Kirpparimyynnillä helpotusta

Hei!

Laskuja sataa postilaatikkoon. Turhaa tavaraa on keräytynyt, joten tuli mieleen vuokraisiko pöydän ja yrittäisi myydä vaatteita yms. pois. Onko teillä hihassa vinkkejä, jolla myynti vois onnistua? Miten laittaa esille tms. Neuvot olis kullanarvosia. Oon yh ja poika alotti just opiskelut. Rahaa menee niin että hirvittää. Eikä lapsilisiäkään enää tule. Oon sairaslomalla ja korvaus on pieni. Että silleen. Kiitos!
6661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mun hienot kirpparisuunnitelmat kaatuvat aina heti alussa siihen, ettei tällaisella köyhimyksellä ole varaa autoon tai bensoihin. Bussillakos kuljetat myyntikamat?

Äänestä
  • Nyt on syvä kassakriisi päällä. Miettinyt jos veisi kameran kaniin tai jotain...

    Käteistä ei ole euroakaan mutta autossa on puoli tankkia bensaa.

    Varaa ja maksa kaksi pöytää jostakin niin voin hoidella tuon roudausosaston???????

    =DW=

    Äänestä

ja ostanut itsekin kirpparilta tavaraa:) Hyvä, kun saa aina välillä tyhjennettyä kaappeja..hyvää tavaraa kertyy paljon, ja joku saattaa tosissaan tarvita sitä siellä. Eihän kirpparitoiminnalla rikastu, mutta kyllä pienikin apu on tarpeen:)

Äänestä

- Älä koita myydä rikkinäisiä tai muuten kelvottomia tavaroita.
- Hinnoittele riittävän korkealle, ammattilaiset kiertävät heti aamusta tulokkaiden pöydät ja ostavat kaiken helpoiten myytävät pilkkahintaan.
- Itsepalvelukirpikset helpoimpia, ei tarvitse kaupata ja välillä käy laittaan lisää kamaa myyntiin ja siivoaa paikat.

- Jos joku on kiinnostunut niin ole valmis tinkimään vaikka sydäntä riipaisee, tarkoituksen on myydä kamat pois.
- Ota paljon kamaa mukaan mutta älä laita kaikkea kerralla esille. Täydennät sitä mukaan jos jotain menee kaupaksi ja koita samalla myydä tiskin alta.
- Älä tuputa!! Mikään ole ärsyttävänpää kun amatööri torikauppias "tekemässä pisnestä". Toki aina kannattaa jutella.

Vanhoja kamoja ei kuitenkaan kannata koittaa myydä liika kalliilla. Suomi on vauras maa ja hukkuu roinaan.

Uudet lehdet, lastenkamat, pleikkaripelit, hyvät kirjat ja levyt tekevät kauppansa aina. Räteistä on vaikeanpi päästä eroon. Ja sitten kannattaa siivota keittiön kaapeista tarpeettomat kodinkoneet; munankeittimestä voi saada muutamia euroja jne.

Joskus ollaan ain siivousta tehty ja eipä siinä isommin vaurastu. Joskus ehkä satanen/pari on tullut kulujen jälkeen käteen parissa päivässä. Kamojen ostohintaa ei viitsi edes ajatella. >:/

=DW=

Äänestä
  • muista asettaa vaatteet telineelle vaateripusti-
    miin, ei pöydälle viikattuna. Tavarat selkeästi
    eroteltuna.

    Rojua näkee liikaakin, myös keskivertovaatteita.
    Harkitse väljemmin, mistä uskallat luopua.

    Aseta tavarat niin, että näkökentässäsi ovat kaik-
    ki tavarasi. Myös kirppiksillä onm nyysääjänsä.

    Äänestä

  • ggnojoP kirjoitti:

    muista asettaa vaatteet telineelle vaateripusti-
    miin, ei pöydälle viikattuna. Tavarat selkeästi
    eroteltuna.

    Rojua näkee liikaakin, myös keskivertovaatteita.
    Harkitse väljemmin, mistä uskallat luopua.

    Aseta tavarat niin, että näkökentässäsi ovat kaik-
    ki tavarasi. Myös kirppiksillä onm nyysääjänsä.

    muistakaa hinnoittelu.kirppiksellä huippu kallis-
    ta.Kaupasta saa uutta ja on takuu ja palautus
    oikeus.Järkeä kirppis hintoihin!!Nykyään
    kierrän kaukaa kirppikset.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


"Maija kukkarossa" kirjoitti:

Hei!

Laskuja sataa postilaatikkoon. Turhaa tavaraa on keräytynyt, joten tuli mieleen vuokraisiko pöydän ja yrittäisi myydä vaatteita yms. pois. Onko teillä hihassa vinkkejä, jolla myynti vois onnistua? Miten laittaa esille tms. Neuvot olis kullanarvosia. Oon yh ja poika alotti just opiskelut. Rahaa menee niin että hirvittää. Eikä lapsilisiäkään enää tule. Oon sairaslomalla ja korvaus on pieni. Että silleen. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu