Kuulkaas

Nyt

Dementia ei ole sairaus vaan OIRE SAIRAUDESTA

6

1358

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dem.omainen

      on jotain muuta kenties väittänytkään? Syitä dementiaan löytyy paljon ja ei todellakaan ole sairaus.

    • Kati

      dementia l. tylsistyminen

      Dementialla eli tylsistymisellä tarkoitetaan aikuisiässä tapahtuvaa, elimellisistä syistä johtuvaa, sosiaalista ja ammatillista toimintaa haittaavaa, laajaa henkisen suorituskyvyn heikentymistä. Dementian oireina voivat olla muistin ja päättelykyvyn heikentyminen, persoonallisuuden muutokset sekä usein myös kätevyyden, havaintokyvyn ja puheen häiriöt. Dementia aiheutuu iäkkäillä henkilöillä aivojen rappeutumisesta, joka voi olla seurausta Alzheimerin taudista tai aivoverenkiertohäiriöstä. Muita dementian aiheuttajia voivat olla mm. kilpirauhasen vajaatoiminta, hyvänlaatuiset aivokasvaimet tai pitkään jatkunut runsas alkoholin käyttö. Varsinkin iäkkäillä henkilöillä masentuneisuuden oireet saattavat muistuttaa dementiaa, jolloin puhutaan pseudodementiasta.

      • ???

        alzheimer ole yksi dementian nimike, eikä alzheimer
        muutu dementiaksi vaan on dementiaa?


      • Kati
        ??? kirjoitti:

        alzheimer ole yksi dementian nimike, eikä alzheimer
        muutu dementiaksi vaan on dementiaa?

        Alzheimer on yksi dementoiva sairaus, sairaus joka edetessään aiheuttaa dementiaa, eli muistamattomuutta, sitä että kaikki opitut taidot vähitellen katoavat, niin pukeminen, syöminen, vessassa käynnit, ihmisten tunnistaminen, liikkuminen. Mutta taudin kulku on yksilöllinen jokaisella, toisilla etenee nopeasti, toisilla hitaasti. Jokaisen sairastuneen taudin etenemisen kaari on yksilöllinen.
        Dementoivia sairauksia on monia, alzhaimer on yksi niistä, ehkä kuitenkin yleisin. Kaikilla joilla on diagnoosina dementia, ei kuitenkaan ole diagnoosina alzheimeria.


    • Ezzy

      Ollaanpa sitä nyt tarkkoja. Yleisessä kielenkäytössä on aivan täysin yhdentekevää, onko keskustelunkohteena vaskulaarinen tai joku muu harvinaisempi sairaus vai "tavallinen" dementia, joka yleensä merkitsee sitä tavallisinta aiheuttajaa eli Alzheimerin tautia.

      Mehän vaan puhumme ja kirjoitamme dementiasta ikään kuin se olisi itsenäinen sairaus, koska yleensä näemme nimenomaan DEMENTIAN (="mieltä vailla") aiheuttamat muutokset käyttäytymisessä. Emme me läheskään aina tiedä mitään siitä elimellisestä sairaudesta, joka dementian on aiheuttanut. Kaikissa tapauksissa dementian syytä ei edes saada varmasti selville.

      • Tiki

        Hienosti kirjoitettu!

        Aivan turhaa ja älytöntä lähteä pilkkuja viilailemaan tälläisessa asiassa, koska itse asia tai sairaus ei muutu, kutsuu sitä sitten millä nimellä tahansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1419
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1019
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      851
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      815
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      806
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      163
      752
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      689
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      80
      650
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe