Onko enää netto hinnoittelua?

Ainakin itsestäni näyttää, että Opelin hinnat ovat nousseet kovasti, joten onko tuo netto hinnoittelu loppunut, vai olisiko siirtynyt vain vaihdokkeihin?

Huomasin semmoinen asian, että Oopelin myynti on tippunut 40%, olisko vika tuossa hinnoittelussa?
51088
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä myynnin putoaminen tosiaan johtuu hinnoittelusta, uuden Vectran odottelulla ja Astran kilpailijoiden uudistumisella ei ole mitään osuutta asiaan...

Äänestä
  • Eikä sillä tosiseikalla että Opel rikkoo Suomen kuluttajalakia minkä ehtii. Löytyy useampia tapauksia. Paha kello kauas kantaa viimeinkin.

    Äänestä

  • Mie kirjoitti:

    Eikä sillä tosiseikalla että Opel rikkoo Suomen kuluttajalakia minkä ehtii. Löytyy useampia tapauksia. Paha kello kauas kantaa viimeinkin.

    Astran laatu on ollut niin luvattoman huono että myynti väkisinkin kärsii ja omat kokemukseni korjaamopalveluista ovat niin huonoja että ei ole paljon mielenkiintoa asioida opel-korjaamolla. Jos korjaamolla kerrot että autossa on vika joka pitäisi korjata takuuna korjaamo pyrkii kaikin keinoin välttämään korjausvastuunsa selityksin: normaalia kulumista, ei me olla ikinä kuultukaan tuollaisesta viasta,ei siinä ole mitään vikaa... ja jos siitä huolimatta olet sitä mieltä että vika on olemassa ja vaadit korjausta niin olen tullut haukutuksi korjaamopäällikön toimesta. Kehuvat olevansa ammattilaisia ja antavat ymmärtää ettei autoja osata korjata/huoltaa muualla kuin opel liikkeessä. Olen muuten tähän mennessä ollut joka kerta oikeassa kun olen valittanut jostain viasta, mutta joka kerta on vaadittu kohtuuttomasti sitkeyttä jotta myyjän itsensä antama takuu korvaisi jotain. Ihmekkös tuo jos myynti kärsii? Eikä Vectrankaan laatu tunnu olevan kovin kehuttava. Uutta Vectraa valmistavan tehtaan johtaja kertoi äskettäin että tuotantoa pienennetään n. 800 kpl/päivä alle 400 kpl/päivä jotta laatu olisi parempi.

    Äänestä

Nettohinnoittelu päättyi 1.6.2002

Äänestä
  • Nettohinnoittelu päti varsinkin vaihdokista tarjottuun hyvitykseen. Pöllöintä oli että Opel-liikkeessä sai käytettyyn vaihdettaessa paremman hyvityksen kuin uuteen.
    Ja käytettyynkin vaihdettaessa hyvitys oli monta tonnia pienempi kuin muissa paikkakunnan liikkeissä vastaavan hintaluokan autoon.
    Tai jopa saman liikkeen muihin merkkeihin.

    Nettohinnoittelusta hyötyi siis vain se, jolla ei ollut vaihdokkia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pekka kirjoitti:

Ainakin itsestäni näyttää, että Opelin hinnat ovat nousseet kovasti, joten onko tuo netto hinnoittelu loppunut, vai olisiko siirtynyt vain vaihdokkeihin?

Huomasin semmoinen asian, että Oopelin myynti on tippunut 40%, olisko vika tuossa hinnoittelussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu