Moro,
olen valmistumassa työttömäksi eräältä taide alalta, enkä jaksa enään opiskella mitään kirjallista skeida a, joten olen miettinyt kirvesmiehen ammattia. Onko kanattavaa käydä aikuiskoulutuskeskuksen rakentamisen peruskurssi, vai suoraako töihin? Palstalla on ollut aika hurjaa palkka haitaria, mutta koskeeko noi 17e tuntiliksat vain Helsinkiä. Voiko Hyvinkäällä päästä samaan.
Kannattaako siirtyä alalla. Ainaskin työlillisyys on erinomainen, vai opiskelenko jotain hauskaa vielä?
olen valmistumassa työttömäksi eräältä taide alalta, enkä jaksa enään opiskella mitään kirjallista skeida a, joten olen miettinyt kirvesmiehen ammattia. Onko kanattavaa käydä aikuiskoulutuskeskuksen rakentamisen peruskurssi, vai suoraako töihin? Palstalla on ollut aika hurjaa palkka haitaria, mutta koskeeko noi 17e tuntiliksat vain Helsinkiä. Voiko Hyvinkäällä päästä samaan.
Kannattaako siirtyä alalla. Ainaskin työlillisyys on erinomainen, vai opiskelenko jotain hauskaa vielä?
Vastaukset 9
Vanhimmat
yritä keksiä joku muu ala kun sinulla vielä mahdollisuuksia jollet sattumoisin puhu viroa...
Jos kirvesmieheksi haluat paras keino on päästä jonkun kirvesmiehen mukaan töihin.
Jos omaat vähän kädentaitoja ja perus logiikaa,niin rakenus-ala ei tule esittämään ylitsepääsemättömiä haasteita.
Kuitenkin kirvesmiehen töy kuva on todella laaja verratuna johonkin muurari,laatoittaja,timanttisahuri...
Omasta mielestäni rakennus-ala on parhaimillaan loistava ala olla töissä,työ on vapaata,mielekästä ja hyvä palkkaista omasta mielestäni.
En ymmärrä niitä jotka haukkuvat alaa liiaksi.
Moi,
oli kiva kuulla jotain positiivista näkökantaakin. Uskoisin että menestyisin rakennusalalla, koska en polta, juo, en myöhästele, olen suht siististi pukeutuva ja en ole tunari, vaikka alan kokemusta ei ole kuin omat rempat.
Uskon, että mitä ammattitaitoismepi on, sitä kevyempää työ on ja sitä parempaa liksaa saa. Mietityttää vaan, milloin toi rakennusbuumi lakkaa.
mitään auta raksalla päinvastoin tulet huomaamaan vielä mitä tarkoitin
olen samaa mieltä, kannattaa mennä jonkun kirvesmiehen mukaan niin oppii paljon, olen ollut 5v. saakka isän mukana kun isä on tehnyt hommia...siitä oppii todella paljon, olen melkein 14v. tällä hetkellä ja olen vain 1 kesän ollut kesätöissä isäni yrityksessä silti ikäisekseni sain paljon rahaa kesällä ja olen ostanut kaiken näköistä työkalua.
pieni lista mitä on tullut ostettua tienatuilla rahoilla, miettii sitten että kuinka monella ikäiselläni on tälläiset ITSE ansaitut vehkeet:
- katkaisu ja jiirisaha (kaappa)
- käsisirkeli
- puukkosaha (rosvosaha)
- iskuporakone
- 2x akkuporakone akut, laturit yms..
- pistosaha
- hylsysarjoja
- 2 työkalupakkia täynnä työkaluja...esim: kirvesmiehen saha, rautasaha, mittoja, poraterä-sarjoja, kuusiopalasarjat, kuusikoloavain sarja, vasara, nauloja, ruuveja, proppuja, talttoja, viiloja, puukkoja, pihtejä yms..kirvesmiehen työkaluja
luulen että tästä tulee ammattini :D
että kyllä ammatti sinällään on hieno . Työn laatuvaatimukset ja työturvallisuus olis ne kaksi asiaa joista kannattaa pitää kiinni.Koulutukseen vaan ja ammattiyhdistys toimintaan mukaan, niin tää ala avautuu sinulle paremmin.
Kämmenesi pysyvät pehmoisina kun jatkat samaan malliin. Kannattaa hakea jatkokoulutukseen. Siihen vähän kasvatustieteitä päälle niin pääset itse opettamaan.
"Apumiehen" elikkäs tekijän homassakin sain 10 euroo tunti itä-suomessa. Homaa on erittäin palkitsevaa ja mukavaa, ainakin verrattuna videovuokraamon kassan missä nyt olen töissä. On mukava tehdä hommia kun kukaan ei oo häiritsemässä/arvostelemassa ja mikä parasta, näkee oman työn jäljen ja näkee sen olevan hyödyllistä. Tosin se on kyllä sitten sellasta työtä mitä kanssa pitää tehdä huolella ja rivakasti, eikä ainakaan täällä päin suomee oo töitä tarjolla.
Kävin itse toisen asteen tutkinnon kirvesmieslinjalla ja sitä ennen olin ollut rakennusmiehenä useita vuosia,sain ammattipassin
ja liksa nousi usealla eurolla saman tien,eri yrityksessä tosin,koska silloinen työantaja ei
lämmennyt oppisopimuskoulutukseen,joka ei olisi
maksanu hanelle euroakaan enenpää kun mitä hän
minulle silloin maksoi joten sanoin itseni irti
ja painuin opiskelemaan,jota kesti vajaan vuoden.
Ja sen jälkeen minulla oli tutkinto alalta ja
hommasin omat työkalut jotka ovat ns.välttämättömiä timpurilla ja niistä saa vielä eri korvauksen,ja nykyaikana on ammattitaitoisista
timpureista pulaa ja työnantaja arvostaa myös
kokemuksen lisäksi tutkintoa,koska nykyään pitää
olla tutkinto lähes joka ammattialalla,ei auta
vaikka olisi vuosien kokemus alalta,niin asiakas
voi kysyä että onko papereita kyseiseltä alalta.
Ja joku voi nyt vetää herneen nenään tästä asiasta
että mitä paperilla tekee, kunhan sen osaa,mutta
kun se ei nykyaikana ole enää niin,tiedän muutaman
tapauksen jossa ammatttitaitonen timbermanni on
jäänyt vaille duunia vaikka oli esittää työtodistuksen usealta vuodelta mutta jäi ilman
hommia kun ei ollu ammattipassia esittää,mutta
sun kohdalla kannattaa mennä appariksi ensin
ja hakea jonkun verran kokemusta alalta jos sitä
aikasemmin ei ole,niin näät millasta se rakennusala on ja tietysti voithan sä hakeutua
oppisopimukseen johonkin firmaan,mutta hankalaa
se on,mutta ei kun tsemppiä siihen mihin nyt sitten ryhdytkin...