Meijän 3-kuinen poitsu on vissiin viritetty toimimaan 2 tunnin sykleillä. Hereillä poika jaksaa olla maksimillaan 2h eikä syöttöjenkään väliin jää kuin 1½-2h. Unet maistuu 30min-1h pätkissä, joskus poikkeuksellisesti 2h. Syötänköhän liian tiheään? Vauva alkaa hereillä ollessaan kitistä aina kun edellisestä syötöstä on se parisen tuntia mennyt ja rintaa tarjoan ja hän sitä 10-20 min syö ja sitten alkaa riidellä ja siihen lopetamme ellei röyhtäisynkään jälkeen rinta enää kelpaa (raivarin tapaista...). Paino on noussu ihan kivasti, ei liikaa eikä liian vähän. Hereillä ollessaan poika on tyytyväinen, iloinen ja tarkkaavainen kaveri, tykkää "leikkiä" leluillaan ja juttelee paljon; unen lähestyessä kitinä alkaa ja saattaa yltyä mahottomaksi huudoksi ja sätkimiseksi ennen kuin uni vie voiton. Onkohan se normaalia?
Kuulostaako tää kaiken kaikkiaan ihan "normaalilta" vai oisko teillä vinkkejä miten uni maistus paremmin (vaunussa poika ei nuku ku pienet unet, harmi), miten syöttöväliä sais pidemmäks (et äitikin ehtis jossain välillä kävästä...), miten itkut rinnalle sais minimiin/loppumaan ja noi unihuudot vähemmälle? Vinkit ois tarpeen, äiti alkaa väsyä uni-/rinnalla kitinään ja tähän nopeaan tempoon... Pitää vielä neuvolassa ens viikolla kysästä jos ne osais vinkata jotain mutta sitä ennen vois teidän vinkeistä vaarin ottaa!
Kuulostaako tää kaiken kaikkiaan ihan "normaalilta" vai oisko teillä vinkkejä miten uni maistus paremmin (vaunussa poika ei nuku ku pienet unet, harmi), miten syöttöväliä sais pidemmäks (et äitikin ehtis jossain välillä kävästä...), miten itkut rinnalle sais minimiin/loppumaan ja noi unihuudot vähemmälle? Vinkit ois tarpeen, äiti alkaa väsyä uni-/rinnalla kitinään ja tähän nopeaan tempoon... Pitää vielä neuvolassa ens viikolla kysästä jos ne osais vinkata jotain mutta sitä ennen vois teidän vinkeistä vaarin ottaa!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä ei myöskään nuku vaunuissa. Siirrettiin vanhempien sänkyyn nukkumaan päiväunia ja nukkuu noin pari tuntia. Kitinävaihe oli myös meillä siinä vaiheessa, kun tuntui olevan tiheän syömisen kausi.
Leikkiä jaksaa noin sen pari tuntia ja taas pienille päikkäreille. Oisikohan teilläkin ohi menevä vaihe? Eri paikoissa ja asennoissa imettäminen on meillä auttanut. Niin ja yrittänyt myöskin herättää huomion muuhun kuin kitinään kun se alkaa tissillä. Tsemppiä sulle..
vähän sama täälläkin. tyttä 2.5kk. tarsan tarkkaan kahden tunnin välein syö päivällä. mutta nukkuu juuri tässä 14-18 välillä pidemmät unet, jolloin äiti varailee hierontoja yms. eilen syöttöväli enkka viimeinen syöttö illall 19 ja seuraava 05.30...huima... aamu sitten menikin tunnin välein tankaten. ei nuku nykyään oikein vaunuissa, vain jos ne liikkuu ni sit ehkä. päikkärit meidäm sängyssä jolloin mami saa viekussa kölliä. eli aika samalat kuulostaa. joo ja kitisee ennen nukahtamista päivällä, illalla nukahtaa hienosti omaan sänkyyn tutin kaa.
Kuulostaa hyvin tutulta. Meidän neiti oli kolmikuisena ihan samanlainen, elettiin kahden tunnin rytmissä ja syötiin 1,5-2 tunnin välein. Ja aina oli kovaa huutoa nukkumaankäyminen ja päiväunet kestivät yleensä 30 min. Sitä vaihetta kesti vajaa kuukausi ja nyt neidin ollessa viisikuinen rytmit muuttuneet erilaisiksi ja nukkuminenkin on jo helpompaa. Jos jaksat vielä muutaman viikon niin eiköhän teilläkin ala helpottaa ja pystyt itsekin vapaammin liikkumaan. Tsemppiä!
kuin suoraa meiän tytön elämästä! Tyttö syö tasan tarkkaan kahen tunnin välein sekä päivisin että öin. Unikränäily on välillä ihan mahdotonta, tuntuu ettei mikään auta vaan pää punaisena huudetaan. Mutta niin vaan se uni sieltä tulee ja kestää vartista tuntiin.
