kun otan kissani syliin se alkaa syömään hiuksiani !!! onko normaalia kissoille syödä hiuksia???
kissa syö hiuksia?
titta89
5574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Omani syö vain märkiä hiuksia, mutta tutun entinen kissa söi ihan kuivia hiuksia.. Kai se on vain joillekkin kissoille tullut sellainen tapa, josko se kertoo siitä, että pitää omistajastaan, niin kuin se kun kissa nuolee vaikkapa ihmisen käsiä tai jalkoja.
Meidän kissa syö ja nuolee hiuksia, ei ole väliä onko märät vai kuivat. Kait se on jotenkin osoittaa tyytyväisyyttään isäntiään kohtaan. Kelpaa sekä emännän että isännän hiukset. ;) Tuskinpa se vaarallista on jos ei käyty hirveesti geeliä/hiuslakkaa.
sitä vois yrittää vähän toppuutella, suolitukoksen siitä hommasta voi saada, ja se tietää leikkausta.
syöpöttelyä harrastaa minunkin kissoistani urospuolinen. Herrakissa ahnehtii pitkää tukkaani silloin, kun nukun. Ei kissamoiselle ilmeisimmin mitään kummallista ole sattunut - vaikka hiuksissani usein on myös lakkaa - itse kyllä herään ja harmistelen harvenevaa "kruunuani".
vieroitettu.