Kumpi olisi parempi? Suositelkaa ja ETENKIN perustelkaa!
Molemmat on harkinnassa, kummanlaisen vaan saa rakentaa. Minua miellyttäisi 1½ -kerroksinen, mutta isäntä on sitä mieltä, että sen maalaus, räystäiden puhtaanapito yms. ovat niin hankalaa hommaa, että ei, ei, ei..
Molemmat on harkinnassa, kummanlaisen vaan saa rakentaa. Minua miellyttäisi 1½ -kerroksinen, mutta isäntä on sitä mieltä, että sen maalaus, räystäiden puhtaanapito yms. ovat niin hankalaa hommaa, että ei, ei, ei..
Vastaukset 14
Vanhimmat
Meille tulee talo yhteen tasoon. Vihaan portaita ja yläkerran kuumuutta. Taloon saa huomattavasti paremmin avaruutta, kun tila ei jakaudu kahtia.
Meillä elämäntilanne on se, että rakennamme taloa loppuelämäksemme, eli (toivottavasti) asumme siinä vielä vanhuksina. Silloin ei portaista ole kuin haittaa.
1,5 -kerroksinen talo on olennaisesti hankalampi rakentaa, huoltaa ja ylläpitää kuin 1-kerroksinen.
ja tulee ilman muuta 1,5 kerroksinen. Se sopi ensinnäkin paremmin meidän tontille kuin 1 kerroksinen koska tontti on kapea. Lisäksi halusimme lasten huoneet omaan kerrokseen jossa on oma myös kylppäri ja oleskelutila. Samoin näin saamme olohuoneeseen korkeaa tilaa.
Lastenhuoneiden yms. lisätilan sijoittaminen toiseen kerrokseen on erittäin toimiva ratkaisu. Sekä vanhemmat että lapset saavat tällä ratkaisulla huomattavasti paremmin rauhaa toisiltaan.
Kuitenkin kannattaa huolehtia siitä, että kaikki asumisen kannalta välttämättömät tilat ovat samassa tasossa. Eli keittiö, saunatilat, oleskelutila ja ainakin yksi makuuhuone ovat ensimmäisessä kerroksessa. Tällöin talossa voi asua vanhana ja raihnaisenakin ilman tarvetta kulkea portaissa.
Sitäpaitsi 1½ ja 2 -kerroksiset talot ovat yleensä paljon paremman näköisiä. Ja ei niitä yksikerroksisenkaan talon rännejä maasta suoraan puhdisteta yhtään sen helpommin, eikä taloa maalata ilman telineitä tai nostokoria.
Pakko kommentoida edelliseen.. miten niin paremman näköisiä kuin yksikerroksiset? Itse olen täysin päinvastaista mieltä, ja eiköhän se jokaisella kuitenkin ratkaise, että minkälainen talo tontille soveltuu, ja minkälaisia tilaratkaisuja kukin perheelleen toivoo ja tarvitsee. Molemmista vaihtoehdoista löytyy varmasti julkisivultaan tyylikkäitä ratkaisuja!
Onneksi talojen (ja pitkälti muidenkin asioiden) ulkonäköseikat ovat makuasiota, joten niistä voi - ja pitääkin - muodostaa oman mielipiteensä.
Kyllä minun mielestäni useampikerroksiset pientalot ovat paremman näköisiä kuin yksikerroksiset talot. Alkuperäisen kysyjän pitääkin muodostaa asiasta oma mielipiteensä ja tehdä valintansa sen mukaisesti.
Siitä olen kanssasi samaa mieltä, että talo pitää valita tontin, ympäristön ja omien tarpeiden mukaisesti.
Ainoastaan makuasioista voi kiistellä - faktat ovat tosiasioita...
no,aika lapsellista alkaa väittelemään mikä on
paremman näköinen,yksi-vai kaksikerroksinen..
se on makuasia ja tulee kunkin tarpeeseen...
me halusimme vuosien rintamamiestalossa asumisen jälkeen uudesta kodistamme yksitasoisen..koska
suurin syy näin pyykkärin näkövinkkelistä on se et
kyllästytti rahdata niitä puhtaita vaatteita sinne kunkin omaan vaatekaappiin..juu,arvaan et joku fiksu ehdottaa et sehän on tenavien oma homma...näinhän se olis jos toimis!
jotenkin vaan se yksitasoinen tuntuu avarammalta
ja mukava kun joskus näkee niitä lapsia jotka ennen oli hautautuneena sinne ylös peliluoliinsa..
