Rahoitusneuvottelija, pankki

pankkiiriksi

Olen hakenut rahoitusneuvottelijan tehtävää Helsingistä. Keskustelin puhelimessa rekrytoivan esimiehen kanssa ja sain sellaisen kuvan että kk-palkka voisi olla 2000-2500 välissä, vahvuuksista riippuen. Lisäksi tulospalkkio kahdesti vuodessa, ja näiden lisäksi vuosittain henkilökohtainen kannustinpalkkio. Näiden suuruuksista ei tietoa.

Työskentelen tällä hetkellä asiantuntijatehtävissä toisella sektorilla, koulutukseltani olen merkonomi. Myynnistä on kokemusta reilusti ja muutenkin uskon täyttäväni haetut kriteerit. Tuo palkka-asia vaan mietityttää, alle 2500e en kyllä liikahda mihinkään, vaikkakin urakehitys nuorelle miehelle voisi pankissa olla lupaava. Eli onko käytännön tietoa minkälaisia liksoja pk-seudun pankit maksavat ja minkä suuruisia nämä lisäpalkkiot ovat?

7

5197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Banco

      2500 Helsingissä on n. 1700 muualla Suomessa. Eli aika pientä lupaili. Pankit ovat tosin perinteisesti melko nihkeitä palkanmaksajia kaikilla tasoilla. Luultavasti jos olet kova myyntimies, niin tuollaisessa puhtaassa myyntitehtävässä voit ansaita mukavat tulospalkkiot. Tuotteet ovat kuitenkin laadukkaampia ja luotettavampia kuin näillä Akseleilla ja Bon Lifeillä, sekä Sinulla on kuitenkin pohjapalkka turvana, jota näissä "luukuttaja-firmoissa" ei ole. Kuukauden brutto meidän myyjillä on jotain 3000 ja 5000 välillä. Jos joudut välillä jakamaan eläkkeitä mummoille tms. niin palkka kyllä laskee huomattavasti.

      Urakehitykseen vaaditaan kyllä valitettavasti korkeakoulututkinto. Amk-tutkinnolla voi päästä päällikkötason, esim. rahoitus- tai palvelupäällikön tehtäviin tuollaisella 8-10 vuoden pankkikokemuksella. Ylempiin johto/asiantuntijatehtäviin vaaditaan poikkeuksetta vähintään yksi ja vähintään ylempi akateeminen paperi. Kilpailu paikoista ja tunku alalle on nykyään ihan mieletöntä, niin on sitten varaa asettaa vaatimuksia.

    • kokemusta

      Taulukon mukainen maksimi rahoitusneuvottelijalle tällä hetkellä on noin 2400 ja sen voit saada 15 vuoden kuluttua. Tulospalkkiot riippuu pankista mutta ovat välillä 0 € - 1 kk:n palkka vuodessa. Ylitöistä voi saada vähän lisää liksaa mutta sekin riippuu pankista saako ja voiko niitä tehdä.
      Eikä se urakehityskään niin varmaa ole, ei niitä pomon paikkoja paljoa ole. Tai sitten vaan pitää olla kärsivällinen ja odottaa ja odottaa. Voi se sitten tuossa neljänkympin kieppeillä tulla.

    • Riman alitus

      Tällä hetkellä näyttää siltä, että esimerkiksi OKO laittaa näyttävästi rekrytointi-ilmoituksia lehteen ja nettiin. Todellisuudessa rekrytointi tehdään talon sisältä tai op-ryhmästä. Mielestäni tämä ei anna ollenkaan hyvää kuvaa henkilöstöpolitiikasta.

      • ovat

        tehneet jo pitkään. Paikkojen sisäisessä täyttämisessä ei sinäänsä ole mitään pahaa, mutta juuri mainitsemasi lehti-ilmoittelu niiden yhteydessä on aika naurettavaa. Olisi myös hauska tietää monenko Osuuspankkiin palkatun nuoren vanhemmat, tai lähisukulainen on siellä jo ennestään töissä. Veikkaan n. 50%. Vai onko ihan sattumaa, että vaikkapa mennä vuonna esimiesvalmennukseen satuttiin valitsemaan Turun osuuspankin tj:n poika? Sukulaisten palkkaamisessa tosin suomenruotsalaiset ovat ihan omalla tasollaan, toisaalta johtuen pienestä kansanosasta jolla on kielitaitoa ja halua palvella pientä kansanosaa. Sammossa taas pitää olla RUK käytynä, ainakin niin kauan kun Nalle on pomona. Valitettavasti Suomessa on vain yksi, työnantajana vakavasti otettava pankki.


      • kysyn
        ovat kirjoitti:

        tehneet jo pitkään. Paikkojen sisäisessä täyttämisessä ei sinäänsä ole mitään pahaa, mutta juuri mainitsemasi lehti-ilmoittelu niiden yhteydessä on aika naurettavaa. Olisi myös hauska tietää monenko Osuuspankkiin palkatun nuoren vanhemmat, tai lähisukulainen on siellä jo ennestään töissä. Veikkaan n. 50%. Vai onko ihan sattumaa, että vaikkapa mennä vuonna esimiesvalmennukseen satuttiin valitsemaan Turun osuuspankin tj:n poika? Sukulaisten palkkaamisessa tosin suomenruotsalaiset ovat ihan omalla tasollaan, toisaalta johtuen pienestä kansanosasta jolla on kielitaitoa ja halua palvella pientä kansanosaa. Sammossa taas pitää olla RUK käytynä, ainakin niin kauan kun Nalle on pomona. Valitettavasti Suomessa on vain yksi, työnantajana vakavasti otettava pankki.

        Onkohan sitä yhtäkään vakavasti otettavaa, vai mikä se sinun mielestä olisi?


      • muutkin

        Samaan tapaan ne muutkin toimii. Ja palkkatason voit kuvitella siitä että pankkivirkailijat ovat edelleenkin pääosin naisia. Kyllähän se paremmin ansaitseva avo/aviomies sitä rahaa tienaa niin vaimoille riittää vähempikin.


    • palveluneuvoja

      Työskentelen pankissa palveluneuvojana, joten hommaani on juuri tämä rahoituksen järjestäminen, lisäksi vakuutusten, sijoittamisen ym kaiken mahdollisen pankkiasiointiin liittyvän hanskaaminen.. Palkka kuussa on 1839 euroa, takana työtä kolmisen vuotta. Taitaa olla aika vaihtaa, jos pelkästään lainojen osaamisesta saisi tuollaisen liksan. Eikä meillä mitään tulospalkkioita saada, ihan vaan tuo peruspalkka. Ja joku vielä sanoo ettei tuolla liksalla lähtisi töihin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      29
      2237
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      48
      2000
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      8
      1922
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      42
      1651
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      130
      1276
    6. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      62
      843
    7. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      117
      835
    8. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      66
      807
    9. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      63
      792
    10. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      19
      762
    Aihe