vp b230 pitkäisku

16v

käykö sp250 b230 moottoriin 16venttiilinen kansi?

4

393

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VolvoMan (kiitos kun joku v...

      Lohkoon käy AQ171/SP251 tai B234 autonkoneen 16v kansi, mutta joudut ensinäkin koneistamaan mäntiin lovet venttiileille.

      Toiseksi tarvitset 16v koneen imusarjan, termostaattikotelon, hihnapyörästön nokkahihnan ja rullan kera, 16v koneen pakosarjan (jos löydät käytetyn, olet guru, uusi 1506,70e, ja saa VAIN volvolta!). Ja tietenkin tarvitset jäähdytysvesiputket lämmönvaihtimen ja öljynjäähdyttimen ja pakosarjan välille.

      Ja lisäksi joudut koneistamaan lohkoon paikan öljynpainekellolle, koska se on AQ171 koneessa lohkossa, ja AQ151/SP250 koneissa öljynjäähdyttimessä, mutta se ei mahdu olemaan öljynjäähdyttimessä, koska 16v kansi/pakosarja vaatii että öljynjäähdytin käännetään 90astetta, jolloin öljylekko osuisi pakosarjaan.

      Ja kaiken kukkuraksi AQ151/SP250 koneissa on kärjellinen sytytys, ja jakaja lohkossa, mutta AQ171/SP251 (16v) jakaja on kannen takapäässä, koska se ei mahdu lohkoon, koska termostaattikotelo osuisi siihen. Ja lisäksi joudut hommaamaan AQ171/SP251 sytytysyksikön, koska 16v koneessa on aivan eri sytytysennakot kun 8v. Maksaa reilu 1000e volvolta. Käytettyjä puolimahdotonta löytää, kuten lähes kaikkia AQ171/SP251 16v pentakoneiden osia.

      • Anonyymi

        Kun noin tiedät missä on aq131
        1 sylinteri netissä kirjoitetaan että vauhtipyörän päässä on sytytysmerkki ei varmaan oo hihnapyörässä on sytytysmerkki
        On siis ei vauhtipyörän päässä?


      • Anonyymi

        Katso kysymykseni aq131


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun noin tiedät missä on aq131
        1 sylinteri netissä kirjoitetaan että vauhtipyörän päässä on sytytysmerkki ei varmaan oo hihnapyörässä on sytytysmerkki
        On siis ei vauhtipyörän päässä?

        On siis ei .....
        ??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4672
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3182
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2929
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      80
      1690
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1470
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      102
      1274
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      15
      1007
    8. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      921
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      25
      900
    10. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      184
      894
    Aihe