Minusta on järkevää tehdä varaus yläkerralle eli ensialkuun tekee alakerran esim.130 m^2 ja n.5-vuoden päästä tekee yläkerran. Ja alakerrasta löydyttävä kaikki tarpeellinen mm.2-makuuhuonetta. Ei heti alkuunsa mene niin älyttömästi rahaa, kun yläkerran tekeminenkin maksaa. Kuitenkin tosiasia on että 1,5-kerroksisen saa paremmalla hinnalla kaupaksi, kun on arvokkaamman näköinen/oloinen.
...tosiaankaan 1½ kerroksinen ole arvokkaamman näköinen vaan päinvastoin pieni ja ahdas! Tämä tietysti riippuu talosta, mutta pätee kyllä aika moneen. Avaruutta on 1-tasoratkaisussa huomattavasti enemmän. Mutta toivottavasti kaava sallii kattokaltevuuden 1:3, matalammat näyttävät kyllä ladoilta...
Itselläni on uusi 11/2 kerroksinen kastellitalo ja on osoittautunut hyväksi valinnaksi
Tulee halvempi pohja suhteessa neliömäärään,yläkerran lämmitys on edullisempaa. Ilmastoinnilla saa kaikkiin huoneísiin miellyttävän lämmön.
Ennenkaikkea anopin saa yläkertaan vierailunsa ajaksi, samoin muutkin vieraat
Kun on lapsia niin voi olla rauhassa toisessa kerroksessa.
Talo on komea kun se on korkeampi "kartanomaisempi".
Yläkerrassa on hyvä olla vessa ja suihku niinkuin meilläkin niin vältytään turhalta liikennöinniltä .
Muistakaa laittaa riittävä määrä kattotuoleja,vaikka 0,5 metrin välein ja kunnollinen äänieristys(3*15mm gyproc ja vaimennusmatto),ettei kuulu nitinöitä.Puuportaitten sijaan voisi ajatella betonielementtiä.
Talo kartanomaisempi?? No jaa, jos talossa on terasseja paljon, näyttää kyllä hyvältä. Jos taas asuinneliöitä on alle pari sataa, on sisältä ahdas eikä ollenkaan avara. En ottaisi mistään hinnasta 1½-kerroksista. Neliöitä voi piisata, mutta kun katsellaan yksittäisten huoneiden kokoa, häviää 1-tasolle mennen tullen.
kateellisia joilla varaa vaan omatalon halvinpaan latoon.
Voi kurja, joku ei pidä talostasi. Muuta vaihtoehtoahan ei ole kuin kateellisuus ja köyhyys... En tosiaankaan ole kade, yksinkertaisesti pidän vain yhdessä kerroksessa asumista parempana. Esimerkiksi n.150 m2 1½-kerroksisessa on pieni, mutta 1-taso suhteellisen tilava.
Minusta 150 neliötä on 150 neliötä on ne sitten kerroksessa tai kahdessa.
Puolitoistakerroksisena samalla rahalla saa rakennetuksi enemmän neliöitä ja niiden asuminenkin tulee edullisemmaksi. Ja sitten kun ei jaksa enää kiivetä toiseen kerrokseen ovat ylhäällä olevat neliöt jo joka tapauksessa "ylimääräisiä". Siis puolitoistakerroksinen "sopeutuu" paremmin perheen elämän eri vaiheisiin.
Mutta tämähän on myös "makuasia", joten voimme olla sovussa ja kuitenkin eri mieltä.
Meillä oli aikaisemmin 1- kerroksinen talo ja tykkäsin todella paljon siitä.., oli erittäin käytännollinen.
Luonnollisesti 1 1/2 -kerroksinen 150m2 talo tuntuu pienemmältä kuin 1-kerroksinen 150 m2 talo.., alapohja on niin pieni 1 1/2 -kerroksisessa talossa.
Meille valmistuu piakkoin 244 m2 2-kerroksinen talo.., maalle (maalle sopii paremmin 1 1/2 - 2 kerroksinen talo kuin 1 kerroksinen. Olen edelleen sitä mieltä että 1 kerroksinen talo on käytännöllisempi.