Ajoneuvolla ajo kielletty

Talojemme pihatiellä on moottoriajoneuvolla ajo kielletty merkki eikä siinä ole lisäkilpeä.

Toiset ovat sitä mieltä että pihaan ei saa ajaa missään tapauksessa ja toiset taas että huoltoajo on sallittu esim. kauppakassien vienti on huoltoajoa.

Eräs naapuri on uhannut että jos ajelu ei lopu niin soittaa poliisit sakottamaan.

Eli mikä on oikea tulkinta asiassa?
31297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Huoltoajo ei ole sallittua, ellei sitä osoiteta lisäkilvin. Tosin on outoa, että huoltoajoa ei ole sallitua.

Kauppakassin vienti ei ole huoltoajoa.

1) kiinteistön, sillä olevien rakennusten, tilojen ja laitteiden huoltoon tai vartiointiin liittyvä ajo silloin, kun se on välttämätöntä;

2) jakeluliikenne sekä sellaisten tavaroiden kuljetus, joiden kantamista ei niiden painon tai muun erityisen syyn takia ole kohtuullista edellyttää;

3) sellaisen henkilön kuljetus, jonka toiminta- tai liikkumiskyky tai kyky suunnistautua on iän, vamman tai sairauden takia taikka muusta syystä rajoittunut;

4) lasten kuljetus, kun yhdellä henkilöllä on valvottavanaan useampi kuin yksi alle seitsemän vuoden ikäinen lapsi;

5) asiakkaan noutaminen ja tuominen taksilla; tai

6) ajoneuvon kuljettaminen, kun kuljettaja on liikuntavammainen.

Naapuri ei voi soittaa poliisia sakotamaan, vaan sen voi tehdä vain kiinteistön omistajan edustaja, isännöitsijä tai hallituksen pj.

Äänestä
  • Tietenkin naapuri voi ilmoittaa rikoksesta, ihan kuten kuka tahansa. Ei se ole sidoksissa kiinteiston omisukseen.
    Eri asia on sitten tuleeko virkavalta paikalle. Veikkaisimpa että ei varmasti tule. Valitettavasti.

    Tuosta itse asiasta olen sitä mieltä että tervejalkaiset joutavat kävellä. Minäkään en pidä siitä kun autot ajetaan ovien eteen eikä vaivauduta kävelemään mutamaa kymmentä metriä parkkipaikalta kotiin.

    Äänestä

Näitä hupaisia pihakyltityksiä näkee siellä täällä. Eräälläkin pihalla on kaksi sisäänajoliittymää, joista toisessa on kielletyn ajosuunnan merkki ja toisessa ajoneuvolla ajo kielletty - molemmat ilman lisäkilpiä. Herää vaan kysymykset, että
a) millä pirulla ne pihalla olleet kuusi autoa ja kahdeksan polkupyörää ovat sinne oikein päässeet (no OK, pyörät on voitu taluttaa), ja
b) jos kerran toisen ajotien pää selvästi antaa ymmärtää että pihaan on yksisuuntainen liikenne jostakin muualta, niin mistäköhän se oikein on. Vai onko se rakennus tarkoitettu vain talosta pois muuttajille :-)

Niitäkin näkee yhä paljon, joissa on lisäkilpi jossa viitataan kyseisen kunnan/kaupungin järjestyssääntöihin pysäköintikiellon tai ajokiellon alla. On tullut itselle jopa mieleen alkaa valmistamaan "korjaussarjakilpeä" jota myisi noille onnettomille taloyhtiöille, näyttäisi markkinoita olevan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Erkki kirjoitti:

Talojemme pihatiellä on moottoriajoneuvolla ajo kielletty merkki eikä siinä ole lisäkilpeä.

Toiset ovat sitä mieltä että pihaan ei saa ajaa missään tapauksessa ja toiset taas että huoltoajo on sallittu esim. kauppakassien vienti on huoltoajoa.

Eräs naapuri on uhannut että jos ajelu ei lopu niin soittaa poliisit sakottamaan.

Eli mikä on oikea tulkinta asiassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu