Avokkiko alkoholisti?

morkkisss...

Haluaisin kuulla mielipiteitänne siitä, onko avovaimoni alkoholisti ja miten minun pitäisi suhtautua asiaan.

Otamme joskus viikonloppuisin baarissa kännit yhdessä. Yleensä jossain humalan vaiheessa avovaimostani tulee pahansuopa ja riidanhaluinen. Useimmiten riitaa tulee siitä, että minulle riittäisi hyvin muutama tuoppi tai viinilasillinen ja haluaisin ehtiä kotiin metrolla, kun taas avokkini ei halua lopettaa ennen valomerkkiä, rahojen loppumista tai sammumista, mikä vain tulee ensiksi.

Nyt viime aikoina riidat ovat alkaneet johtaa siihen, että seuraavana aamuna avovaimoni lähtee baariin ottamaan "korjaussarjaa" (itse en koskaan harrasta krapularyyppyjä) ja jää sille tielleen koko päiväksi. Muutaman kerran on käynyt niinkin, että krapulan korjaaminen on johtanut uuteen humalaan ja taas seuraavana päivänä on pitänyt mennä baariin tasoittelemaan jne... pisimmillään tällaiset putket ovat kestäneet jopa viikon, minkä takia avovaimo on joutunut ottamaan töistä "sairaslomaa".

Tällaisten ryyppyputkien aikana hän myös lakkaa välittämästä omasta terveydestään ja siisteydestään, eli ei syö kunnolla, pese hiuksiaan tai vaihda vaatteitaan. Hän myös tulee täysin välinpitämättömäksi raha-asioista ja viikon putken aikana saattaa melkein koko kuukauden tili mennä sileäksi ja sitten onkin tarvetta lainata loppukuuksi rahaa tuttavilta. Jos olen huolissani ja huomautan asiasta, riita vain pahenee ja ryyppyputki jatkuu kauemmin.

Pari kertaa avovaimoni on myös ennen jotakin tärkeää ja jännittävää tapahtumaa (kuten sukulaispojan ylioppilasjuhlia) alkanut ottaa rohkaisuryyppyjä ja sitten huomattuaan olevansa liian humalassa peruuttanut tulemisensa koko tilaisuuteen johonkin tekosyyhyn vedoten.

Toisaalta avovaimoni saattaa olla myös viikkoja kokonaan ilman alkoholia ja silloin hän on aivan kuin eri ihminen: hoitaa työnsä mallikkaasti, kuntoilee ja pitää erittäin hyvää huolta ulkonäöstään ja terveydestään. Mutta sitten taas viikon ryyppyputki saattaa alkaa aivan yllättäen johtuen jostakin riidasta tai vaikkapa vaan yhden illan baarikierroksesta, jota sitten on tarvetta tasoitella seuraavana päivänä.

Pitäisikö minun olla huolestunut? Itse alan vähitellen kyllästyä tähän kuvioon, sillä se koettelee suhdettamme ja taloudellista tilannettamme, joka ei muutenkaan ole kovin hääppöinen.

Arvostaisin mielipiteitänne kovasti!

4

755

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ponu-Pietu

      Jos ei vaimosi ole alkoholisti niin kuka sitten?

      Voimia. Tärkeimpänä neuvona esittäisin, että huolehdi itsestäsi. Sinä olet tärkein ja ainoa ihminen maan päällä kehen voit oikeesti vaikuttaa.

      Jos lähtee dokun kuvioon mukaan ja haluaa muuttaa häntä lopputulos on pääsääntöisesti oma sairastuminen.

    • rusina

      Kyllä hän jonkinmoinen tuurijuoppo ainakin tuntuis olevan. Mulla on avomiehen kans justiin samanmoisia ongelmia, saattaa juoda joskus viikonkin ja silloin ei ole millään mitään väliä, ei peseydytä ei välitetä rahasta ei töistä ei mistään (olenkin ostamassa omaa asuntoa). Hän ei vain pysty lopettamaan vaikka hyvin tietää mihin se johtaa (karmeet kankkuset, varoituksia on tullut töistä jne.)Ja kuten teillä, selvin päin todella tiptop kaikki asiat. Mut sen olen tajunnut, että ite hän juo ja minä en asialle mitään mahda. Ja kun en jaksa katsoa, täytyy mennä pois, löytyis vaan se asunto. Tsempit sulle ja muista että ei ole pakko katella, aina löytyy ratkaisu kun haluaa.

    • siitä vain

      avovaimosi juo ja sinulla on morkkis, ja lisää vain tulee. Vaikka kuka muu sanoisi hänta alkoholistiksi, niin siitä ei ole mitään apua, vain hän itse voi hyväksyä oman alkoholisminsa.

      Suhteenne jatkon kannalta olisi hyvä laittaa tämä juomari tosiain eteen, selkeät ehdot ja tavoitteeksi juomisen lopetus. Muuten rupeat valmistelemaan eroa, ennenkö menetät mielenterveytesi tämän juomarin kanssa.

      Hae itsellesi apua Al-Anon yhteisöstä, siellä tietävät enemmän tästä kauheasta juoppoudesta.

      Puh. n:o 019 739 679.

    • Pellenikistäni huolimatta olen vakavissani. Olet joutumassa kurimukseen, jollaista Sinun on vaikea kuvitella.
      Lähde nostelemaan, kun vielä lienet täyspäinen. Kyynisesti sanottu, mutta sillä tavalla avokkisi pääsee nopeammin tekemään pohjakosketuksen hienosti sanottuna bifurkaatiopisteeseen, jossa on pakko tehdä valinta; ylös vai alas?
      Alkoholisoituneelle voi toinen ihminen asiaa selvittää käyttämällä järkipuhetta, maanittelua, pyytämistä, anomista, uhkailemista, nöyristelyä, patistelua jne.- kaikki yhtä tyhjän kanssa, ellei avokkisi itse tiedosta tilaansa. Sen hän tulee tiedostamaan ennemmin tai myöhemmin, mutta vain ja ainoastaan itsensä kautta. Sinun puheesi, ikävä kyllä, ärsyttävät ja tulevat ärsyttämään häntä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      112
      5160
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      129
      2816
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      28
      2517
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2255
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      442
      2223
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      178
      1677
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      116
      1359
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      36
      1182
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      996
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      82
      940
    Aihe