Delhi ja ympäristö

Tässä syksymmällä olisi tarkoitus tehdä reissu Delhiin ja sen ympäristöön. Onko jollakulla vinkkejä "ehdottomasti pakko nähdä"-paikoista, majoituksesta tai mistä tahansa? Lennot on Helsingistä Delhiin ja takaisin, mutta pääasiassa olisi silti tarkoitus matkustaa mielenkiintoisissa paikoissa kohtuullisen matkan päässä Delhistä. Tosin ihan Delhissäkin tulee vietettyä varmaan muutama päivä. Matkasuunnitelmat ovat muuten täysin avoimet, joten nyt on loistava tilaisuus harhauttaa pari onnetonta turistiraukkaa suden suuhun! :)
5793
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Taj Mahal Agrassa on yleensä sellainen "pakko nähdä" paikka Intiassa. Sehän on Delhistä katsoen ihan vieressä.

Äänestä

Delhistä pääsee hyvin Rajasthaniin eri paikkoihin esim. Jaipur, Jodhpur, Udaipur ja tietty Agra. Rajasthan on todella mielenkiintoinen alue, kulttuuri, ruoka, uskonto, tavat, ihmiset erilaisia kuin muualla Intiassa. Nyt on Udaipurissa vettä, joten kannattaa käydä myös siellä.

Äänestä

En aio vastata sun kysymyksiin, mutta haluan varoittaa kaikenlaisista huijareista joita intiassa on. ainakin Delhin seudulla niita on kaikkialla. ala usko ketaan.
Heti kun meet Delhissa passintarkastuksesta ulos niin siella on jo huijarit vastassa. tarjoaa taksikyytia kaupunkiin ja lupaa vieda halpaan hotelliin. Hotellissa selviaa etta hinta on kohtuuton...ja myohemmin ilmenee etta siihen lisataan viela verot.

Seuraavaksi hotellissa onkin kaveri joka tyoskentelee matkatoimistossa ja lupaa vieda sinne ilmaiseksi ja lupaa ilmaisia karttoja ja neuvoja.
Syy ystavallisyyteen selviaa myohemmin. Kaveri suunnittelee sulle loman valmiiksi jarjestaa lennot, junat, bussit, majoitukset... varmasti hyvin toimiva kokonaisuus mutta hinta saattaa olla kahdelta viikolta esim 1500 euroa. Hinta kylla putoaa noin 500 euroon (sis. junat ja majoitukset 2 vkoa), mutta mielestani se on silti kohtuuton.
Kaveri todennakoisesti myos tekee valesoittoja (soittaa kaverille) eri hotelleihin ja antaa sinun itse kysella hintoja. useimmiten nuo hotellit ovat aina taysia tai todella kalliita.

En halua peloitella mutta todellisuus kannattaa tiedostaa

Ostamalla Lonely planetin saastat huomattavasti rahaa ja aikaa.

Hauskaa matkaa!

Äänestä
  • Näistä "touteista" välttyy kun varaa etukäteen hotellin, kuljetukset, oppaat, junaliput etc.

    Minulla oli Rajasthanissa oma bodycard (opas tai kuljettaja) eikä ollut kertaakaan ongelmia kaupustelijoiden tai kerjaläisten osalta.

    Matkatoimisto piti erittäin hyvää huolta. Maksoi hieman enemmän kuin olikin itse järjestänyt mutta maksoi vaivan sekä järjestelyiden toimivuuden: ei jonotuksia, aikataulut pitivät etc.

    Äänestä

osta Lonely Plantetin Intian opas.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ekatarina kirjoitti:

Tässä syksymmällä olisi tarkoitus tehdä reissu Delhiin ja sen ympäristöön. Onko jollakulla vinkkejä "ehdottomasti pakko nähdä"-paikoista, majoituksesta tai mistä tahansa? Lennot on Helsingistä Delhiin ja takaisin, mutta pääasiassa olisi silti tarkoitus matkustaa mielenkiintoisissa paikoissa kohtuullisen matkan päässä Delhistä. Tosin ihan Delhissäkin tulee vietettyä varmaan muutama päivä. Matkasuunnitelmat ovat muuten täysin avoimet, joten nyt on loistava tilaisuus harhauttaa pari onnetonta turistiraukkaa suden suuhun! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu