Hei. Miksi monissa virallisissakin paikoissa sanotaan Suomen Turku? Eräs turkulainen kaveri sanoi, että se on vain vittuilua turkulaisia kohtaan. Ilmeisesti Suomi24 kokee olevansa pelkkä vitsi, jos tuollaisen otsikon laittaa?
Vai onko jossain Ruotsissa oikeasti joku Turku?
KERTOKAA!? =(
Vai onko jossain Ruotsissa oikeasti joku Turku?
KERTOKAA!? =(
Vastaukset 5
Vanhimmat
Wikipediasta löytyi tällainen selitys asialle:
"Sana turku tulee yleisesti hyväksytyn teorian mukaan muinaisvenäjän sanasta tǔrgǔ, joka tarkoittaa 'markkinapaikkaa'. Nykyistä Turkua alettiin ehkä sanoa Suomen Turuksi erotukseksi muista turuista eli markkinapaikoista, joita oli muinoin pitkin Suomen rannikkoa. Sanonta "maailman turuilla ja toreilla" tarkoittaa nykykielellä "maailman markkinoilla ja markkinapaikoilla"."
Voi muistaa senkin, että Suomi on alunperin tarkoittanut vain Lounais-Suomea, sitä Varsinaista Suomea. Muu on ollut Hämettä, Karjalaa ja Pohjanmaata, Savoakin myöhemmin. Ja sen varsinaisen Suomen alueella tärkein markkinapaikka eli tori eli Turku oli siis siinä Aurajoen rannassa.
niin tosiaan tuolla ruotsin puolella on oma "turku", siitä kai tuo suomen turku juontaa juurensa. tosin paikan nimeä en nyt muista, mutta melkein sama se oli kuin åbo. sen muistan että kyseinen paikka lausutaan suunnilleen samoin kuin meidänkin turku ruotsiksi. mutta kaipa jollain viisaammalla on tuostakin enemmän tietoo
ruotsissa aika monta åbo(a),osoitteesta www.hitta.se löydät ne kaikki
Missä ihmeessä on Ruotsi?