miltä supistus tuntuu? siis semmoinen harjoitussupistus. olen nyt viikolla 27 jotain ja mietin että onko mulla ollu supistuksia kun en aina ole varma mikä mikäkin liikahdus vatsassa on. välillä tuntuu että alavatsasta yrittäisi joku tunkea ihon läpi ulos. onko se supistus vai vauvako siellä venyttelee? ehkä vähän tyhmä kysymys mutta en oikein osaa itse arvioida kaikkia tuntemuksia vatsassa..
supistuksista
.-.-.-.-.
4669
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kovettavat mahan melkein kivikovaksi. välillä täytyy oikein pysähtyä jos on liikkeellä, välillä tulee painetta alavatsalle/virtsarakolle
Minä olen rv 26 ja myös miettinyt että milloinkohan harjoitussupistuksia alkaa tulla. Aamuisin vielä sängyssä maatessa tuntuu lyhytkestoista kovaa vihlontaa nivusseudussa. Mitään kovettumista ei ole? Mitäköhän tuo vihlonta on? Kohdunkasvua, supistusta, muuta?
on ollut semmoista vihlontaa alhaalla, useimmiten oikealla puolella. välillä kun nousee yöllä vessassa käymään ni saattaa vihlasta kovastikin. mulla oli kerran ihan pari selvää isompaa supistusta, mutta se johtui varmasti siitä kun olin monta päivää muuttopuuhien parissa touhunnut ja imuroinut ja pessyt lattioita enkä malttanut kunnolla huilata. silloin tuntui maha menevän selvästi kovaksi ja tuntui epämiellyttävältä. sen jälkeen en oikein oo huomannut että vastaavaa olis tapahtunu.
Heippa.
Mulla näitä harjoitussuppareita tullut jo viikolta 17, samoin kuin eka raskaudessani..nyt rv28. Maha tuntuu kivikovalta ja minulla ainakin nykyään henkeä oikein salpaa, josta tietää että kohta tulee supistus.(päivässä n. 40krt..mikä ei kovin normaalia). Se vihlonta nivusessa on vaan venytyskipuja, ei mitään vakavaa. Liitoskivut tuntuvat sitten lähinnä häpyluussa, kuin se olisi tehty kahdesta eri kappaleesta, jotka liikkuu eri suuntiin esim. kävellessä.
Toivottavasti avitti jotakuta.