makeanhimo

onko muilla hirveä makeanhimo, lähinnä suklaan? Olen aikuinen (48 v.).Syön suklaata kun sika hilloa,siitä seuraa paha olo, päätös:en ikinä, ja seuraavana päivänä taas sama juttu. Olen kokeillut kromia ja vaikka mitä, mutta vika on kai korvien välissä. Olisko kellään neuvoja, miten pääsisin kierteestä eroon. Hypnoosikaan ei auttanut, eikä kalliit hammaslääkärilaskut pelästyttäneet.
4813
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen kans erittäin perso suklaalle ja vyötärössäni on suklaatehdas:)
!No oon itsekkin kokeillut
kromia mut en nyt sanois et se olis auttanut!
Ehkä se on korvienvälissä!
No olen ollut viikon pisteytyksellä ja muuttanut ruokailu totumuksia!Lisää päivitäiseen ruokavalioon paljon vihanneksii editoten vihreetä!Ja jos tekee mieli suklaata niin otappa
näkkileipä ja järsi sitä tai ota purkka!
Etkä osta sitä suklaata kaupasta se on paras tapa välttää ongelma!
No tarvitaan siihen hivenen omaa päätäväisyyttä!

Äänestä
  • Tuttua. Kuulostaako säälittävältä, että suklaan korvaan Fisherman´s Friend-pastilleilla tai Vick´s vedelmapastilleilla. Jommalla kummalla selviää varmasti yhden illan, kaksi tai kolme ja sitten on SUKLAAN aika. Nam.

    Äänestä

  • nimetön kirjoitti:

    Tuttua. Kuulostaako säälittävältä, että suklaan korvaan Fisherman´s Friend-pastilleilla tai Vick´s vedelmapastilleilla. Jommalla kummalla selviää varmasti yhden illan, kaksi tai kolme ja sitten on SUKLAAN aika. Nam.

    No on tuttuu joo !OOn ennen korvannut suklaan jollain muilla namuilla mut kyl se suklaa on hyvää ja vaikeata on vastustaa kiusausta!
    Mut nyt on 10 päivää mennyt et oo syönyt mitään
    makeeta!En oo eläessänin kyennyt tähän juttuun, maksimissaan 2 päivää ja sit on paperit rapissut!

    Äänestä

Mä oon ratkassu asian niin, että napostelen lihaa. Jostain syystä se vie suklaan ja muutenkin makean himon. Ilmeisesti jotain tekemistä proteiinin kanssa. Toisinaan on pakko ostaa suklaata, mutta nykyään noin kerran kuukaudessa, kun ennen teki mieli aina kaupassa. Toinen vinkki on, että ei sitten osta sitä isoa levyä, vaan esim jonku fazerin patukan tai muuta "pienempää". Aluksi ne varmasti tuntuvat aivan liian riittämättömiltä, mutta pian huomaat, ettei tarvi edes syödä koko patukkaa, kun himo on jo tyydytetty.

Mutta siis kokeilkaa tuota lihaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä tehdä kirjoitti:

onko muilla hirveä makeanhimo, lähinnä suklaan? Olen aikuinen (48 v.).Syön suklaata kun sika hilloa,siitä seuraa paha olo, päätös:en ikinä, ja seuraavana päivänä taas sama juttu. Olen kokeillut kromia ja vaikka mitä, mutta vika on kai korvien välissä. Olisko kellään neuvoja, miten pääsisin kierteestä eroon. Hypnoosikaan ei auttanut, eikä kalliit hammaslääkärilaskut pelästyttäneet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu