Betonirappusten "pinnoitus"

Onko kukaan keksinyt hyvää keinoa muuttaa rivitalon betonisten kierrerappusten pintamateriaali puuksi/parketiksi tai laminaatiksi?

Pysyykö vain ruuvi&proppu yhdistelmällä vai onko joku keksinyt paremman kiinnitystavan? Nyt perinteinen huopa? kangas rapuissa, ei kovin kiihottava ulkoasultaan.

Kiitos vinkeistä...
52081
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kokoa rapputasoja suurempia "laminaattilevyjä" liimaten laminaatin saumat, piirrä rappusen muoto "levyyn" ja sahaa kuviosahalla kappale irti. Kiinnitä rapputason laminaatti sellaisella rakennusliimalla, joka on kuivuttuaan hieman elastinen. Jätä pieni elämisvara jokaiselle elementille.
Portaan kulmiin on saatavissa listoja, joissa on liukueste. Liukuesteteippi on ehkä kuitenkin vielä hyvä olla vielä portaan etureunassa.

Äänestä
  • oikeesti, silleen saa betoluxilla 3krt maalaten kestavät ja tyylikkäät (ja halvat). Eikä kuule oo yhtään laminaattia liukkaammat!

    Äänestä

Minä laitoin pari viikkoa sitten uuteen taloomme betoniportaisiin samaa lautaparkettia, mitä on muuallakin. Liimasin parketin Cascon "norsunpaskalla", nimeltään muistaakseni Proflex. Liima levitetään harvalla kammalla ja voin sanoa, että on lempinimensä näköistä tavaraa, jolla helposti sotkee joka paikan. Muuten kyllä oli helppo homma ja tuntuu parketti pysyvän, kuin tauti alustassaan. Betonin käsittelin ennen liimausta primerilla. Porrasnokat tuli parkettivalmistajalta.
Lopputulos on hyvä.

Äänestä
  • Siporex-portaat päällystin parketilla. Laitoin alle tarvittaessa oikaisulaastia (rakennusaikana syntyneisiin koloihin), sitten tartuntaa parantamaan primerin ja ylimääräistä vesieristettä. Siihen pintaan sitten tuollaista kaksikomponenttista "norsunpaska" tyyppistä liimaa. Etureunoihin messinkikulmalista liukuesteeksi.

    Äänestä

  • Siporex portaat kirjoitti:

    Siporex-portaat päällystin parketilla. Laitoin alle tarvittaessa oikaisulaastia (rakennusaikana syntyneisiin koloihin), sitten tartuntaa parantamaan primerin ja ylimääräistä vesieristettä. Siihen pintaan sitten tuollaista kaksikomponenttista "norsunpaska" tyyppistä liimaa. Etureunoihin messinkikulmalista liukuesteeksi.

    Minulle tarjottiin myös Kiillon kaksikomponentti norsunp...., mutta suositeltiin myös samalla tuota Cascon tuotetta, koska on yksikomponenttinen.
    Kaksikomponenttiliima on ilmeisesti työläämpi ja tarkka sekoitussuhteesta. Myös työstöaika on kaiketi lyhyempi.
    Kummallakin kai päätyy haluamaansa lopputulokseen huolellisella työllä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko kokemuksia kirjoitti:

Onko kukaan keksinyt hyvää keinoa muuttaa rivitalon betonisten kierrerappusten pintamateriaali puuksi/parketiksi tai laminaatiksi?

Pysyykö vain ruuvi&proppu yhdistelmällä vai onko joku keksinyt paremman kiinnitystavan? Nyt perinteinen huopa? kangas rapuissa, ei kovin kiihottava ulkoasultaan.

Kiitos vinkeistä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu