Busterin pohja näkinkenkää

täynnä. TAAS!

04 L on nyt toista kesää vedessä. Viime kesänä kun peli ostettiin sanoi kauppias, että maalia ei enää tarvitse tälle kesälle, koska kesä oli jo niin pitkällä. Jo viime kesänä aloin aavistaa pahaa, kun veneen nopeus putosi reilusti. Syksyllä vene nostettiin ja kas kummaa pohja oli aivan täynnä näkinkenkää.

Pohja putsattiin. Maalaus suoritettiin tänä keväänä ennen vesille laskua. Pohjamaalit ja myrkyt. Nyt vene on ollut vesillä noin 3kk ja vene kulkee taas kuin olisi iso ankkuri perässä. Kierroksia uupuu noin 1500. Vene nostettiin ylös ja pohja on aivan samassa kunnossa kuin viime kesän jälkeen. Järkyttävä määrä näkinkenkää!

Missä vika? Suoraan sanoen vituttaa ja paljon. Sama homma edessä taas kun pohja pitää raapia.

13

4380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vielä

      Mitä antifouling-maalia käytit?

    • sama homma ollut..

      Korjaantui maalaamalla yhden ylimääräisen kerroksen "myrkkyä" pohjaan,tänä kesänä ole ollut enää ongelmia..

    • R K-S

      Edelleenkin on saatavana tehokkaita myrkkymaaleja, jotka pitävät pohjan puhtaana 2-3 vuotta. Miten ne soveltuvat noihin syöpyviin alumiiniveneisiin, se onkin sitten toinen juttu.

      • vedetä alumiinille

        vaikka sellaisiakin voi olla. Primeriä muutoma ohut kerros väliin. Ei ole ihan halpaa, mutta kannattanee kuitenkin. Siellä ne primerit sitten saavatkin olla. Sivellään vai myrkkymaaleja päälle, mutta tarpeeksi ohennettu, että eivät lohkeile.Onkohan venepaikalla merkitystä, tuohon rokon määrään...


      • sanoivat
        vedetä alumiinille kirjoitti:

        vaikka sellaisiakin voi olla. Primeriä muutoma ohut kerros väliin. Ei ole ihan halpaa, mutta kannattanee kuitenkin. Siellä ne primerit sitten saavatkin olla. Sivellään vai myrkkymaaleja päälle, mutta tarpeeksi ohennettu, että eivät lohkeile.Onkohan venepaikalla merkitystä, tuohon rokon määrään...

        Että ei saa ohentaa missään nimessä,menettää kuulemma tehonsa,ja ei tuota nyt kovin paksua kerrosta tule, kun mohair telalla muutaman kerroksen maalaa.Kyllä tuolla paikalla on merkitystä,ennen minulla oli merellä matalassa poukamassa,eikä mitään ongelmia ollut,nyt sitten hiukan syvempi paikka,ja tuulisempi(luulisi veden vaihtuvan),mutta viime kesä (joka oli ens.kyseisessä paikassa),niin pohja oli todella karmeassa kunnossa..


    • vinkkimies

      Onko hyviä vinkkejä miten poistaa näkinkenkää Busterin pohjasta. Sen olen todennut että se kannattaa tehdä välittömästi veneen noston jälkeen.
      Busterissani on siin maali pohjassa, joten jokin suht pehmeä lasta vois olla hyvä raapimiseen. Painepesurini teho ei ainakaa näytä riittävän. Vinkkejä?

      • Nimetön

        Ainoa kunnon suoja alumiiniveneeseen saadaan vanhalla kunnon alu rasing myrkkymaalilla.Sitä ei ole saanut myydä enään vuosiin ikävä kyllä.Eu kieltää.Alumiinivene tarvitsee aina suojaksi vähintään 2 kertaisen praimerin,jotta pohja ei syöpyisi.Itse hankin maalia aikoinaaan monta litraa kun kuulin lopetusuhasta.Kyselehän jos jollain on jemmassa kyseista myrkkymaalia,niin osta pois.Vanha myrkky oli vielä tina pohjaista,niin kuin aluveneen myrkyn kuuluu olla,ettei kuluta pohjaa.Mitä tulee pohjan putsaukseen,niin vanha konsti on ajaa syksyllä jäissä niin pohja varmasti puhdistuu,mutta varo potkuria.


      • Osku
        Nimetön kirjoitti:

        Ainoa kunnon suoja alumiiniveneeseen saadaan vanhalla kunnon alu rasing myrkkymaalilla.Sitä ei ole saanut myydä enään vuosiin ikävä kyllä.Eu kieltää.Alumiinivene tarvitsee aina suojaksi vähintään 2 kertaisen praimerin,jotta pohja ei syöpyisi.Itse hankin maalia aikoinaaan monta litraa kun kuulin lopetusuhasta.Kyselehän jos jollain on jemmassa kyseista myrkkymaalia,niin osta pois.Vanha myrkky oli vielä tina pohjaista,niin kuin aluveneen myrkyn kuuluu olla,ettei kuluta pohjaa.Mitä tulee pohjan putsaukseen,niin vanha konsti on ajaa syksyllä jäissä niin pohja varmasti puhdistuu,mutta varo potkuria.

        Minulla Hempelin Alusafe on toiminut hyvin vuosia. Tärkeää on, että pohjustus (alumiinin hionta ja primerikerrokset) tehdään oikein.


    • Ykä

      Ittellä vanha RS ja saman suuntaisia kokemuksia. Viimevuonna vetelin yhden purkin Alucoattia pohjaan ja tässä vaiheessa vuotta oli nopeudesta jo jonkin verran pois. Tänä keväänä rullasin kaksi purkillista pohjaan ja toistaiseksi kulkee. Näyttäisi siis siltä, että Hemppelin suositus kahdesta kunnon kerroksesta ei ole pelkkää puhetta, vaan maalin teho ei yksin kertaisesti muuten riitä. Kustannuksia ja työtä tuo tietysti lisää, mutta jos edes näin pääsisi kauden loppuun kunnolla on kai tilanteeseen vain mukauduttava.

      • täällä

        Kaksi kerrosta tänä keväänä,eikä ole ongelmia ollut,eikä tuon kokoisen pohjan maalaamiseen kauaa mene,eikä tarvitse yhtään edes ohentaa,niin kummasti riittää reilusti alle kaksi purkkia..


    • kirjoittajasama

      Onko sillä merkitystä kuinka nopeasti maalauksen jälkeen vene pitää laskea vesille?

      • väärin

        Muista niin kuukausi,ei tuota purkkia nyt vieressä ole..


    • näkki

      Onko joku koittanut tuota Mobiwash- vehjettä? Linkki: http://www.rsplanering.fi/mobiwash/mobiwash.htm
      Mahtaiskohan poistaa näkinkengät Busterin pohjasta? Maalaus meni veneessäni pieleen ja ajattelin että jos tuo vehje purisi näkinkenkiin niin säästyisin isolta vaivalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      119
      5204
    2. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      47
      2869
    3. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2812
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      31
      2561
    5. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      23
      1939
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      11
      1687
    7. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1647
    8. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      23
      1425
    9. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      97
      1397
    10. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      10
      1388
    Aihe