Moi!!!!!Saako kaloille syöttää kastematoja?Minä syötin niille eilen niitä(siis pilkoin niitä kyllä pienemmäx..)Ja kax syöjää niin toiselta alko kiduksista tulla sitä matoa ja se oli siinä aika pitkään se mato..n.15min.!!!!!!Se oli kauheen näkönen!!!!Ja toiselta alko tulla sitä suusta!!!!!HYI!!!!!!!!!!
Saako kalat?
kultakala91
6527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
EI!
niille ei misään nimessä saa antaa kastematoja!!!!
Miksikö ei kaloille saisi antaa kastematoja? Väittäisin kyllä että SAA ANTAA, kunhan vaan pienii sopivan pieniksi palasiksi ensin. Mikäli pelkää, että madoissa pöpöjä, kannattaa madot käyttää pakastimen kautta.
-KAri-
Niin,
mitäköhän kalojen loisia tai muita kalatautien aiheuttajia lieroissa voisi olla?
Ne on hyvä paloitella ja huuhdella, jotta maa-aines poistuu suolesta.
Sinänsä lierot sopivat paloiteltuina erinomaisesti kalojen ruoaksi.
Vastoin yleistä luuloa pakastaminen ei tapa bakteereita, vaan estää niiden kasvua. Madot saa kyllä hyvin päiviltä pakastamalla ne, ja silloin madon pilkkominenkin on helpompaa.
Miksi kysyt että saako antaa kun olet jo antanut. Mitä se kysyminen enää hyödyttää???
Siis mitenni ei sais kysyy siis niinkun ite oot lehmä!!!!!!Ajattelin vaan kysyy että kannattaako niitä antaa et taida oikein tajuta mitään...anteex vaan..