viittaavat kytkimen luistoon,eli kytkinlevyt päästävät jatkuvasti tai aina välillä.onko ulina jatkuva,onko aina ollut vai uliseeko silloin kun vene ei kulje.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vasta-alkaja kirjoitti:

Veneessäni on wetus 25 hv diesel ja perässä Hurth merikytkin.
Onko normaalia että kun veto on päällä vaihteesta kuuluu yninää, lisäksi ajon jälkeen mittatikku on varsin kuuma, juuri ja juuri kärsii käsin koskea.
Veneeni nopeus laskee toisinaan parilla solmulla mutta nousee taas uudelleen, johtuukohan vika merikytkimestä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu