Koira-allergiako?

sonja_89_

Taidan olla koirille allerginen, silmät vuotaa, kutisee,nenä vuotaa ja on muka kauhee flunssa, aivastelen... Mitä tää niinku on? Syön yhtiä allergia lääkkeitä ja ne kyllä auttavat jonkin verran. Onko koiran karva jotenki allergian aiheuttamaa vai mikä? Kellään samanlaista? Koirasta/koirista en luvonu.. :(

1

420

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • altisttuu

      Ne on proteiineja ne, mille tullaan allergisiksi. Yhtä hyvin kuin koiran karva, aiheuttaja voi olla esim. koiran iho, hilse, sylki yms. Karvatonkaan koira siis ei ole ratkaisu. Tosin olen kuullut, että olisi jalostettu kissa, josta yleisesti altistava tekijä olisi poistettu geeniteknologialla.

      Kaikkia allergaan aiheuttavia tekijöitä ei kuitenkaan koskaan voida poistaa. Sitä voi tulla allergiseksi vaikka omalle ukolleen - onneksi tosin todella harvoin.

      Minä olen käyttänyt Flixonasea muutaman vuoden. Suihke molempiin sieraimiin aamulla. Nuhat ja muut kutinat ovat pysyneet hyvin poissa, vaikka olen testienkin mukaan allerginen vaikka mille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1273
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1047
    3. 64
      867
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      71
      847
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      705
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      629
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      582
    9. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      450
      563
    Aihe