Oletko lähdössä kisaan??
Espoo - Suursaari Race
Jussi
151644
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
voitto ims2 luokasta! tarantella II:n gastina
On hienoa nähdä että vanha kunnon Tarantella
yhä niittää mainetta ja kunniaa.
Toiseks jäätiin. Kiva kuitenkin tietää, ettei huonolle hävitty.
Vaikuttaako pakotteet kisaan ?
Saa olla todella kaheli, jos pyytää nyt lupaa Venäjältä Suursaaren kiertoon. Todennäköisesti Venäjä ei lupaa myönnä.
Vaikka jostain ihmeen syystä lupaa haettaisiin ja se saataisiin, tuskin kukaan haluaa lähteä Venejän aluevesille kisaamaan.
Kisa on ennenkin järjestetty Suursaarta kiertämättä, mutta ehkä olisi syytä nyt muuttaa koko tapahtuman nimi ja unohtaa Venäjän aluevesilläkäynti pitkäksi aikaa.
Toivottavasti. Kisat on nyt toissijainen juttu.
Kisan järjestäjät käyttivät ilmaisua ”toimikunta ei neuvottele tänä vuonna Suursaaren kiertämisestä Venäjän kanssa”…
Kisa järjestetään, mutta kierretään jotain muuta.
Eikö voisi vain tipauttaa poijun jonnekin lähistölle.
Vararata on kierretty ainakin kerran. Silloin mentiin normireittiä Kotkan portille ja sen jälkeen kierrettiin joitain Kotkan satamaväylän poijuja ja sitten taas Kotkan portin kautta takaisin. Eli ei tarvite erikseen viedä mitään merkkejä, syväväylien varsilla on riittävästi sopivia merkkejä kierrettäväksi.
Kilpailun kotisivulla lukee
"Espoo-Suursaari Race on Suomen suurin todellinen avomerikilpailu. Kilpailun aikana veneet kiertävät Venäjän puolella olevan Suursaaren ja viettävät jopa kaksi yötä merellä."
Olisi heti muutettava! Missään ei kerrota, ettei Venäjällä käytäisi.
Juuri näin. Ei voi missään nimessä olettaa, että kilpapurjehtija olisi vilkaissut uutisia viimeisen kuukauden aikana.
Tottakai on lukenut ja siksi ei tuonne ilmoittaudu ennen kuin tehdään selväksi, ettei mitään ajatustakaan ole käydä Venäjän aluevesillä. Mieluiten koko kilpailun nimi muutettuna.
Huhuja on kuultu, ettei Suursaaren kiertolupaa Venäjältä tulla hakemaan, mutta ei siitä mitään tuolla virallisella sivulla ole. Tuorein uutinen tuolla on 16.2., jossa ollaan vielä kovasti lähdössä Suursaarta kiertämään.
Viimeinen uutinen on tuo, jonka jo toinenkin kertoi: ”toimikunta ei neuvottele tänä vuonna Suursaaren kiertämisestä Venäjän kanssa”… Se taisi olla kisan fb-sivulla.