Mitä on rakkaus?

..........
91067
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

... paras ja tuskaisin asia.

Äänestä

..on sielujen sympatiaa ja sähköistä vetovoimaa, sille tunteelle ei voi mitään eikä sitä voi vastustaa, sitä ei voi kieltää. Rakkaus on ihana tunne, mutta tuo myös mukanaan tuskaa.

Äänestä

Minulla astui tuska kuvaan vasta kun sydämen rakkaus valahti housuihin!Mutta sydämestä se ehdottamasti ALKOI.

Äänestä
  • ;-D

    Äänestä

Raamattuni lukenut. Mielestäni tämä kohta on aika kuvaava:

"Eivät suuret vedet voi rakkautta sammuttaa, eivät virrat sitä tulvaansa upottaa. Jos joku tarjoaisi kaikki talonsa tavarat rakkauden hinnaksi, häntä vain halveksuttaisiin.

Vaikka minä puhuisin ihmisten ja enkelien kielillä, mutta minulla ei olisi rakkautta, olisin minä vain helisevä vaski tai kilisevä kulkunen.
Ja vaikka minulla olisi profetoimisen lahja ja minä tietäisin kaikki salaisuudet ja kaiken tiedon, ja vaikka minulla olisi kaikki usko, niin että voisin vuoria siirtää, mutta minulla ei olisi rakkautta, en minä mitään olisi.
Ja vaikka minä jakelisin kaiken omaisuuteni köyhäin ravinnoksi, ja vaikka antaisin ruumiini poltettavaksi, mutta minulla ei olisi rakkautta, ei se minua mitään hyödyttäisi.
Rakkaus on pitkämielinen, rakkaus on lempeä; rakkaus ei kadehdi, ei kerskaa, ei pöyhkeile, ei käyttäydy sopimattomasti, ei etsi omaansa, ei katkeroidu, ei muistele kärsimäänsä pahaa, ei iloitse vääryydestä, vaan iloitsee yhdessä totuuden kanssa;
kaikki se peittää, kaikki se uskoo, kaikki se toivoo, kaikki se kärsii.
Rakkaus ei koskaan häviä; mutta profetoiminen, se katoaa, ja kielillä puhuminen lakkaa, ja tieto katoaa. Sillä tietomme on vajavaista, ja profetoimisemme on vajavaista. Mutta kun tulee se, mikä täydellistä on, katoaa se, mikä on vajavaista. "

Rakastamalleen ihmiselle ei koskaan voisi tehdä mitään sellaista, mikä satuttaisi häntä.

Äänestä
  • ei enää paremmin voisi ilmaista!!!

    Äänestä

  • Arja kirjoitti:

    ei enää paremmin voisi ilmaista!!!

    Raamattu on kirjana erittäin mielenkiintoinen, varsinkin sieltä löytyvät runot ja sananlaskut ovat iättömiä. Ihminen tunteineen on ollut aina sama, kaikista historian katastrofeista huolimatta.

    Rakkaus on silta ihmisestä toiseen. Joskus se on sanaton.

    Äänestä

  • ... kertaa minäkin olen tuon tekstin kuullut häissä ja elokuvissa. Nyt vasta oikeasti ymmärrän sisällön.

    Siihen tarvittiin rakkaus.

    Äänestä

Rakkaus on sitä että tuntuu että toinen on elämän tarkoitus, tai vähintään tärkein asia maailmassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyyyyu kirjoitti:

..........

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu