Tällä hetkellä kuvaan aikaa sitten ostamallani Canon EOS 500:lla, mutta alan tympääntyä turhaan automatiikkaan, johon tulee silloin tällöin suotta turvauduttua, kun kuva on saatava nopeasti. Ei tule ikinä opittua nopeaa käsisäätöä. Haluaisin hankkia täysmanuaalisen, mekaanisen apparaatin ja kysynkin neuvoanne. Mitä konetta kannattaa lähteä hakemaan käytettyjen markkinoilta?
Janoan sellaista vehjettä, jossa vain valotusmittari kaipaa patteria, sillä nykyisellä kamerallani ei tee paljoakaan keskitalvella Lapin vaelluksella (mikään ei toimi, kun patteri jäätyy). Ja pienehkö koko ei olisi pahitteeksi, vaikka tiedän kyllä useiden kunnon vanhojen metallilaatikkojen olevan melko kookkaita ja varsin raskaita.
Mutta ideoita siis. Kiitän jo etukäteen.
Janoan sellaista vehjettä, jossa vain valotusmittari kaipaa patteria, sillä nykyisellä kamerallani ei tee paljoakaan keskitalvella Lapin vaelluksella (mikään ei toimi, kun patteri jäätyy). Ja pienehkö koko ei olisi pahitteeksi, vaikka tiedän kyllä useiden kunnon vanhojen metallilaatikkojen olevan melko kookkaita ja varsin raskaita.
Mutta ideoita siis. Kiitän jo etukäteen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nämä alkaa nykyään olemaan haluttuja kameroita,eikä ihme. 70- 80-luvun manuaaliset kamerat ovat lähes merkistä riippumatta mielyttävät ja toimintavarmat käyttää.
Yksi tällainen on esim. Canon Ftb, ja jos sellaisen löytää, joutuu todennäköisesti pulittamaan parisataa euroa, rungosta yhden kakkulan kera.
Ennenkuin ostat, niin tarkista ettei valotusmittari ole "väsynyt", ja ettei kameraa vaivaa ns. " pomppusuljin". Tämä on vika jossa verhosulkimen jarru on väsähtänyt, ja kuvattaessa kohteita joissa on voimmakkaampi valoisampi alue, syntyy ruudun reunaan vaaleampi (enemmän valottuneempi) raita.
Saattaisi olla viisampaa tehdä kysymys vielä esim. sf.net ryhmään, jolloin varmaan saisit runsaammin vastauksia. Mutta aivan varmasti idea on hyvä, lisäksi raskaampi kamera mahdollistaa valotukset käsivaralta pidemmillä ajoilla. Onnea !
No esim: Nikon FM2, jota valmistettiin vielä viime vuonna on hyvä valinta, kuten myös sen vanhempi versio FM. Muista merkeistä hyviä on Asahi Pentax MX, joka on todella pieni kooltaan. Samalta merkiltä löytyy myös KX, jollaisen omistin itsekin aikanaa -oikein hyvä valinta myöskin, vaikka hieman MX:ää isompi. Sitten on toki Olympus OM1 ja olikos se OM4, jonka valmistus on myös juuri viime vuosina lopetettu. Om1 on vähän kehnommin etsintiedoin varustettu mutta muut sisältävät sekä ajan että aukon näytön ja syvyysterävyyden tarkistusnastan. Tässä muutama, muita lisää googlella: manual slr camera jne...
Sellainen vanha malli kuin Asahi Pentax Spotmatic F on ihan täysmanuaalinen ja halpa jos sellaisen onnistuu jostain löytämään. Se on tosin aika painava ja siinä on kierrekiinnitys. Helsingissä kannattaa käydä Malminrinteen MR Kamerassa, jossa on valtava määrä vaihtolaitteita. Itse kuvaan Canon A-1:llä ja se toimii ainakin vielä -30 asteessa noin tunnin, mutta tietysti pidempäänkin jos pariston vaihtaa aina välillä povitaskussa olleeseen lämpimämpään.
nikon FG:ssä on 1/90 sek mekaaninen aika. muut ajat ovat sähköllä.
runko FG , salama SB-15, tamron adaII 80-210/3,5-4 myynnissä.
katso mr-kameran hinnastoa.
sopimisen paikka: [email protected]