Yösyöntien välit saatiin harvenemaan 3-5 tuntiin sillä, kun alettiin antamaan ihan vaan kylmästi nannia illan viimeisellä syötöllä eikä enää tissiä. Näin ollaan tehty nyt noin kuukausi ja miten ihanaa onkaan nukkua!! Vaunuissa ei meidänkään nuku, paitsi jos sattuu vahingossa nukahtamaan ja silloinkin tasan tarkkaan siihen asti kun vaunut liikkuu.
Rintaitkuja on joka päivä. On erittäin harvinaista, että joku syöttökerta menisi itkuitta, harmi kyllä. Nyt olen yrittänyt viihdyttää heti jollain tavalla, kun olen huomannut, että meinaa ruveta kränäilemään. Alan jutella mukavia tai ruvetaan pelleilemään käsillä, sen jälkeen taas maito maistuu vähän aikaa. Yösyötöt on aina menny erittäin hyvin ja siihen olen tosi tyytyväinen!
Niin vain on minuunkin iskenyt väsymys kaikkien näitten itkujen jälkeen ja nannista ollaan saatu pelastusta, jos olen halunnut pidemmäksi aikaa tuulettumaan (eli vaikka kävelylle tai kaverin kanssa kaupungille ilman "kotiintuloaikaa"). Oletteko kokeilleet korviketta ollenkaan vai haluatko yrittää ilman sitä? Meillä onneksi tyttö on tykästynyt korvikkeen makuun ja tuttipulloakin osaa imeä ihan oikein, joten niiden kanssa ei ole ollu ongelmia.
Nyt sitten viime maanantaina alettiin jo ihan omalla päätöksellä antamaan maissivelliä (tyttö 3kk4pv) pienin annoksin, alk. 2tl. Edelleen pienillä annoksilla edetään eli kun olen aamulla syöttänyt tissiä yhdeksältä niin siitä puolentoista tunnin päästä on saanut 20milliä (4tl) velliä ja seuraavan kerran on huutanut nälkäänsä vasta yhdeltä! Ihmeellistä. Ja mikä vielä muutenkin ihmeellisempää, on tänä aikana kolme tuntia hereillä yhteen soittoon. Ollaan miehen kanssa tultu siihen tulokseen, että ei taida meitsin tissimaito oikein enää riittää, vahvempaa ruokaa täytyy olla tarjolla. Vielä ei olla uskallettu antaa velliä illalla ennen nukkumaanmenoa, ettei vaan tarvi vauvan kärsiä mahavaivoja yöllä. Niin ja muutenkin jos antaa velliä niin ei kannata tehdä samaa virhettä kuin minä ja antaa heti perään rintamaitoa.. Maha meni sekaisin ja huutoa riitti taas. Eli kunnon väli kahden näin erilaisen muonan välillä pitää olla.
Näin siis meillä, toivottavasti sait joitakin vinkkejä ja uskallatte vaikka ruveta kokeilemaan jo velliä tai nannia. Mutta jos haluat jatkaa pelkällä rintamaidolla, niin sekin päätös on kunnianarvoinen! Tsemppiä!
Kiitti vinkeistä! "Mukava" kuulla et toisilla on samanlaista ja helpottava kuulla et tää muuttunee vielä kun vaan maltan ootella et vauva kasvaa. Helpommaksihan tämä on koko ajan muuttunut ja sitä osaa "lukea" vauvaansa joka päivä paremmin. Tänään uni-itkuja ei ollut kun äiti osasi ennakoida tilanteen ja vei vielä vähän virkeän kaverin sänkyyn jonne hän nukahti pupua tuijotellen ja tuttia lutkuttaen.
Syöttäminen sujuu jo hieman paremmin. Mietin et kun yösyötöt onnistuu ni oisko avain asennon muuttamisessa. Makuulla oon tänään syöttäny ja hyvin on mennyt: poika on jaksanut puolistuntisenkin yhteensä syödä ja pärjännyt sillä jopa 3 tuntia kitisemättä mutta pidempiä päiväunia se ei ainakaan vielä tuonut. Mutta pitkällään poika ei ainakaan rinnalla kitise vaan syö tosi kiltisti. Pukluakin tuli vähemmän ja röyhtäys melko helposti. Toiv hyvä imetys jatkuu jatkossakin! Vielä en mitään muuta maitoa tahtoisi antaa mutta jotain lisäruokaa kenties. Katsoo nyt kun neuvolassa käydään!
Pitkien päiväunien puutteen vuoksi poika on nyt parina iltana nukahtanu suht vaivattomasti ja melko itsekseen (vein silmät auki mutta unisen pojan sänkyyn ja sinne rauhottui tutin kanssa) ja nukkunu 22-2 ja sit 2.30-8.30. Vaihdettiin vaippakin sellaiseen joka ei fuskaa joten sekään ei yöunta häiritse eikä herättele.
Kiitos tuesta. Ihana, kun täällä on melkein aina yksi jos toinenkin äiti, joka jaksaa kuunnella ja auttaa.