mihin kyseisestä pääaineesta todennäköisimmin voisi työllistyä? siis KTM tutkinnosta kyse.
oikeustaloustiede, Joensuu
dddd
91474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyseessä on yksi Joensuun wannabe-oikiksen hömppätutkinnoista. Sinusta itsestäsi riippuu, mihin työllistyt. Aikamoiselta tuubalta vaikuttaa tutkinto.
---
Joku juntti OTM taas siellä huutelee, kun ei itse voi opiskella ko. ainetta.
Joensuu ei todellakaan ole mikään "wannabeoikis"...älä niin luule sinä suppeaa lakia lukeva idiootti.
Jos Joensuun yliopisto pyrki saamaan oikeustieteellisen tiedekunnan eikä siinä onnistunut, niin eikö tuo nimitys ole juuri oikea silloin? ;)
Kyllä Hgissä ainakin voisi lukea oikeustaloustiedettä niin että napa ruskaa jos mielenkiintoa olisi, mutta että suuntautumisvaihtoehdoksi asti haluaisi? Aika kapealta vaikuttaa.
Kommenttisi osoittavat, että vaikka opiskelisit missä oikiksessa tahansa, et ole vieläkään sisäistänyt Suomessa tapahtuvan oikeustieteen opetuksen yleisjärjestelyjä. Oikeustiedettä kaikessa monimuotoisuudessaan opetetaan muuallakin kuin vain siellä, missä sinä opiskelet. Syyt nykyisiin järjestelyihin ovat sekä historiallisia että käytännöllisiä. Perehdy asioihin ennen kuin alat kommentoimaan.
OKT ei ole kaikkien alojen spesialisti! Minä tiedän.
Mihin keihääsi kärki osoittaa? Ja huomaatko ehkä sen osoittavan kuviteltuun viholliseen, kun luet vielä kerran edellisen kirjoituksen ja irrotat sen muiden tällä palstalla esittämistä kommenteista.
Oikeustaloustiede Joensuussa on yksi kauppatieteiden pääaineista, ei siis todellakaan mikään oikeustieteiden laitoksen pääaine! Joten turha sotkea mitään wannabe-oikista tähän juttuun.
Ja tosiaan. Käsittääkseni Joensuu on ainoa kauppatieteellistä opetusta tarjoava yksikkö Suomessa, jossa voi opiskella oikeustaloustiedettä kauppatieteellisen tutkinnon pääaineena.
Oikeustieteiden laitos on kyllä vahvasti sidoksissa monissa kursseissa, mutta silti taloustieteistä tässä on kysymys.
Tällaista se näillä palstoilla aina on, että annetaan kommenttia vaikkei tiedetä asioista yhtään mitään. Vrt. "Enpä usko - älä sinne" vastausta.
Aloittajan kysymykseen en valitettavasti osaa vastata. Käypäs kysäisemässä Optimi ry:n foorumilla.
http://www.joensuu.fi/taloustieteet
ja sieltä vasemmasta laidasta ainejärjestöt ja sieltä Optimi. Foorumi vaatii kyllä rekisteröitymisen, mutta saatpa ainakin vastauksen niiltä jotka siellä oikeesti opiskelee. Foorumilla saattaa olla nyt aika hiljaista kun porukat on vielä kesäloman vietossa, mutta eiköhän joku aktiivi huomaa viestisi.
Käsittääkseni oikeustaloustiede kuuluu OIKEUSTIETEIDEN laitoksen aineisiin, ja valmistuvien titteli on HTM, eikä KTM.
Näköjään oikeustaloustiede on nykyjään myös siellä HTM puolella pääaineena Joensuussakin.
MUTTA aloittaja oli kuitenkin KTM tutkintoon tähtäämässä. Oikeustaloustiedettä voi JOENSUUSSA opiskella nykyään sekä HTM että KTM tutkintojen pääaineina.
Aloittaja tosiaankin kyseli tuota KTM puolta, joten siitä hän varmaan vastauksia odotteleekin. Sen verran sanoisin, että jos nimenomaan oikeustaloustiede kiinnostaa aloittajaa, niin nykyisellään kannattaa suorittaa se KTM tutkinto eli kauppatieteellinen tutkinto.