Moni kirjoittaja on ihmetellyt miksi moottoripyöriä ei arvokkaimpina tavaroina varastettu.
Oletetaan että tekijä olisi ollut joku ulkopuolinen tuntemattomaksi jäänyt, no ei varmaan olisi ollut kovin pitkään tunteematon jos pyöriin olisi kajonnut.
Oletetaan että tekijä olisi ollut joku ulkopuolinen tuntemattomaksi jäänyt, no ei varmaan olisi ollut kovin pitkään tunteematon jos pyöriin olisi kajonnut.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tosi on. Kysymys miksi arvokkaat m-pyörät on jätetty varastamatta, on suorastaan käsittämättömän typerä. Kommentoidaan nyt kuitenkin niille joilla arvostelukyky on liian puutteellinen:
1. Mitä varas olisi m-pyörällä tehnyt? Jos olisi ajellut sillä itse tai myynyt, olisi täytynyt väärentää ainakin rekisterikilpi ja rekisteriote, ehkä rungon numerokin. Kiinnijäämisen riski melkoinen, ja yhteys murhiin olisi ilmeinen. Pyörä olisi taatusti ollut valtakunnan etsityin menopeli 60-luvun alkupuolella. Kiinni jäädessä olisi todella paljon selitettävää viranomaisille, vaikka ei olisi surmiin syyllistynytkään. Purkaminen ja myynti varaosiksi olisi sekin ollut samoista syistä riskaabelia.
2. Mihin laitat oman polkupyöräsi / moottoripyöräsi / autosi, jos olisit tullut sellaisella tapahtumapaikan lähistölle? Kiinnijääminen on aika varmaa jos jätät oman kulkuneuvon rikospaikan lähelle, tai tulet jonkun kaverin kyydissä myöhemmin noutamaan sen pois. Jos tarkoituksena on ollut varastaa nuo arvokkaimmat tavarat, olisi pitänyt olla peräkärry mukana... Ja entä sen jälkeen, ks. kohta 1.
3. Helluntaipyhän aamuna oli liikenne hiljaista, joten m-pyörällä olisi varmaan voinut ajaa pakomatkalle nopeasti ja kauas. Lisäksi voisi vaikka heittää vaatekassin joltakin sillalta veteen, 'tappokivi' painona... Mutta entä sen jälkeen? Jäisitkö asunnottomaksi kuljeksijaksi vieraalle paikkakunnalle satojen kilometrien päähän? Ja jos olet kotoisin sieltä kaukaa, miten olet tullut Bodomille? Ks. myös kohdat 1 ja 2.
4. Jos tavaroiden viejä on ollut asunnoton 'metsien mies' (mikä on täysin mahdollista, niitä oli Bodomin seudulla runsaasti), hän ei olisi ehkä edes osannut laittaa pyörää käyntiin tai ajaa sillä, vaikka olisi sattunut olemaan selvin päinkin (mikä on hieman epätodennäköistä ko. viikonpäivänä ja tuohon kellonaikaan). Ja jos olisi osannut, mitä hän m-pyörällä olisi tehnyt? Ks. kohta 1.