Tykkään lukea filosofiaa ja olin lukiossa siinä hyvä..Mutta jos pyrin lukemaan sitä yliopistoon ensi keväänä,niin lähinnä huolettaa se mitä valmistumisen jälkeen,eli onko ainoa työpaikka sitten joku ylä-asteen/lukion filosofian opettaja(lukion opeksi saa lukea vielä vähän muutakin) vai mihin tämän alan henkilöt itseasiassa oikeesti työllistyy??
Juu,muutama luonu julkisuudessa itselleen hyvät ansiot esitelmöijänä mutta entä muuten..?
Filosofiaa,mihin töihin?
8
7778
Vastaukset
- Mullikka
Hyvin varteenotettava työllistäjä on Mc Donalds. Voit päästä myös Siwan kassaksi, jos sinulla riittää kunnianhimoa. Jopa siivoojaksi ...tai no, se homma on vain harvoille ja valituille.
- Pörsy
Jos opiskelet käytännöllistä filosofiaa, työllistyminen on käytännössä mahdotonta. Sen sijaan sulla ei ole edes teoreettisia mahdollisuuksia työllistyä, jos opiskelet teoreettista filosofiaa.
- vaihtoehto
Että unohdat työt ja nautit soskusta toimeentulotukea.
Lisäksi pyörit hippiympyröissä, joissa keskustelette mukamas filosofisesti maailman asioista ja juotte joka päivä punaviiniä.
Joo, kannattaa harkita vielä alaa. Tai lue filosofiaa vain sivuaineena, jos se kiinnostaa. - valt yo
Filosofiaa opiskelevien voi sanoa työllistyvän pääasiassa kolmeen ryhmään: opettajiksi, tiedotusvälineiden palvelukseen sekä tutkijoiksi. Filosofian oppiaine karkeasti ottaen koluttaa tutkijaksi - filosofian, mutta mahdollisesti esim. sivuaineena luettavan aineen teoreettisten perusteiden tutkijaksi.
Sivuaineena monet lukevat kasvatustieteitä, psykologiaa tai valtio-opillisia aineita. Käytännönläheisempään ammattiin suunnatessa sivuaineen valinta on tärkeä. Sekä teor. että käyt. puolelta valmistuvat työllistyvät hyvin ja usein koulutusta vastaavasti.- I've being around
Ei kannata huijata tulevia opiskelijoita sanomalla, että filosofiasta työllistyy hyvin. Oletko nähnyt joskus jossain työhakemuksessa haettavan filosofia? Tuskin olet...
- Maalaisjarki kayttoon...
I've being around kirjoitti:
Ei kannata huijata tulevia opiskelijoita sanomalla, että filosofiasta työllistyy hyvin. Oletko nähnyt joskus jossain työhakemuksessa haettavan filosofia? Tuskin olet...
Oletko "I've being around" mahdollisesti koskaan kuullut etta yliopistotutkinto harvemmin valmistaa tiettyyn ammattiin. Toki opettaja opettajaksi ja laakari laakariksi, mutta lukiessasi esim. humanistisia aineita yleisella linjalla, valmistut filosofian maisteriksi, silloinkin kun et opiskele lainkaan filosofiaa. On siis hyvin epamaaraista, ja laaja-alaista, millaisia toita voit hakea ja tehda. Toki suuri merkitys on paa-ja sivuaineella, mutta filosofiaa paa-aineena lukenut ei ole varsinaisesti filosofi joka voi tehda vain filosofin toita. Hanella sattuu olemaan tietyt tiedot ja taidot joita saatetaan tarvita monelaisissa yhteyksissa, vaikkei juuri "filosofia" kukaan yleensa palkkaakkaan.
En vaita etta filosofiaa paa-aineenaan lukeneella olisi loistavat tyollistymismahdollisuudet, en asiasta mitaan tieda, mutta pointtini nyt oli etta. No joo. Tajusit varmaan. tai sitten et. - valt yo
Maalaisjarki kayttoon... kirjoitti:
Oletko "I've being around" mahdollisesti koskaan kuullut etta yliopistotutkinto harvemmin valmistaa tiettyyn ammattiin. Toki opettaja opettajaksi ja laakari laakariksi, mutta lukiessasi esim. humanistisia aineita yleisella linjalla, valmistut filosofian maisteriksi, silloinkin kun et opiskele lainkaan filosofiaa. On siis hyvin epamaaraista, ja laaja-alaista, millaisia toita voit hakea ja tehda. Toki suuri merkitys on paa-ja sivuaineella, mutta filosofiaa paa-aineena lukenut ei ole varsinaisesti filosofi joka voi tehda vain filosofin toita. Hanella sattuu olemaan tietyt tiedot ja taidot joita saatetaan tarvita monelaisissa yhteyksissa, vaikkei juuri "filosofia" kukaan yleensa palkkaakkaan.
En vaita etta filosofiaa paa-aineenaan lukeneella olisi loistavat tyollistymismahdollisuudet, en asiasta mitaan tieda, mutta pointtini nyt oli etta. No joo. Tajusit varmaan. tai sitten et.juu ei haeta "filosofeja" eli VTM, YTM tai FM, töihin ilmoituksilla (ehkä opettajia lukuun ottamatta). Sopivissa ilmoituksessa lukee "vaatimuksena soveltuva ylempi korkeakoulututkinto".
Yhtä usein ura voi urjeta paikoista joita ei ilmoiteta lainkaan, eli avoimella hakemuksella.
Työllistymisestä on toki tehty selvityksiä, kiinnostuneet voinee niitä yliopistoista kysellä.
- Työskentelevä FM
"Oletko nähnyt joskus jossain työhakemuksessa haettavan filosofia?"
Nimim. "I've being around" räjäytti kyllä pankin päin vittua kirjoitetulla nimimerkillä ellei sitten tarkotuksella englantia perseelleen kirjoita sekä tuolla lainatulla lohkaisullaan.
Paviaanitkin ymmärtää että kaikkia akateemisen alan työpaikkoja ei ees ilmoiteta jossain työkkärin sivuilla, vaan ne menee sisäisen haun sekä akateemisten tiedotuskanavien kautta täyttöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360